про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
12 березня 2020 р. Справа № 120/1005/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною 1 статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Водночас положення статей 160, 161 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недодержання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року.
Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» починаючи з 01.01.2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 2102,00 грн.
Таким чином, у 2020 році для фізичних осіб ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 840,80 грн. та майнового - від 840,80 грн. до 10510,00 грн.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним невиконання рішень ДПС, викладених у листі від 05.03.2019 року №12247/6/99-99-11-05-02-75 та у листі від 10.04.2019 року №16834/6/99-99-11-05-0225, щодо приведення у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та інтегровану картку платника ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача виконати рішення ДПС, викладені у листі від 05.03.2019 року №12247/6/99-99-11-05-02-75 та у листі від 10.04.2019 року №16834/6/99-99-11-05-0225, щодо приведення у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та інтегровану картку платника ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати вимоги про сплати боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №Ф-91 168-55, винесених ГУ ДПС у Вінницькій області від 07.11.2019 року у сумі 26539,26 грн. та від 11.02.2020 року у сумі 29293,44 грн.
Суд зазначає, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Відтак, заявлена позивачем вимога стосовно визнання протиправним невиконання рішень ДПС, викладених у листі від 05.03.2019 року №12247/6/99-99-11-05-02-75 та у листі від 10.04.2019 року №16834/6/99-99-11-05-0225, щодо приведення у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та інтегровану картку платника ОСОБА_1 та позовна вимога щодо зобов'язання відповідача виконати рішення ДПС, викладені у листі від 05.03.2019 року №12247/6/99-99-11-05-02-75 та у листі від 10.04.2019 року №16834/6/99-99-11-05-0225, щодо приведення у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та інтегровану картку платника ОСОБА_1 суд вважає двома вимогами немайнового характеру.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до адміністративного суду з відповідними позовними вимогами немайнового характеру становить 840,80 грн. + 840,80 грн. = 1681,60 грн.
Що стосується до позовної вимоги про визнання протиправними та скасування вимоги про сплати боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №Ф-91 168-55, винесених ГУ ДПС у Вінницькій області від 07.11.2019 року у сумі 26539,26 грн. та від 11.02.2020 року у сумі 29293,44 грн., суд зазначає, що дані позовні вимоги носять майновий характер.
Тому за звернення до суду з такими вимогами позивачу необхідно сплатити 1 відсоток ціни позову ((26539,26 грн. +29293,44 грн.) *1 %=558,33 грн.), але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до адміністративного суду з відповідними позовними вимогами майнового характеру становить 840,80 грн.
Враховуючи зазначене, позивачу за усі заявлені ним позовні вимоги необхідно сплатити судовий збір у загальній сумі 840,80 грн. + 840,80 грн. + 840,80 грн. = 2522,40 грн.
Водночас до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору, що дає підстави для висновку про те, що позовна заява не оплачена судовим збором у встановлених законом порядку та розмірі.
Натомість, ОСОБА_1 подав клопотання про відстрочення, розстрочення, зменшення або звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що через скрутний майновий стан він не взмозі оплатити судовий збір, так як за останній рік доходу неотримував, не працює, допомогу по безробіттю та пенсію за віком не отримує, а розмір судового збору перевищує 5% розміру його річного доходу за попередній календарний рік. До зазначеного клопотання ОСОБА_1 надав відомості з Держаного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків, довідку з Вінницького обласного центру зайнятості Тульчинська районна філія та довідку з Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку доказам, наданим позивачем на підтвердження скрутного матеріального становища, виходжу із наступного.
Із матеріалів позову видно, що ОСОБА_1 є працездатною особою в працездатному віці (не досяг пенсійного віку, не перебуває на групі інвалідності) та не має на утриманні непрацездатних осіб, які потребують сторонньої допомоги, а відтак має можливість працювати, отримувати грошову винагороду за свою працю та піклуватися про себе.
Відносно довідки №499 від 02.03.2020 року, виданої Вінницьким обласним центром зайнятості Тульчинська районна філія про те, що ОСОБА_1 не зареєстрований в Тульчинській районній філії Вінницького обласного центру зайнятості та інших центрах зайнятості України, суд зазначає, що відсутність реєстрації в центрах зайнятості не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
Стосовно відомостей з Держаного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року, суд зазначає, що із зазначених відомостей вбачається що за 2019 рік у графах "Джерела доходу", "Сума доходу", "Сума утриманого податку" зазначено - підприємницька діяльність. Крім того, у зазначених відомостях міститься примітка, де вказано, що інформація потребує уточнення у податкових агентів (джерел доходів). Отже, із зазначених відомостей суд не має змоги вставити суму доходу за 2019 рік ОСОБА_1 .
Таким чином приходжу висновку, що позивачем жодних доказів на підтвердження його важкого майнового становища станом на час подання позову, не представлено, а відтак клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 2522,40 грн. за наступними реквізитами:ь отримувач коштів: УК у м. Вінниці/отг м. Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд, або надати інші документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256, 293, 294 КАС України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна