№ 2а-6309/09/1070
18 травня 2009р
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Запорожана Д.В., при секретарі Семеренко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, за позовом Державної податкової інспекції в Обуховському районі Київської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1, про скасування (припинення) державної реєстрації,
встановив:
Державна податкова інспекція в Обуховському районі Київської області (далі - позивач) звернулась до суду з позовом про скасування (припинення) державної реєстрації фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач).
Позовні вимоги обгрунтовані неподачею відповідачем податкової звітності протягом року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився; заперечень на позов не надав; про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідач зареєстрований Обухівською районною державною адміністрацією Київської області як фізична особа підприємець 11.02.2004р.; проживає: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; податкову звітність не подає з 17.02.2004 року.
Право звернення позивача до суду з даним позовом передбачено п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-ХІІ.
Згідно ч. 1 ст. 59 ГК України - скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється на підставі рішення суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 238 ГК України - за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 239 ГК України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Згідно ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до ст. 46 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця крім іншого проводиться у разі: постановления судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Підставами для постановления судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця у тому числі є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 71, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Припинити (скасувати) державну реєстрацію фізичної особи підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
В день набрання постанови законної сили направити її копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 22.05.2009р.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.