Справа№464/557/20
пр.№ 3/464/483/20
19.02.2020 року м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м. Львова Чорна С.З., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління Держпраці у Львівській області, відносно
ОСОБА_1 , громадянина України, працюючого на посаді директора ПП «Шувар Захист - 1», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , -
за ч.2 ст.188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 працюючи на посаді директора ПП «Шувар Захист-1», порушив вимоги частини першої статті 19 ЗУ № 875 - роботодавець не виконується норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця за 2018 рік.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 працівником Головного управління Держпраці у Львівській області ОСОБА_2 кваліфіковано за ч.2 ст.188-1 КУпАП.
У судовому засіданні представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 просив суд закрити справу за відсутності в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.188-1 КУпАП. Оскільки, як зазначено в протоколі порушення вимог ч.1 ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» було за 2018 рік, а ОСОБА_1 був призначений директором ПП «Шувар Захист -1» наказом 31.01.2019. А відтак просить справу закрити за відсутністю складу адміністратвиного правопорушення.
Разом з зазначеним протоколом був наданий Акт за результатами проведення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю № 13-01-252/0019.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті. Постанова судді згідно ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Також ст.62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Суд встановив, що 24.01.2020 інспектором Головного управління Держпраці у Львівській області Гординською Н.Б. складено протокол про адміністративне правопорушення №13-01-292/0012.
Відповідно до якого, ОСОБА_1 працюючи на посаді директора ПП «Шувар Захист-1», порушив вимоги частини першої статті 19 ЗУ № 875 - роботодавець не виконується норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.188-1 КУпАП за 2018 рік.
Згідно наказу № 34 від 31.01.2019 відповідно до якого ОСОБА_1 був прийнятий на роботу з 01.02.2019 на посаду директора ПП «Шувар Захист-1».
За таких обставин, враховуючи вище викладене, суд, у відповідності до положень ст.252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням положень ст.251 КУпАП, вважає, що у діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст.188-1 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 призначений на посаду директора лише 31.01.2019, а протокол про адміністративне правопорушення складений за адміністративне правопорушення яке було вчинене за 2018 рік.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з чим, дане адміністративне провадження, з урахуванням вимог п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю, а судовий збір не підлягає стягненню з особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у зв'язку з встановленням обставин визначених п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 38, 7-9, 247, 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.188-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Чорна С.З.