Справа № 654/653/20
Провадження № 2/654/522/2020
про відмову у відкритті провадження
27.02.2020 м. Гола Пристань
Суддя Голопристанського районного суду Херсонської області Третьякова І.В., дослідивши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Лазарєвої Зінаїди Тимофіївни про перерахування пенсійних виплат та відшкодування збитків, -
26.02.2020р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь матеріальні збитки в подвійному розмірі грошових зобов'язань Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язати відповідача відшкодувати моральну шкоду та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком, а також пенсійних виплат з 01.01.2020 року.
Дослідивши матеріали позовної заяви, оцінивши суб'єктний склад справи, предмет та підстави спору, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до положень статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, приводом звернення до суду стала незгода ОСОБА_1 зі здійсненими відповідачем перерахунками його пенсії, внаслідок чого, на його думку, він отримував її в меншому розмірі, ніж передбачено положеннями Законів та не отримував доплати, на які мав право, що в підсумку призвело до порушення його конституційних прав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
В силу ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Згідно ст. 105 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Відповідно до ст. 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.
В постанові 08.10.2018 р. по справі N 706/1637/16-ц, Верховний Суд вказав, що в разі незгоди з рішенням органу, який призначає пенсії, на підставі статті 105 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частини другої статті 124 Конституції України, особа має право звернутися за захистом свого права в суд зі скаргою на рішення органу Пенсійного фонду України за правилами адміністративного судочинства.
Вимогами п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, керуючись п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Лазарєвої Зінаїди Тимофіївни про перерахування пенсійних виплат та відшкодування збитків.
Роз'яснити позивачу його право на звернення з вказаним позовом в порядку адміністративного судочинства до Херсонського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Голопристанський районний суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: І. В. Третьякова