Ухвала від 10.03.2020 по справі 160/13491/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 березня 2020 року Справа №160/13491/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коренева А.О, розглянувши клопотання Міністерства енергетики та захисту довкілля України про передачу справи за виключною підсудністю за позовом ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та захисту довкілля України, треті особи: Міністерство Юстиції України, Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Міністерства енергетики та захисту довкілля України, в якому просить: визнати протиправним з моменту прийняття та скасувати наказ Міністерства Палива та Енергетики України № 619 від 27.12.2005 року «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.

26 лютого 2020 року до суду надійшло клопотання про передачу справи за виключною підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Дослідивши матеріали позовної заяви, та подане клопотання суд приходить до висновку про задоволення клопотання.

Глава 2 КАС України визначає правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції. Зазначена глава КАС України також розмежовує предметну, інстанційну юрисдикцію та територіальну підсудність різних адміністративних судів.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Згідно ч. 3 ст. 27 КАС України підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.

Оглянувши та проаналізувавши зміст позовної заяви суд встановив, що предметом оскарження у межах поданого позову є наказ Міністерства Палива та Енергетики України - нормативний акт міністерства.

У свою чергу, необхідність дотримання правил підсудності узгоджується з вимогами пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини.

У пункті 24 рішення від 20.07.2006 по справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини наголосив на тому, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, і, як зазначено Європейською комісією з прав людини у рішенні у справі «Занд проти Австрії» (доповідь від 12.10.1978), термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з ... питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів ...».

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що дану адміністративну справу необхідно передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до ч. 5, 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої статті 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої статті 29 КАС України, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Частиною восьмою статті 29 КАС України визначено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.

Таким чином, оскільки адміністративні справи, пов'язані з оскарженням нормативно-правових актів міністерства вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, Дніпропетровський окружний адміністративний суд приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів вказаної адміністративної справи на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

Керуючись ст.ст. 27, 29, 171, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 160/13491/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та захисту довкілля України, треті особи: Міністерство Юстиції України, Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання протиправним та скасування наказу передати за підсудністю на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя А.О. Коренев