Рішення від 24.12.2019 по справі 480/2244/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2019 р. Справа № 480/2244/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника відповідача - Ювченко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

21.06.2019 позивач ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом, який уточнила в ході судового розгляду, мотивуючи позовні вимоги тим, що 23.05.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області винесена вимога про сплату боргу ( недоїмки) № Ф-6621-54. Відповідно до вимоги позивач повинна сплатити недоїмку з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 21005,94 грн. в строк до 30.06.2019.

Вказану вимогу позивач просить частково визнати протиправною та скасувати, зазначаючи, що підставою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі стало перебування позивача на обліку як платника податків - фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого. Зазначена у вимозі сума боргу складається із недоїмки, яка виникла у 2017 році у сумі 8448,00 грн., у 2018 році у сумі 9828,72 грн., у 2019 році в сумі 2754,18 грн. Водночас, відповідно до наказу Міністерства юстиції України №3934/5 від 11.12.2017 свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого анульоване. Тобто з грудня 2017 році позивач не мала права здійснювати та не здійснювала незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого, відповідно з грудня 2017 по 1 квартал 2019 року у неї був відсутній обов'язок по сплаті внеску, відтак відповідачем безпідставно включено у вимогу недоїмку за цей період, що складає 13286,90 грн.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, представник відповідача в судовому засіданні пояснював, що відповідно до пунктів 1, 5 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач є платником єдиного внеску. Відповідно до даних інтегрованої картки платників єдиного внеску позивачу нараховано за 2017 рік 8448 грн., за 2018 рік по 2457,18 грн. щоквартально, за 1 квартал 2019 року - 2457,18 грн., а всього 21005,94 грн. Про припинення своєї діяльності позивач податковий орган не повідомила.

Позивач в судове засідання не з'явився, подавши клопотання про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задовленню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 23.05.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області винесена вимога про сплату боргу ( недоїмки) № Ф-6621-54. Відповідно до вимоги позивач повинна сплатити недоїмку з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 21005,94 грн. в строк до 30.06.2019 ( а.с. 5).

Суд не погоджується з таким рішенням податкового органу в частині визначення розміру недоїмки, з огляду на таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» .

Відповідно до ст.4 цього Закону платниками єдиного внеску є, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону єдиний внесок нараховується для осіб, які проводять незалежну професійну діяльність на на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Судом встановлено, що позивач здійснювала підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію від 26.10.2010 ( а.с.6) до грудня 2016 року. 08.12.2016 проведена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ( а.с.7-12).

Також, 19.08.2013 здійснена державна реєстрація позивача як фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого ( а.с.33). Наказом Міністерства юстиції України від 11.12.2017 №3934/5 анульоване свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого ( розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1308 від 19.08.2013, видане ОСОБА_1 ( а.с.68). Таким чином, з 11.12.2017 року позивач втратила статус платника єдиного внеску як фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Відтак, з грудня 2017 по 1 квартал 2019 року у неї був відсутній обов'язок по сплаті внеску, а тому у вимогу безпідставно включено недоїмку за цей період, що складає 13286,90 грн., відповідно в цій частині вимога є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у вигляді судового збору, сплаченого при зверненні до суду з даним позовом у розмірі 768,40 грн. ( а.с.17)

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ід.н. 2978516827 АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДФС у Сумській області ( код ЄДРПОУ 39456414, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009), Головнеого управління ДПС у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43144399,вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати вимогу Головного управління ДФС у Сумській області від 23 травня 2019 року №Ф-6621-54 в частині визначення ОСОБА_1 недоїмки за грудень 2017 року, 2018 рік, 1-й квартал 2019 року на суму 13285, 00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 06 січня 2020 року.

Суддя Л.М. Опімах