ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 березня 2020 року м. Київ №826/17554/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Голов-ного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження з 01.01.2018 розміру пенсії за вислугу років, призначеної позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.
Позов обґрунтовано тим, що обмеження пенсії позивача максимальним розміром не застосовується до нього згідно з абз. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", оскіль-ки пенсія йому призначена до набрання чинності цим Законом. Також зазначає про помилко-вий розрахунок відповідачем підвищення пенсії відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103, оскільки його слід визначати з підсумку пенсії після перерахунку у розмірі 17392,65 грн., а не з максимального розміру пенсії 13730 грн.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, пославшись, серед іншо-го, на абз. 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи законо-давчого забезпечення реформування пенсійної системи" та ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими пенсія позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
До суду надійшли письмові пояснення, підписані адвокатом Решетило С.В. Проте довіреність або ордер, які б підтверджували повноваження названого адвоката на представ-ництво прав та інтересів позивача, до пояснень не були додані, тому дані пояснення зали-шені судом без розгляду.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив такі обставини і відповідні їм правовід-носини.
У грудні 2005р. позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом Украї-ни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
01 березня 2018р. набрала чинності постанова КМ України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.
Згідно з копією довідки Центрального Міжрегіонального управління з питань вико-нання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 22.03.2018 №43-7 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за займаною на день звільнення посадою заступника начальника управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в м. Києві та Київській області становив: посадовий оклад - 8791 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник внутрішньої служби - 1480 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 4621,95 грн., всього - 14892,95 грн. (а.с. 17).
На підставі вказаної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача.
Згідно з копією перерахунку пенсії за вислугу років № N/А 7059 основний розмір пен-сії позивача станом на 14.05.2018 становив 88% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі: 13105,80 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 17392,65 грн. З урахуванням макси-мального розміру пенсії: 13730 грн., попередньої суми пенсії 8382,10 грн. та підвищення 2673,95 грн. (50% від 5347,90 грн.): 11056,05 грн. (а.с. 18).
24 квітня 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив забезпе-чити реалізацію його права на отримання з 01.01.2018 перерахованої пенсії в сумі 17392,62 грн. Також зазначав про помилкове визначення розміру підвищення пенсії.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 16.05.2018 №2350/62 позивачу надана відповідь, в якій відповідач, пославшись на ст. 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668) та Закон України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" максимальний розмір пенсій з 01.01.2018 становить 13730 грн. (а.с. 14). Також, відповідач надав розрахунок пенсії:
розмір пенсії до перерахунку - 8382,10 грн.,
підсумок пенсії після перерахунку - 17392,65 грн.,
розмір пенсії після перерахунку з урахуванням положень ст. 2 Закону №3668 - 11056,05 грн.,
розрахунок загального розміру підвищення пенсії відповідно до постанови КМ України №103 - 5347,90 грн. (13730 грн. - 8382,10 грн.),
розмір підвищення пенсії відповідно до постанови КМ України №103:
- з 01.01.2018 - 2673,95 грн. (5347,90 грн. х 50%),
- з 01.01.2019 - 4010,93 грн. (5347,90 грн. х 75%),
- з 01.01.2020 - 5347,90 грн. (5347,90 грн. х 100%);
розмір пенсії з 01.01.2018 - 11056,05 грн. (8382,10 грн. + 2673,95 грн.).
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звіль-нених з військової служби, та деяких інших осіб," із обмеженням максимальним розміром.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошо-вого забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України.
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону №2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надба-вок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьків-щиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ст. 2 Закону №3668 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії) максималь-ний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до <...> законів України <...> "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", <...> не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установ-лених для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 визначено, що обме-ження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, вста-новленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (абз. 1).
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до наб-рання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утри-мання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановле-них законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічно-го грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічно-го грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосу-вання положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законо-давством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законо-давством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Пунктом 1 постанови КМ України №103 (у редакції, чинній на час проведення перера-хунку) було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відпо-відною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і началь-ницького складу та деяких інших осіб".
Як встановлено судом, розмір пенсії позивача після перерахунку склав 17392,65 грн., проте при розрахунку розміру підвищення пенсії відповідно до постанови КМ України №103 відповідачем враховано не підсумковий розмір пенсії, а максимальний - 13730 грн., внаслі-док чого розмір підвищення пенсії склав 5347,90 грн. (13730 грн. - 8382,10 грн.).
Однак, постанова КМ України №103 не передбачала врахування чи застосування максимального розміру пенсії при визначенні розміру підвищення пенсії, а ст. 2 Закону №3668, на яку послався відповідач, лише визначає максимальний розмір пенсії, але не вста-новлює умов застосування його при проведенні перерахунку пенсії.
Відповідач не довів правомірність застосування при визначенні розрахунку підви-щення пенсії саме максимального розміру пенсії, а не підсумкового розміру пенсії позивача, перерахованого відповідно до п. 1 постанови КМ України №103, а відтак не спростував доводів позивача про помилковий розрахунок цього підвищення.
З урахуванням доводів позивача, розмір підвищення пенсії відповідно до постанови КМ України №103 мав становити 9010,55 грн. (17392,65 грн. - 8382,10 грн.), з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 4505,28 грн. (50%), з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 6757,91 грн. (75%), з 01.01.2020 - 9010,55 грн. (100%), а не 5347,90 грн. (50% - 2673,95 грн., 75% - 4010,93 грн.).
Відповідач визначив розмір пенсії з 01.01.2018 у розмірі 11056,05 грн. (8382,10 грн. + 2673,95 грн.), тобто у меншому розмірі ніж зазначив суд вище.
З урахуванням підвищення пенсії у розмірі 4505,28 грн. (50% від 9010,55 грн.), розмір пенсії до виплати з 01.01.2018 становив 12887,38 грн. Цей розмір пенсії не перевищував мак-симальний, тому у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 виплаті позивачу підлягала пенсія у розмірі 12887,38 грн.
Щодо нарахування і виплати пенсії у 2019р., то з 01.01.2019 розмір пенсії з підви-щенням на 6757,91 грн. (75% від 9010,55 грн.) становив 15140,01 грн., однак згідно з ч. 7 ст. 43 Закону №2262 та абз. 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 виплаті підлягала пенсія у розмірі, який відповідав максимальному розміру пенсії (14970 грн.).
Також, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційно-го адміністративного суду від 05.03.2019, п.п. 1, 2 постанови КМ України №103 скасовані.
Згідно з висновками Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83494363#) скасування п.п. 1, 2 постанови КМ Украї-ни №103 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постано-вою КМ України №704. Із 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Справа, яка розглядається не підпадає під ознаки типової, адже позовна заява подана до 05.03.2019. Проте висновки Верховного Суду підлягають врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.
Отже, у період з 01.01.2019 по 04.03.2019 виплаті позивачу підлягала пенсія з підви-щенням у розмірі 75%, однак обмежена встановленим на той час максимальним розміром пенсії 14970 грн.
Із 05.03.2019 позивачу підлягала виплаті пенсія з підвищенням у розмірі 100%, однак з урахуванням відповідного обмеження максимального розміру, встановленого законом.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо помилкового визначення відповідачем розміру підвищення пенсії, що призвело до нараху-вання і виплати позивачу пенсії у меншому розмірі.
Водночас, доводи позивача про те, що обмеження пенсії максимальним розміром не поширюються на нього суд відхиляє. Суд зауважує, що положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262 та абз. 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 неконституційними не визнавались.
Суд зауважує, що згідно з рішенням Конституційного Суду №3-рп/2013 від 03.06.2013 положення абз. 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 визнано неконсти-туційним і втратило чинність у частині, яка стосується виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), що не стосується інших пенсіонерів, у т.ч. позивача.
З рахуванням наведеного, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивача, однак не з підстав обмеження максимальним розміром пенсії позивача з 01.01.2018, як зазначив позивач, а з підстав помилкового розрахунку підвищення до пенсії.
З метою захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсії на 9010,55 грн. та інших висновків суду, зазначених у цьому рішенні, та з урахуванням фактично проведених виплат.
Водночас дана вимога у частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром задоволенню не підлягає.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" як особа, віднесена до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення Серія НОМЕР_1 від 09.02.2006), а тому стягнення судового збору на його користь не здійснюється. Про понесення інших судових витрат сторонами не зазначено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у частині помилкового визначення розміру підвищення до пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії урахуванням роз-міру підвищення пенсії на 9010,55 грн. та інших висновків суду, зазначених у цьому рішенні, та з урахуванням фактично проведених виплат.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко