Україна
23 березня 2010 р. справа № 2а-3827/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Желябіної І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Приватного підприємства «Венера» про стягнення заборгованості,
Державна податкова інспекція у м. Дзержинську звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Венера» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач станом на 08.02.2010р. має податкову заборгованість з орендної плати за землю в сумі 954,40 грн., яка виникла на підставі поданої податкової декларації №14 від 15.01.2010р. Оскільки відповідачем своєчасно не погашені узгоджені податкові зобов'язання позивачем податковими повідомленнями-рішеннями №0003251500 від 21.12.2009р., №0003581500 від 03.04.2009р., №0003211500 від 14.09.2009р. було нараховано штрафні санкції в сумі 211,50 грн.
Крім цього, в результаті невиїзної документальної перевірки відповідача у серпні 2009 року було виявлено несвоєчасне подання розрахунку сплати єдиного податку за 2 квартал 2009 року, у зв'язку з чим позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0002781500/0 від 21.08.2009р. на суму 170,00 грн. З урахуванням часткової сплати штрафних санкцій недоїмка склала 166,70 грн.
В добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету податковий борг з орендної плати за землю з урахуванням штрафної санкції в сумі 1165,90 грн. та штрафні санкції по єдиному податку в сумі 166,70 гривень.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач 11.09.1995р. зареєстрований Виконавчим комітетом Дзержинської міської ради як юридична особа, про що зроблений відповідний запис про державну реєстрацію та видане відповідне свідоцтво. Відповідач діє на підставі Статуту та знаходиться на податковому обліку ДПІ у м. Дзержинську як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
В результаті невиїзної документальної перевірки було складено Акт №497/15-23175104 від 04.08.2009р., яким виявлено порушення відповідачем п.10 ст.4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування», а саме, несвоєчасне подання податкової звітності.
Відповідно до п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі вказаного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002781500/0 від 21.08.2009р., яким до відповідача застосована штрафна санкція на суму 170,00 грн., яке отримано відповідачем та оскаржено не було.
Таким чином, з урахуванням часткової сплати штрафних санкцій в сумі 3,30 грн., недоїмка склала 166,70 грн.
Крім цього, відповідачем було подано до ДПІ у м. Дзержинську податкову декларацію №14 від 15.01.2009р. з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (звітна) на 2009 рік з самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань у розмірі 954,40 грн.
В результаті невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки складено Акт №587/15-23175104 від 21.08.2009р. та Акт №814/15-23175104 від 21.10.2009р., якими виявлено порушення відповідачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, несвоєчасно сплачено орендну плату за земельну ділянку.
На підставі вказаних актів перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення №0003251500 від 21.12.2009р., №0003581500 від 03.04.2009р. та №0003211500 від 14.09.2009р., якими відповідачу нараховано штрафних санкції на суму 211,50 грн., котрі отримані відповідачем та оскаржені не були.
Таким чином, за відповідачем існує заборгованість з орендної плати за земельні ділянки з урахуванням штрафних санкцій у розмірі 1165,90 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”:
- податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
- податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
- платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 27 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 14 Закону України „Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно ст.25 Закону України «Про плату за землю», за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» під податком збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язків внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму податкового боргу в добровільному порядку, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,
Позов Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Приватного підприємства «Венера» про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства «Венера» (85294, смт. Кірове м. Дзержинськ Донецької області, вул. Карла Маркса, 19/2, ЄДРПОУ 23175104) на користь місцевого бюджету заборгованість:
- з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з урахуванням штрафних санкцій у розмірі 1165,90 грн. на р/р 33216812700030 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач УДК у м. Дзержинську 34687216;
- з штрафної санкції по єдиному податку з юридичних осіб у розмірі 166,70 грн. на р/р 34210378700030 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач УДК у м. Дзержинську 34687216.
Постанова в повному обсязі складена 26.03.2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.