Україна
23 березня 2010 р. справа № 2а-3778/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Домашенко Т.Г.
представника відповідача Євстратенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції Ленінського району м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» про стягнення заборгованості,
Прокурор Ленінського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції Ленінського району м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначив, що у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки за 2009 рік відповідачем задекларовано річну суму податкових зобов'язань у розмірі 203 655,60 гривень (з січня по 16 972,13 грн. на місяць).
В порушення вимог ст.17 Закону України «Про плату за землю» відповідачем не сплачено суму орендної плати за землю в розмірі 135 777,04 грн. за травень-грудень 2009 року.
В результаті несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання було винесено податкові повідомлення-рішення на загальну суму 2565,46 грн. та нарахована пеня на суму 3132,16 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Оскільки відповідачем сума заборгованості не була погашена, йому були направлені перша та друга податкові вимоги.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю в розмірі 141474,66 гривень.
В судове засідання прокурор не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.
За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі прокурора та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач 14.04.2004р. зареєстрований Виконкомом Донецької міської ради як юридична особа, про що зроблений відповідний запис про державну реєстрацію та видане відповідне свідоцтво. Відповідач діє на підставі Статуту та перебуває на податковому обліку як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів в ДПІ у Ленінському районі м. Донецька.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладений обов'язок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб. Що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, ДПІ у Ленінському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідачем було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Донецька податкову декларацію №877 від 23.01.2009р. з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (звітна) на 2009 рік з самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань у розмірі 203 655,60 грн.
В результаті невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати з юридичних осіб складено Акт №1424/15-3/32902796 від 07.05.2009р., Акт №1578/15-3/32902796 від 22.05.2009р. та Акт №1817/15-3/32902796 від 16.06.2009р., якими виявлено порушення відповідачем ст.ст.14, 17 Закону України «Про плату за землю», п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, платником несвоєчасно сплачено орендну плату з юридичних осіб.
На підставі вказаних актів перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення №0001391543/0 від 07.05.2009р., №0001531543/0 від 25.05.2009р. та №0002061543 від 25.06.2009р., якими нараховано штрафних санкції на суму 2565,46 грн.
Крім цього, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу нараховано пеню в сумі 3132,16 грн.
Таким чином, з урахуванням недоїмки з орендної плати за землю в сумі 135 777, 04 грн., заборгованість відповідача склала 141 474,66 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”:
- податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
- податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
- платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 27 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 14 Закону України „Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно ст.25 Закону України «Про плату за землю», за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Пунктом 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-111 від 21.12.2000р. передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На виконання вимог ст. 6 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-111 відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги №1/56 від 03.02.2009р та №2/167 від 12.03.2009р., які отримані відповідачем та оскаржені не були.
У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю на користь державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,
Позов Прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції Ленінського району м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» (83058, м.Донецьк, вул. Кучумова, 2, ЄДРПОУ 32902796) на користь місцевого бюджету на р/р 33214812700009, отримувач: місцевий бюджет Ленінської районної у м. Донецьку ради, ЄДРПОУ 34687064, банк - ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу - 13050200, заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 141 474,66 гривень.
Постанова в повному обсязі складена 26.03.2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.