ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 березня 2020 року м. Київ №640/8797/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Голов-ного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійс-нити перерахунок та виплату з 01.03.2018 пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу - 9455,74 грн., окладу за військовим званням - 1480 грн., відсоткової надбавки за вислугу років (50%) - 5467,87 грн. згідно з довідкою СБ України від 09.04.2018 №21/3/2-133м/3672 та додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих зав-дань під час проходження служби (100%), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20%), надбавки військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову чи контррозві-дувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів влади і оперативно-службову діяльність (50%), надбавки за кваліфікацію (5,5%), премії (128%) згідно з довідкою СБ України від 24.05.2012 №21/3/2-1555/3326, виходячи основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Позов обґрунтовано тим, що зменшення відповідачем основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення є незаконним. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, тому перерахунок пенсії має здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою КМ України №103, із вра-хуванням перелічених вище додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці СБ України від 24.05.2012 №21/3/2-1555/3326.
Відповідач відзив не подав, у зв'язку з чим та згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову і наявність підстав для його часткового задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Фінансово-економічним управління СБ України видано довідку від 24.05.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із постановою КМ України від 23.04.2012 №355, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою заступника начальника Державного центру безпеки ДСТСЗІ СБ Украї-ни, яку позивач займав на день звільнення зі служби, наступний:
- посадовий оклад - 1910 грн.,
- оклад за військовим званням (полковник) - 135 грн.,
- надбавка за вислугу років (40%) - 818 грн.,
- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100%) - 2863 грн.,
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 382 грн.,
- надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозві-дувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50%) - 955 грн.,
- надбавка за кваліфікацію (5,50%) - 105,05 грн.,
- преміювання (128%) - 3664,64 грн.,
всього - 10832,69 грн.
Згідно з розрахунком пенсії по пенсійній справі СБ-І 9837 (дата розрахунку 16.01.2013) (пенсія призначена (обчислена) з 16.12.2005) із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1910 грн.,
- оклад за військове звання - 135 грн.,
- процента надбавка за вислугу років (40%) - 818 грн.,
- надбавка за кваліфікацію (в/сл., клас майстер) (5,5%) - 106,05 грн.,
- робота з таємними виробами, носіями, документами (20%) - 382 грн.,
- надбавка за особливо важливі завдання (48%) - 1374,24 грн.,
- премія (10%) - 191 грн.,
всього - 4915,29 грн.
Основний розмір пенсії становив 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) - 3932,23 грн., підсумок пенсії (з надбавками) склав 5381,72 грн.
01 березня 2018р. набрала чинності постанова КМ України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.
Фінансово-економічним управління СБ України видано довідку від 09.04.2018 №21/3/2-133м/3672 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМ України від 21.02.2018 №103, згідно з якою розмір грошо-вого забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою заступника начальника Державного центру безпеки ДСТСЗІ СБ України, яку позивач займав на день звільнення зі служби, наступний:
- посадовий оклад - 9455,74 грн.,
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн.,
- надбавка за вислугу років (50%) - 5467,87 грн.,
всього - 16403,61 грн.
Як вбачається, у довідці від 09.04.2018 №21/3/2-133м/3672 до складу грошового забез-печення позивача не включено надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100%), за службу в умовах режимних обмежень (20%), військовослуж-бовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформа-ційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50%), за кваліфікацію (5,50%), преміювання (128%).
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі СБ-І 9837 станом на 01.01.2018 основний розмір пенсії позивача становив 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) - 11482,53 грн.
Отже, під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103 відповідачем зменшено основний розмір пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, а також здійснено перерахунок пенсії без включення до складу гро-шового забезпечення таких складових як: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%), надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозві-дувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50%), надбавка за кваліфікацію (5,50%), преміювання (128%), що, зокрема, є підставою для звернення до суду з цим позовом.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зменшенням відсоткового значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100%), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20%), надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне-аналітичне забез-печення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50%), надбавки за кваліфікацію (5,50%), преміювання (128%).
З огляду на суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа в частині позовних вимог щодо зменшенням відсоткового значення розміру основної пенсії є типовою. При її вирі-шенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/79615886), яке набрало законної сили 16.10.2019 після прийняття Великою Палатою Верховного Суду постанови у цій справі (http://reestr.court.gov.ua/Review/85174587).
У п. 30 вказаного рішення Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верхов-ного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військо-вої служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови КМ України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змін-ною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Враховуючи вказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновку про неправо-мірність зменшення відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 її основного розміру з 80% до 70% грошового забезпечення, тому вимога про визнання таких дій відповідача протиправними підлягає задоволенню.
З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягає задоволенню вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 (а не з 01.03.2018 як зазначено у позові) з урахуванням 80% грошового забезпечення для обчислення пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна набавка за вислугу років) у розмірі 16403,61 грн., визначеного на час виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018, а також про зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, починаючи з 01.01.2018 по дату, що передує даті рішення суду у цій справі.
Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", то суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослуж-бовців та членів їх сімей" в чинній на час звернення до суду з цим позовом редакції до скла-ду грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомі-сячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапор-щикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додат-кові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообо-в'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 63 цього Закону (у редакції, чинній станом на час проведення перерахунку пенсії у 2018р.) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими докумен-тами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перера-хунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2).
Пунктом 2 Порядку №45 (у редакції, чинній станом на час проведення перерахунку пенсії у 2018р.) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття КМ України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцпо-літики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкор-донслужби, ДСНС (державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надхо-дження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (уповнова-жені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 цього Порядку на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 9 Порядку №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Тобто, функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перера-хунку пенсій у разі прийняття КМ України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмі-рах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, покладено на державний орган, з якого особа, пенсія якої підлягає перерахунку, була звільненою із служби. На підставі такої довід-ки, у якій визначено складові грошового забезпечення пенсіонера, територіальний орган Пенсійного фонду України відповідно і здійснює перерахунок пенсії, перевіряючи при цьому правильність складення довідки.
Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, не доводять підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, зважаючи на таке.
Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової над-бавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ (п. 38).
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстан-ції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України (п. 39).
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача (п. 40).
Справа, яка розглядається, не підпадає під ознаки типової, проте вказаний висновок Верховного Суду підлягає застосування згідно із ч. 5 ст. 242 КАС України.
Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи вищевказаний вис-новок Верховного Суду щодо необхідності отримання пенсійним органом після 05.03.2019 належної довідки для виникнення у нього обов'язку з перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок і вип-лату позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці СБ України від 24.05.2012 №21/3/2-1555/3326.
Щодо строку звернення до суду, то, враховуючи положення ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно з якою суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, суд не вбачає підстав для залишення позову без розгляду.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 20.05.2019 №261 судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача пропорційно задоволених позовних вимог у розмірі 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 .
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перера-хувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018, з урахуванням основного її розміру 80% грошового забезпечення у розмірі 16403,61 грн., що складає 13123 грн. (тринадцять тисяч сто двадцять три грн.).
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, за період з 01.01.2018 по дату, що передує даті рішення суду у цій справі.
5. Відмовити у задоволенні позову в іншій частині.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ,
РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко