03 лютого 2020 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/6330/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 16.05.2019 за №199, а саме: надбавка за особливості проходження служби, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, доплата за нічні з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 16.05.2019 за №199, а саме: надбавка за особливості проходження служби, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, доплата за нічні з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 16.05.2019.
У позові (а.с.23-27) зазначено, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення. Згідно наказу №296-о від 15.05.2019 позивача було звільнено з податкової міліції у запас збройних сил з 15.05.2019. Відповідно до Довідки від 16.05.2019 за №199 до складу місячного грошового забезпечення позивача входили: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704), місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомогу на оздоровлення та доплата за нічні. Після призначення пенсії позивачу стало відомо, що його пенсія розрахована лише з надбавки за особливості проходження служби та місячної премії без інших вищевказаних виплат, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У листопаді 2019 року позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці від 16.05.2019 за №199, а саме: надбавка за особливості проходження служби, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, доплата за нічні. Листом відповідача від 11.11.2019 за №2609/Ш-9 повідомлено про відмову у перерахунку. Не погоджуючись з вказаною відповіддю, позивач звертається до суду з даним позовом.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що до відповідача від Головного управління ДФС у Запорізькій області (уповноваженого органу) надійшла Довідка від 16.05.2019 за №198 для призначення пенсії позивачу, в якій зазначено: надбавка за особливості проходження служби в сумі 9054,00 грн.; місячна премія в сумі 22345,55 грн. На підставі наданої Довідки позивачу було призначено пенсію. Крім того, для призначення пенсії було надано уповноваженим органом Грошовий атестат №7. Ні в Довідці №198, ні в Грошовому атестаті №7 не вказана індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та доплата за нічні. Отже, відповідач призначив пенсію відповідно до наданих йому документів. Щодо врахування при призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, то вона не підлягає врахуванню, оскільки не носить постійного характеру. Така позиція підтверджена постановою Верховного Суду від 16.10.2019 по справі №822/229/18. На підставі викладеного відповідач просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 13.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Розрахунку пенсії по інвалідності станом на 22.01.2020 позивачу пенсія призначена (обчислена) з 16.05.2019 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 3109,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2242,83 грн., у тому числі премія - 0%. Всього - 12262,33 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12262,33 грн.
Вказані цифри були взяті відповідачем з Грошового атестату №7 та Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №198 про додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №198 про додаткові види грошового забезпечення зазначено: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704) - 9054,00 грн.; місячна премія - 22345,55 грн.
До позову позивачем додано Довідку ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №199 про додаткові види грошового забезпечення, в якій зазначено: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704) - 9054,00 грн.; місячна премія - 22345,55 грн.; індексація заробітної плати - 482,18 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 12744,25 грн.; доплата за нічні - 6225,78 грн.
Вказану Довідку ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №199 про додаткові види грошового забезпечення позивач долучав до своєї Заяви від 01.11.2019, яку подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Відповідачем не надано до суду доказів того, що позивач звертався до відповідача з іншою за змістом Заявою від 01.11.2019, ніж та яка перебуває у матеріалах даної адміністративної справи.
У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 11.11.2019 за №2609/Ш-9 зазначено: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на Ваше звернення щодо пенсійного забезпечення повідомляє наступне. Головним управлінням Державної Фіскальної Служби у Запорізькій області 01.08.19 надано до Головного управління подання та документи для призначення пенсії. Па підставі зазначених документів Вам з 16.05.2019 призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю 3 групи відповідно до вимог статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення. До складу грошового забезпечення, з якого призначена пенсія, включені суми надбавки за особливості проходження служби та премії за 24 місяця перед звільненням, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначені у довідці від 16.05.2019 №198 про додаткові види грошового забезпечення. Розмір Вашої пенсії на теперішній час складає 6468,93 грн. (розрахунок додається). …».
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо необхідності урахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби; місячної премії, - є необґрунтованими, оскільки ці види додаткових видів грошового забезпечення враховані відповідачем при обчисленні пенсії позивачу. Протилежного позивач не довів.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст.43), Закону України "Про оплату праці" (ст.2), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (ст.2), Закону України "Про пенсійне забезпечення" (ст.66), Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (ст.9), Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ст.ст.41, 45), Постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (п.7), та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Зокрема, у ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Звідси, суд погоджується з позицією відповідача, що матеріальна допомога на оздоровлення не виплачується щомісяця, а, отже, не може бути врахована при обчисленні пенсії позивачу.
Таким чином, на думку суду, є обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо необхідності урахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення: індексації заробітної плати; доплати за нічні - які, як свідчать матеріали справи, виплачувались щомісяця та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналогічне застосування норм права здійснено: Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18); Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.10.2019 у справі №822/229/18 (адміністративне провадження №К/9901/320/19).
Так як позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії на початку листопада 2019 року, то, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.11.2019.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №199, а саме: індексації заробітної плати; доплати за нічні - з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.05.2019 за №199, а саме: індексації заробітної плати; доплати за нічні - з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.11.2019.
В іншій частині позову відмовити.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 03.02.2020.
Суддя О.О. Прасов