03 лютого 2020 року Справа № 160/10621/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
30 жовтня 2019 року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, в якому просить визнати бездіяльність державного виконавця протиправною та зобов'язати старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 59237701 відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду згідно виконавчим документом.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровської окружного адміністративного суду по справі №804/4128/18 від 06.09.2018 р. згідно виконавчого листа №804/4128/18 від 21.09.2018 р., виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом, 06.06.2019 р. листом №111/1264/1, ОСОБА_1 було надано відповідь на запит від 18.04.2018 року, а саме, повідомлено, що набір даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу оприлюднено на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, в порядку встановленому чинним законодавством України, та доступний за посиланням:
https://data.gov.ua/dataset/e227ae82-ld2a-4673-8b73-529c404d5398.
Однак, 20.08.2019 р. при ознайомленні з матеріалами виконавчого провадження ВП № 59237701 позивач дізнався про лист ОСОБА_1 . Вих.№01-01-08/19 від 01.08.2019 р. «Щодо неналежного виконання рішення суду». Зі змісту листа вбачається, що на думку заявника боржником рішення суду виконане неналежним чином.
Позивач стверджує, що Виконавчий комітет Івано-Франківськ міської ради розмістив та регулярно оновлює інформацію про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу на відповідній сторінці порталу відкритих даних data.gov.ua у форматі JSON, а відтак вжиті всі заходи по виконанню вимог закону та рішення суду.
Відповідно, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 804/4128/18 від 06.09.2018р. виконане належним чином. Шерстюку І . І. надано повну запитувану інформацію по суті запиту від 18.04.2018 р.
28.08.2019 року представником виконавчого комітету державному виконавцю надано обґрунтовану відповідь на зазначений лист та вимогу закінчити виконавче провадження ВП № 59237701 у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду згідно виконавчим документом та відповідно до вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.
Однак, всупереч вимогам статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" та п. 3.20 Наказу Міністерства юстиції від 02.04.2012 р. №512/5 «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень» постанова про закінчення виконавчого провадження не була винесена та не направлена на адресу боржника - виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Ухвалою суду від 03 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, відповідно до вимог ст. 287 КАС України.
Ухвалою суду від 11 грудня 2019 року до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_3 Івановича.
24 грудня 2019 року на адресу суду від третьої особи надійшли пояснення щодо позову в яких ОСОБА_1 зазначив, що заперечує проти задоволення адміністративного позову у зв'язку з тим, що Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради до сьогодні не виконано вимог Закону, відповідну публічну інформацію у формі відкритих даних щодо місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу не надано на запит ОСОБА_1 навіть попри прямої вказівки згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 року по справі №804/4128/18, не розміщено ані на своєму офіційному сайті, ані на єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua.
Твердження позивача про те, що ним виконано рішення суду, не відповідає дійсності, оскільки за посиланням https://data.gov.ua/dataset/e227ae82-ld2a-4673-8b73- 529с404d5398, як зазначає позивач у позовній заяві та у листі від 06.06.2019 р. №111/1264/1, адресованому ОСОБА_1 , відсутня будь-яка інформація, у тому числі запитувані Шерстюком І.І. дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.
Отже, третя особа зазначає, що він по сьогоднішній день не отримав від Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради належної відповіді по суті свого запиту від 18.04.2018 року, що свідчить про невиконання з боку Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі №804/4128/18.
Оскільки рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі №804/4128/18 Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради не виконано - законодавчі підстави для закінчення виконавчого провадження №59237701 відсутні, а отже не вбачається бездіяльності державного виконавця, на яку посилається позивач, у той час як продовження здійснення ним виконавчих дій за виконавчим листом по справі №804/4128/18 є правомірним та вчиненим у межах закону.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав, однак відзив на позов не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв'язку з викладеним, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по адміністративній справі № 804/4128/18, за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги були задоволені, а саме:
визнано протиправними дії Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо відмови в наданні інформації на запит ОСОБА_3 про надання доступу до публічної інформації від 18.04.2018 року;
зобов'язано Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_1 повну запитувану інформацію по суті запиту від 18.04.2018 року щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту Івано-Франківська в режимі реального часу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2018 року залишено без змін.
Згідно з Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03 червня 2019 року відмовлено у відкритті касаційного провадження, а судові рішення у справі № 804/4128/18 визначено такими, що не підлягають касаційному оскарженню (як справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію).
На виконання вищезазначеного рішення суду Дніпропетровським окружним адміністративним судом 21.09.2018 р. видано виконавчий лист по справі № 804/4128/18, яким допущено до негайного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі № 804/4128/18 у частині зобов'язання Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_1 повну запитувану інформацію по суті запиту від 18.04.2018 року в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Боберським Р.П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 31.05.2019 р. з примусового виконання виконавчого листа по справі №804/4128/18, виданого 21.09.2018 р. Присвоєно номер виконавчого провадження ВП №59237701.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вважає, що ним у повному обсязі виконано рішення суду від 06.09.2018 року, що і було підставою для звернення до суду.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» від 21.10.2015 р. № 835 зі змінами (далі - Постанова №835, Положення) чітко визначено, що дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу належать до Переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних органами місцевого самоврядування.
Згідно положень ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Обов'язок Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради володіти публічною інформацією щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу та факти, що свідчать про наявність у його володінні такої інформації встановлено судами при розгляді адміністративної справи № 804/4128/18.
Однак, Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради до сьогодні не виконано вимог Закону, відповідну публічну інформацію у формі відкритих даних щодо місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу не надано на запит ОСОБА_1 .
Слід зазначити, що за посиланням https://data.gov.ua/dataset/e227ae82-ld2a-4673-8b73- 529с404d5398, як зазначено позивачем у позові та у листі від 06.06.2019 р. №111/1264/1, адресованому ОСОБА_1 , як начебто надання інформації на його запит від 18.04.2018 року на виконання рішення суду, відсутня будь-яка інформація, у тому числі запитувані ОСОБА_1 дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.
Зазначене вказує на не проходження модерації щодо даних, розміщених Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, з боку держателя Єдиного державного веб-порталу відкритих даних, що, у свою чергу, свідчить про невідповідність таких даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, вимогам Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.
Набір даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, який розміщується на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua з порушенням вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого Постановою КМУ від 25.10.2015 №835 та Роз'яснення Державного агентства електронного урядування №1/06-3-2530 від 27.09.2019 (далі - Роз'яснення) щодо способу публікації набору даних, повноти набору даних; періодичності оновлення даних в наборі, формату публікації набору даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, підлягає видаленню з боку Державного агентства електронного урядування.
Таке повноваження щодо здійснення перевірки (модерації) завантажених на портал наборів даних щодо відповідності вимогам, визначеним у Положенні, надано Державному агентству з питань електронного урядування як держателю Єдиного державного веб-порталу відкритих даних (згідно з Порядком ведення Єдиного державного веб-порталу відкритих даних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 867).
Станом на день подання даної позовної заяви на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua відсутній набір даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, розміщений Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, що свідчить про невідповідність інформації, яку хотів опублікувати позивач, вимогам Положення та Роз'яснення.
Зазначене спростовує посилання Виконавчого комітету на начебто належне розміщення публічної інформації на порталі data.gov.ua, з якого ОСОБА_1 , нібито може отримати запитувані дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, що, на думку позивача, повинно свідчити про виконання ним судового рішення.
Зважаючи на специфіку публічної інформації щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, з метою формування єдиного підходу до оприлюднення та надання на запити органами місцевого самоврядування публічної інформації відповідно до вимог законодавчих актів у сфері відкритих даних, Державним агентством з питань електронного урядування України як держателем Єдиного державного веб-порталу відкритих даних, в межах компетенції, наданої Положенням про Державне агентство з питань електронного урядування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 492, видано офіційне роз'яснення №1/06-3-2530 від 27.09.2019 щодо набору даних "Дані про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу", у якому міститься докладний опис: способу публікації набору даних, повноти набору даних; періодичності оновлення даних в наборі; формату публікації набору даних.
Даним роз'ясненням Агентства мають керуватись усі розпорядники публічної інформації щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу у питанні визначення технічних вимог та наповнення набору даних, та зокрема визначає, яка саме інформація повинна бути відображена в наборі даних та яким чином забезпечити її публікацію.
Роз'яснення №1/06-3-2530 від 27.09.2019 щодо належної публікації даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу було направлено на адресу розпорядників інформації, у тому числі Виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради, та опубліковано на порталі (https://data.gov.ua/blog/hromadskoho-transportu-v- rezhyymi-realnoho-chasu).
У роз'ясненні №1/06-3-2530 від 27.09.2019 Державним агентством з питань електронного урядування України враховано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі №804/4128/18 (за якою видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження) щодо неправильної публікації та надання інформації органами місцевого самоврядування, у тому числі Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, щодо доступу до даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу (абз. 1 стр. 3 роз'яснення).
Таким чином, Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, маючи офіційне роз'яснення Державного агентства електронного урядування №1/06-3-2530 від 27.09.2019, щодо способу, формату, повноти та періодичності публікації даних, має технічну спроможність та необхідну інформацію щодо оприлюднення та надання на запити публічної інформації щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.
Важливість дотримання розпорядниками інформації, зокрема Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Роз'яснення Державного агентства електронного урядування №1/06-3-2530 від 27.09.2019, зважаючи на специфіку запитуваної інформації, пояснюється наступним.
У Роз'ясненні наведено вимоги щодо способу публікації набору даних, повноти набору даних; періодичності оновлення даних в наборі, формату публікації набору даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, що надає змогу ідентифікувати маршрут та місцезнаходження конкретного транспортного засобу у будь- який момент часу, наприклад: очікування прибуття тролейбуса №12 чи автобуса №35 на зупинці "площа Центральна" о 19:30. Тобто враховано тип транспорту (тролейбус/автобус), номер його маршруту, та місцезнаходження у даний проміжок часу.
Диспетчери, відповідальні за рух громадського транспорту по місту Івано-Франківськ, протягом дня можуть здійснювати переведення одного транспортного засобу на різні маршрути, наприклад: авто з номером СВ3510АН може здійснювати перевезення громадським транспортом за маршрутом №35 з 06:00 до 14:00 год., і за маршрутом №201 у той же день у проміжок з 14:00 до 21:30 год. Тобто в режимі реального часу змінювати прив'язку транспортного засобу до маршруту. Саме тому номер маршруту, на якому в даний момент часу працює транспортний засіб, є невід'ємною частиною набору даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.
Інформація про номер державної реєстрації (та, якщо передбачено - бортовий номер) - це наочна ідентифікація транспортного засобу, що дозволить, наприклад, звернутись зі скаргою на обслуговування або щодо залишених в салоні речей.
Таким чином, номер маршруту, тип транспортного засобу та номер державної реєстрації (та, якщо передбачено - бортовий номер) не лише є в наявності Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, а є визначальними ознаками місцезнаходження конкретного транспортного засобу в конкретній точці міста Івано-Франківськ в режимі реального часу.
Окремо слід зауважити, що такі дані доступні приватній компанії ТОВ «Дозор Україна», на сайт якої посилається Виконавчий комітет у своїх відповідях, однак не надані позивачем на запит ОСОБА_4 та не розміщено у формі відкритих даних на офіційному сайті органу місцевого самоврядування та на єдиному державному веб-порталі відкритих даних врозріз із вимогами ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
ОСОБА_1 було направлено заяву до Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції щодо монополізації, у тому числі за сприяння Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, ринку послуг з надання інформації про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, одним суб'єктом господарської діяльності.
Наразі за результатом розгляду справи за заявою ОСОБА_1 було винесено обов'язкові до виконання рекомендації Антимонопольного комітету України від 05.12.2019 №65-рк, у тому числі направлено на адресу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо припинення бездіяльності, яка полягає в не оприлюдненні на своїх офіційних веб-сайтах даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу, й завантаження їх на Єдиний державний веб-портал відкритих даних, та яка може мати негативний вплив на конкуренцію.
Щодо правомірності дій відповідача та відсутності підстав для закінчення виконавчого провадження.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі № 804/4128/18 та виконавче провадження № 59237701, відкрите відповідачем на виконання даного рішення, спрямоване на вчинення позивачем в особі Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради певних дій, а саме - зобов'язано надати Шерстюку Івану Івановичу повну запитувану інформацію по суті запиту від 18.04.2018 року щодо даних про місцезнаходження громадського транспорту Івано-Франківська в режимі реального часу.
Як вбачається з вищенаведеного, третя особа по сьогоднішній день не отримала від Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради належної відповіді по суті свого запиту від 18.04.2018 року, що свідчить про невиконання з боку Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі №804/4128/18.
Статтею 39 Закону України "Про виконавче провадження" закріплено виключний перелік підстав для закінчення виконавчого провадження, зокрема у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Таким чином, оскільки рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року по справі №804/4128/18 Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради не виконано - законодавчі підстави для закінчення виконавчого провадження №59237701 відсутні, а отже не вбачається бездіяльності державного виконавця, про яку стверджує позивач, у той час як продовження здійснення ним виконавчих дій за виконавчим листом по справі №804/4128/18 є правомірним та вчиненим у межах закону.
У зв'язку з вищевикладеним суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник