Справа №2а-4894/10
7 квітня 2010 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі :
головуючого - судді Якухно О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення коштів, передбачених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь з відповідача не виплачені кошти, що передбачені ст.ст.37, 39, 48 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в сумі 23636,1 грн. (з них: ст.37 - 3446,6 грн., ст.39 - 17244,5 грн., ст.48 - 3035 грн.), мотивуючи тим, що він працює в ВАТ «Овруцьке АТП-11847» та проживає в м.Овруч і є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2. Йому виплачувалися компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення його прав. Розмір недовиплачених коштів за ст.ст.37, 39, 48 ОСОБА_2 становить вказану вище суму.
Позивач просить справу розглянути без його участі.
Відповідач просить справу розглядати без участі представника, з вимогами не погоджується.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач працює в ВАТ «Овруцьке АТП-11847» та проживає в м.Овруч, що підтверджується копією паспорта. Згідно копії посвідчення вона є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м.Овруч віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ст.ст.37, 39, 48 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги, які отримувала згідно постанов КМ України № 836 від 26.07.96 та № 562 від 12.07.05 в конкретних розмірах, а зокрема за ст.37 - 2,1 грн., ст.39 - 10,5 грн. (в залежності від відпрацьованого часу), ст.48 - 100 грн..
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :
- - ст.37 ОСОБА_2 - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати ;
- - ст.39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати ;
- - ст.48 ОСОБА_2 - щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.
Вищевказаною статтею 48 закону також визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Зазначеними вище постановами №№ 836 та 562 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- - для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;
- - для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.) ;
- - ст.48 ОСОБА_2 - щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії - 100 грн..
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій , передбачених цим ОСОБА_2 , відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов №№ 836 та 562 неможливе.
Позивачем ставиться питання про стягнення коштів за ст.37 ОСОБА_2 за період з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року, за ст.39 ОСОБА_2 за період з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року і за ст.48 ОСОБА_2 за 2009 рік, що вбачається з наданого розрахунку.
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк.
Частиною 1 вказаної статті також визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами .
Частиною 3 вищезазначеної статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач просить врахувати строки давності.
Зазначена виплата за ст.39 ОСОБА_2 є доплатою до заробітної плати і входить в її структуру, оскільки є додатковою заробітною платою за особливі умови праці, а саме за роботу в умовах підвищеного ризику для здоров'я (ст.100 КЗпП України, ч.2 ст.2 ОСОБА_2 України «Про оплату праці»), а відповідно до ст.233 КЗпП по позовах щодо стягнення заробітної плати строк позовної давності не обмежений.
Вказана думка суду ґрунтується також і на аналізі ч.2 вказаної статті, яка передбачає підвищення оплати праці і пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, тобто ст.39 ОСОБА_2 регулює питання додаткової оплати праці.
Позивач звернувся до суду в березні 2010 року, а тому в задоволенні вимог за ст.37 ОСОБА_2 за період з 1 січня по 28 лютого 2009 року слід відмовити за пропуском строку звернення до суду.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 грудня 2008 року - 605 грн., з 1 квітня 2009 року - 625 грн., з 1 липня 2009 року - 630 грн., з 1 жовтня - 650 грн., з 1 листопада 2009 року -744 грн., з 1 січня 2010 року - 869 грн..
В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів становить :
за ст.37 ОСОБА_2 :
- - з 1 березня по 31 грудня 2009 року : (605х40%+625х40%х3+630х40%х3+650х40%+744х40%х2)-2,1х10=2582,2 грн. ;
- - з 1 січня по 28 лютого 2010 року : (869х40%х2)-2,1х2=691 грн., а всього 3273,2 грн..
за ст.39 ОСОБА_2 :
- - з 1 січня по 31 грудня 2009 року : 14089,71-116,5=13973,21 грн. ;
- - З 1 січня по 28 лютого 2010 року : 3144,95-19=3125,95 грн., а всього 17099,17 грн..
за ст.48 ОСОБА_2 - при виплаті коштів в вересні 2009 року : (630х5)-100= 3050 грн..
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд виходить за межі позовних вимог за ст.48 ОСОБА_2 для повного захисту прав позивача, оскільки визначений у позовній заяві розрахунок заборгованості менший суми, встановленої при розгляді справи.
В стягненні решти суми за ст.39 ОСОБА_2 слід відмовити за безпідставністю.
Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п. 2, 4, 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захист у населення, а тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.
Виходячи із вимог ст.ст.37, 39, 48 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується із діями відповідача щодо порядку нарахування вищевказаної доплати на підставі постанов КМ України № 836 від 26.07.96 та № 562 від 12.07.05, а тому, ураховуючи вищевикладене, дії відповідача є протиправними.
Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.37, 39, 48 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації по застосуванню постанов КМ України № 836 від 26.07.96 та № 562 від 12.07.05 в частині визначення ОСОБА_1 розміру щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2010 року, доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року та щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст.37 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2010 року в сумі 3273 грн. 20 коп., доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, (ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) за період з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року в сумі 17099 грн. 17 коп. та щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік (ст.48 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) в сумі 3050 грн. 00 коп..
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 1 січня по 28 лютого 2009 року відмовити за пропуском строку звернення до суду.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до апеляційного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня проголошення постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.