61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
17 грудня 2009 р.Справа № 2-а-42707/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
за участю секретаря судового засідання Баглаєнко Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Закритого акціонерного товариства "Агрофірма "Росія" на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2009р. по справі № 2-а-42707/09/2070
за позовом Закритого акціонерного товариства "Агрофірма "Росія" < Список > < Текст >
до Балаклійської районної державної адміністрації < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про скасування рішення,
Позивач, ЗАТ «Агрофірма «Росія», звернувся до суду з адміністративнимпозовом, у якому просив скасувати рішення Балаклійської районної державної адміністрації від 03.04.2009 року та зобов'язати відповідача прийняти рішення про погодження технічної документації та укладення договору оренди земель запасу загальною площею 170,1629 га.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2009р. по справі №2-а-42707/09/2070 у відкритті провадження в адміністративній справі було відмовлено.
Не погоджуючись з ухвалою від 23.10.2009р. по справі №2-а-42707/09/2070 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та направити справу для подальшого розгляду до Харківського окружного адміністративного суду, вважає, що судом першої інстанції порушені норми процесуального права.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів вважає, що підстави для скасування ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2009р. по справі №2-а-42707/09/2070 відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У пункті першому частини першої статті З КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Термін «суб'єкт владних повноважень»відповідно до пункту 7 частини першої статті З КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних та юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Судом першої інстанції правомірно зазначено, що Пунктом 12 Прикінцевих положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз. З цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. "а" ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Порядок отримання земельної ділянки в оренду регулюється ст.с.118, 123-124 Земельного кодексу України. Аналіз зазначених норм, дозволяє зробити висновок, що районна державна адміністрація має рівні права з особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Отже при вирішенні питання щодо подовження строку договору оренди держадміністрація не суб'єктом владних повноважень у значенні п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС, а виступає рівноправними суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею. Погодження технічної документації, передбачене ст.123 ЗК України, є складовою частиною процедури укладення договору та волевиявлення райдержадміністрації на реалізацію свого права розпоряджатися земельною ділянкою і не робить цей спір публічно-правовим.
Відповідно до п.1 ч.І ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції і зазначає, що доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв ухвалу з додержанням норм процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Агрофірма "Росія" залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2009р. по справі № 2-а-42707/09/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Філатов Ю.М.
Судді< підпис >
< підпис >Водолажська Н.С. Гуцал М.І.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2009 р.