про відмову в забезпеченні адміністративного позову
13 березня 2020 р. Справа № 120/1112/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку письмового провадження заяву позивача Гранівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про забезпечення позову до Вінницької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляються самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України, Міністерство розвитку громад та територій України, про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,
12.03.2020 до суду надійшла позовна заява Гранівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області до Вінницької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України та Міністерство розвитку громад та територій України, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача про не включення Гранівської сільської об'єднаної територіальної громади до проекту перспективного плану формування території громад Вінницької області;
- визнати протиправним рішення відповідача про віднесення Гранівської сільської об'єднаної територіальної громади до Краснопільської об'єднаної територіальної громади;
- зобов'язати відповідача включити Гранівську сільську об'єднану територіальну громаду в проект перспективного плану формування територій громад Вінницької області шляхом внесення змін до вказаного плану.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що після прийняття Верховною Радою України Закону Украйни "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 05.02.2015 № 157-VІІ та з метою реалізації права на добровільне об'єднання територіальних громад позивач ініціював процедуру добровільного об'єднання з суміжною територіальною громадою села Михайлівка. За результатами реалізації етапів процедури об'єднання відповідачу були направлені проекти рішень щодо добровільного об'єднання Гранівської сільської ради та Михайлівської сільської ради в Гранівську сільську об'єднану територіальну громаду. 12.08.2019 видано розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації № 605 "Про затвердження висновків щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень окремих сільських рад Гайсинського району щодо добровільного об'єднання територіальних громад", яким затверджено висновки щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень Гранівської сільської ради та Михайлівської сільської ради "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Рішенням від 26.09.2019 № 879 "Про внесення змін до рішення 37 сесії обласної Ради 7 скликання від 05.03.2019 № 785 "Про схвалення у новій редакції проекту перспективного плану формування території громад Вінницької області"" Гранівську сільську об'єднану територіальну громаду внесено до проекту перспективного плану формування територій громад Вінницької області, як спроможну територіальну громаду з адміністративним центром в с. Гранів. Зазначений проект повинні були подати на затвердження Кабінету Міністрів України.
Однак, як зазначає позивач, 24.01.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 34 "Про внесення змін до Методики формування спроможних територіальних громад". У зв'язку з цим листом від 20.02.2020 № 04-Б-1400-7 відповідач повідомив позивача про те, що розроблено новий проект перспективного плану формування територій громад, який відповідає Методиці формування спроможних територіальних громад Вінницької області, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 34). Вказаний проект передбачає, що Гранівську сільську об'єднану територіальну громаду віднесено до Краснопільської об'єднаної територіальної громади, оскільки вона є неспроможною об'єднаною територіальною громадою. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, а тому звертається до суду за захистом прав територіальної громади.
Одночасно з поданням позовної заяви позивач заявив клопотання про забезпечення позову шляхом заборони Кабінету Міністрів України затверджувати перспективний план формування територіальних громад Вінницької області, розроблений Вінницькою обласною державною адміністрацією на підставі Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214 (в редакції постанови кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 34) - до вирішення справи по суті та набрання рішенням у справі законної сили.
Необхідність забезпечення позову позивач обґрунтовує тим, що при затвердженні Кабінетом Міністрів України перспективного плану формування територіальних громад Вінницької області визначаються спроможні об'єднанні територіальні громади. Водночас визначені цим планом спроможні об'єднані територіальні громади формують основний напрямок розвитку адміністративно-територіального устрою Вінницької області. Відтак, на думку позивача, в період розгляду справи можуть відбуватися незворотні процеси, пов'язані зі зміною адміністративно-територіального устрою Вінницької області. Ці зміни призведуть до неможливості реального й ефективного виконання судового рішення, у разі якщо позов буде задоволено. Крім того, у разі відмови в забезпеченні позову позивач буде змушений збільшити розмір позовних вимог вимогою про визнання протиправним та скасування рішення Кабінету Міністрів України про затвердження перспективного плану формування територій Вінницької області.
Частиною першою статті 154 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що матеріалів справи достатньо для вирішення даного процесуального питання, заява про забезпечення позову розглядається судом без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За змістом положень ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Водночас в силу вимог п. 1 ч. 3 ст. 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та встановлення для них заборони або обов'язку вчиняти певні дії.
Таким чином, законом прямо заборонено забезпечувати позов шляхом встановлення Кабінету Міністрів України заборони або обов'язку вчиняти певні дії.
Натомість позивач в порядку забезпечення позову просить суд заборонити Кабінету Міністрів України затверджувати перспективний план формування територіальних громад Вінницької області, що є недопустимим та виходить за межі визначених законом повноважень адміністративного суду.
Відтак у задоволенні заяви позивача необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 256, 294 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви позивача Гранівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про забезпечення позову до Вінницької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляються самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України, Міністерство розвитку громад та територій України, про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала в повному обсязі складена 13.03.2020.
Суддя Сало Павло Ігорович