Рішення від 25.03.2020 по справі 240/6201/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/6201/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за участю третьої особи на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01.01.2018, без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення, та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській з 01.01.2018 провести перерахунок та виплачувати призначену йому пенсію з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 1260 грн. 50 коп. (надбавка за особливі умови служби 35% - 376,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 776,75 грн., премія 10% - 107,50грн.), які були йому встановлені та виплачувались до 31.12.2017.

В обґрунтування позову зазначає, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої йому з 01.01.2018, безпідставно не включено суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених йому станом на 31.12.2017 у розмірі 1260,50 грн. (надбавка за особливі умови служби 35% 376,25грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 776,75 гри., премія 10% - 107,50 грн.).

Ухвалою від 24.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається, за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали позивач та відповідач отримали 02.05.2019, а третя особа - 03.05.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

На адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з тих підстав, що умови проведення перерахунку пенсії не передбачають врахування щомісячних спірних виплат при перерахунку пенсії з 01.01.2018.

Ухвалою суду від 22.05.2019 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.

Ухвалою суду від 24.03.2020 провадження у справі поновлено.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 19.04.1999 у розмірі 56% від суми грошового забезпечення.

З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018, виходячи з грошового забезпечення, визначеного у довідці Житомирського ОВК від 01.03.2018: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військове звання - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 2480,00 грн. Всього 8680,00 грн.

Не погоджуючись з таким перерахунком, позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив пояснити підстави зменшення розміру грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 31.01.2019 №З-273 позивачу повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова) з 01.01.2018 на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату здійснено перерахунок пенсії у чіткій відповідності до чинних на час перерахунку нормативних документів. Пунктом 1 постанови передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення постановою не передбачено. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 становить 8680,00 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 2480,00 грн. Загальний розрахунковий розмір пенсії з 01.01.2019 становить 5275,05 грн., в т.ч.: основний розмір пенсії - 4860,80 грн. (8680,00 грн. х 56%); підвищення учаснику бойових дій - 374,25 грн.; цільова грошова допомога учаснику бойових дій - 40,00 грн. Сума доплати пенсії по перерахунку визначається як різниця між розрахунковим розміром пенсії та попереднім розміром пенсії у відсотках на відповідний рік. Виплата перерахованого відповідно до постанови підвищення пенсії проводиться у таких розмірах: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків підвищення; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Враховуючи викладене загальний розмір пенсії до виплати з 01.03.2019 становить 4574,21 грн. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до діючого законодавства.

Позивач зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідачі обчислили її з розміру грошового забезпечення з урахуванням тільки окладу за посадою, окладу за військовим званням та процентною надбавкою за вислугу років. Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не враховано при перерахунку пенсії надбавки за особливі умови служби 35% - 376,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 776,75 грн., премії 10% - 107,50 грн., а тому звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

З набранням чинності постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

З метою виконання постанови №704 та положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103, чинна на момент проведення перерахунку пенсії), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту пункт 2 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018) на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою №103, перерахунок пенсії здійснюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018. При цьому, перерахунок вказаних пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідними державними органами.

Перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, який обчислено на час виникнення права на перерахунок.

Судом встановлено, що у довідку про грошове забезпечення, з якого був здійснений перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови КМУ №103, Житомирським обласним військовим комісаріатом були включені такі складові: посадовий оклад - 4930 грн., оклад за військове звання - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 2480,00 грн.

Отже, для перерахунку пенсії позивача використовувалось грошове забезпечення станом на 01.03.2018 згідно довідки ЖОВК, виданої відповідно до постанови КМУ №103 за посадою на час звільнення зі служби.

У свою чергу, відповідач - орган Пенсійного фонду, не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

Отже, перерахунок пенсії позивачу здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом з урахуванням вимог Закону №2262.

Що стосується вимог позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням надбавки за особливі умови служби 35% у сумі 376,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 776,75 гри., премії 10% - 107,50 грн.

Суд зазначає, що зазначені складові були включені до розрахунку при перерахунку пенсії з 01.01.2008.

Отже, суми у зазначених розмірах позивачу не встановлювалися, а були включені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії як такі, що існували за його штатною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії - на 01.01.2008.

Оскільки законодавчо встановлені умови проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 не передбачають врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, суд вважає, що підстави для врахування надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами при перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Судом також враховується, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 позов про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку №45; зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат вирішення цієї справи, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, передбачений у постанові №45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови №103. Порядок №45 у редакції до внесення змін постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку №45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 19.02.2020 по справі № 240/6263/18.

Отже, відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, постанови №103, Порядку №45.

Правову позицію, викладену в судовому рішенні Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №234/8701/17, на яку посилається позивач, не можна застосовувати до даної справи, оскільки зазначене судове рішення постановлене за наслідками інших фактичних обставин справи.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010).

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 30.05.2018 по справі №307/3251/16-ц.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність своїх дій при перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивачу, підстави для врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення відсутні, тому суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255, 257, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), за участю третьої особи на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 25.03.2020.

Суддя Н.М. Майстренко