Рішення від 10.02.2020 по справі 420/7827/19

Справа № 420/7827/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» (адреса: 65026, м. Одеса, площа Катерининська 4, код ЄДРПОУ 01380524) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих Департаменту повноважень. ВАТ ТБ “Одестрансбуд” не виконало вимоги Пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” та не передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, чим в свою чергу, порушено встановлений публічний порядок управління.

На думку позивача, відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері, реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг, тобто різного кола правовідносин, де необхідно відомості про місце реєстрації проживання.

Таким чином, непередання ВАТ ТБ “Одестрансбуд” картотеки з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради є порушення норм чинного законодавства, а саме вимог пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” та п. 2.5 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016р. «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та

унеможливлює виконання Департаментом покладених на нього публічно-владних управлінських функцій.

Ухвалою суду від 26.12.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження.

21.01.2020 р. за вх. № 2720/20 від відповідача надійшов відзив, в обґрунтування якого зазначено, що поквартирні картки форми Б заводяться на сім'ю за ознаками наявності фінансового особового рахунку по розрахунках квартирної плати і комунальних послуг, а не на весь будинок. Вони складаються одночасно із заповненням карток прописки (форма А). З 2013 року чинним законодавством до повноважень підприємств та організацій, які здійснюють діяльність з обслуговування житлового фонду, не віднесено ведення паспортного обліку, формування та обробки картотек, в яких містяться персональні дані щодо реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб, які проживають у житлових будинках, що ними обслуговуються.

Крім того, відповідачем надано лист № 01-02-17/4549 від 30.05.2019 р. із змісту якого вбачається, що Департамент звернувся щодо необхідності надання картотеки поквартирного обліку (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А) щодо п'яти квартир за адресою: АДРЕСА_1 , а саме АДРЕСА_2 , 24. На думку відповідача, доказів, що запитувалась картотека поквартирного обліку будинку до позову не надано, а отже відсутній предмет позову.

17.01.2020 року за вх. №2721/20 відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні вказаного клопотання.

05.02.2020 р. за вхід. № 5198/20 позивачем подано відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено, що відсутність відомостей про громадян в реєстрі територіальної громади м.Одеса може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїй прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг, тобто різного кола правовідносин, де необхідно відомості про місце реєстрації проживання.

В судове засідання з'явився представник позивача, яка не заперечувала щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

В судове засідання 05.02.2020 року представник відповідача не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. 04.02.2020 року за вх.№5051/20 від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

30.05.2019 року звернувся до ВАТ ТБ “Одестрансбуд” з узагальнюючим листом № 01-02-17/4549 щодо необхідності надання картотеки поквартирного обліку (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 6507402826966, яке доставлено 07.06.2019 року.

Відповідь на вказаний лист до Департаменту від ВАТ ТБ “Одестрансбуд” не надходило.

З метою роз'яснення керівнику ВАТ ТБ “Одестрансбуд” правових підстав необхідності надання ним картотеки з питань реєстрації фізичних осіб та отримання картотеки на будинок за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, 15а по акту приймання - передачі, представниками Департаменту здійснено виїзд на юридичну адресу ВАТ ТБ “Одестрансбуд”, а саме: м. Одеса, площа Катерининська, 4. За юридичною адресою працівниками Департаменту не виявлено фактичне місцезнаходження ВАТ ТБ “Одестрансбуд”, про що складено Акт від 25.11.2019 року.

Згідно відомостей, що містяться у листі Приморської районної адміністрації від 17.12.2019 року вих.№ 01-14/2124/1, гуртожиток за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, 15а знаходиться в управлінні АТ «Одестранстрой».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який було доповнено статтею 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб», згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Законом №888-VIII також внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: «орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради».

Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону №888-VIII від 10.12.2015 року, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.

Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, наведеними законодавчими положеннями органи місцевого самоврядування, до яких належить позивач, наділені адміністративними повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, п.3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII зобов'язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати таки картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Відповідач по справі належить до таких суб'єктів, які повинні виконати приписи п.3 розд.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII в частині передачі позивачу картотеки мешканців гуртожитку по АДРЕСА_3 .

Отже, спір щодо належного виконання відповідачем приписів п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спрямований виключно на забезпечення виконання позивачем своїх владних управлінських функцій в сфері реєстрації фізичних осіб, і не стосується реалізації органом місцевого самоврядування своїх прав щодо розпорядження комунальною власністю.

Правова основа діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтею 2 якого визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Даний закон не наділяє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що у відповідача наявний обов'язок по передачі Департаменту картотеки поквартирного (покімнатного) обліку фізичних осіб у вказаному гуртожитку, і такий обов'язок на час вирішення даного спору відповідачем не виконаний.

Підстави для розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» (адреса: 65026, м. Одеса, площа Катерининська 4, код ЄДРПОУ 01380524) про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.

Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство транспортного будівництва «Одестрансбуд» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м.Одеса, вул. Семінарська, 15А.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Токмілова Л.М.

.