Справа № 638/1723/16-а
Провадження № 2-а/638/51/20
22 січня 2020 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.,
секретаря Бадран В.Р.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
адвоката Вдовидченка О.І.,
представника відповідача Перетяченко М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського районного суду м.Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним пункту 8,9 переліку додатку до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року за №258 ,-
установив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених вимог просив визнати незаконними пункти 8,9 переліку додатку до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року № 258 про внесення нежитлових будівель літер «А-1» по АДРЕСА_1 з логотипами «Металопластикові вікна», «Ательє побутових послуг» та «Піца Петровича» на знос з формулюванням «самовільне розміщення»; визнати незаконним рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року № 258 в частині про знос капітальних будівель літ. «А-1» по АДРЕСА_1; зобов'язати виконавчий комітет Харківської міської ради виключити п.п.8,9 з переліку додатку до рішення від 24.04.2013 року № 258; зобов'язати відповідача поновити порушені конституційні гарантії недоторканості та непорушності нерухомого майна, законно зареєстрованого на праві власності АДРЕСА_1, літ. «А-1».
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що нежитлове приміщення літ. «А-1» площею 217,1 кв.м. по АДРЕСА_1 належить йому та двом громадянам Італії ОСОБА_2, ОСОБА_3 , на підставі договору купівлі - продажу від 25.05.2006 року. За вказаною адресою зареєстровано ТОВ «Євросервіс Україна С.Р.Л.», належне двом іноземцям та йому, в тому числі як директору вказаного товариства. З 2011 року вказані нежитлові приміщення перебувають під арештом та забороною на відчуження, однак дані обставини проігноровані міською радою. За фактом зниження спірного нерухомого майна порушено кримінальне провадження, досудове розслідування якого триває. На початку березня 2013 року йому вручено припис на добровільне звільнення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , від належного йому нежилого приміщення. В подальшому за вказаною адресою на виконання рішення міської ради вчинені дії по зносу нежитлової будівлі за вказаною адресою. З даного приводу він неодноразово звертався до Харківської міської ради, однак останні заперечували участі у зносі спірних нежитлових будівель. 16.10.2015 року на його запит міська рада надала йому копію оскаржуваного рішення. Вважає, що такі дії міської ради порушують його право власності, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Також, ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом, оскільки отримав оскаржуване рішення виконавчого комітету Харківської міської ради лише 16.10.2015 року, копія якого надана на відповідне його звернення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , який діє також в інтересах третіх осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник Харківської міської ради в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у задоволенні, посилаючись на його необґрунтованість. Вказала, що оскаржуване рішення відповідає вимогам чинного законодавства та компетенції органу, що його видав, а також не порушує прав позивача, про що останнім не надано доказів.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до договору купівлі - продажу від 25.05.2006 року № 1149, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шевчук Л.В. нежитлова будівля літ. «А-1», загальною площею 217,1 кв.м. по АДРЕСА_1 належала на праві спільної власності ОСОБА_3 - 20/100 частин; ОСОБА_2 - 30/100 частин; ОСОБА_1 - 40/100 частин.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року № 258 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан» затверджено перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан (п.п.8,9 нежитлова будівля літ. «А-1» за адресою: АДРЕСА_1).
19.03.2013 року інспекцією з благоустрою та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради складено припис № 544 про добровільне звільнення території міста Харкова, на ім?я власника нежитлової будівлі АДРЕСА_1 , відповідно до якого запропоновано звільнити у триденний строк земельну ділянку за вказаною адресою від нежитлової будівлі, у випадку не здійснення добровільного звільнення, відбудеться примусовий порядок звільнення цієї ділянки.
25.03.2013 року ОСОБА_1 складено відповідь на вказаний припис, згідно якої зазначено про вжиття заходів для державної реєстрації прав на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , викладено прохання аргументувати претензію міської ради про звільнення земельної ділянки через необхідність звернення до суду за захистом порушених прав.
21.04.2013 року за заявою ОСОБА_1 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013220500001196 за фактом того, що в ніч з 10 на 11.04.2013 року невідомими особами за допомогою спецтехніки розрушено нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 , за ч.1 ст.194 КК України.
30.09.2013 року головним спеціалістом відділу по обстеженню земельних ділянок Департаменту земельних відносин Харківської міської ради складено акт обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1 , згідно якого обстеженням на місцевості встановлено, що вищезазначена земельна ділянка не огороджена, вільна від будівель та споруд, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_1 не використовується, договір оренди землі між Харківською міською радою та вказаними особами не укладено.
Актом від 03.10.2013 року, складеного техніком КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» зафіксовано факт знесення нежитлової будівлі літ. «А-1» за адресою: АДРЕСА_1.
06.01.2015 року юридичний департамент Харківської міської ради на звернення ОСОБА_1 повідомив останнього про те, що департаментом комунального господарства, підприємствами комунальної власності територіальної громади міста Харкова звільнення території міста Харкова від нежитлової будівлі літ. «А-1», розташованої за адресою: АДРЕСА_1, не проводилося.
19.05.2015 року за заявою ОСОБА_1 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом того, що в ніч з 14.05.2015 року на 15.05.2015 року невідомі особи за допомогою спецтехніки умисно зруйнували фундамент нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 , за ч.1 ст.194 КК України.
19.05.2015 року за заявою ОСОБА_1 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015220100000056 за фактом умисного знищення майна ОСОБА_1 , що заподіяло йому шкоду у великих розмірах, за ч.1 ст.194 КК України.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Законом України «Про місцеве самоврядування» передбачене наступне.
Статтею 25 вказаного закону, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Стаття 30 згаданого закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, в тому числі, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Всупереч вимогам вказаним нормам Земельного кодексу України, позивачем не надано доказів належного оформлення права користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1, де перебувала спірна нежитлова будівля. Зібрані у справі докази свідчать про те, що з часу купівлі позивачем та третіми особами вказаної вище нежитлової будівлі, тобто з 2006 року до часу знесення будівля, тобто до 2013 року, не вчинено жодної дії для оформлення права користування земельною ділянкою. Дані обставини спростовують твердження та вимогу ОСОБА_1 про виключення формулювання з оскаржуваного рішення «самовільно розміщені» нежитлові будівлі.
Згідно Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 29.04.2009 року № 114/09 (зі змінами та доповненнями від 16.11.2011 року, № 504/11) визначено Порядок звільнення території міста Харкова від незаконно розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення, яким передбачено наступне.
5.10.2. Порядок передбачає механізм, підстави, терміни проведення звільнення (демонтажу) території м. Харкова від тимчасових споруд малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (зокрема, але не виключно: кіоски, ларі, ларки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, торговельні автомати), засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, лавки-автопричепи), спеціального технологічного обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки, холодильне обладнання, лотки тощо), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, столиків, що не є капітальними спорудами, об'єктів малих архітектурних форм некомерційного призначення - штучних архітектурно-об'ємних елементів (зокрема, але не виключно: лави, урни, зупинки громадського транспорту, паркани, огорожі, альтанки, декоративні скульптури та композиції, пам'ятники тощо), покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів нерухомого майна (далі - об'єкти) за результатами здійснення заходів самоврядного контролю за використанням та охороною земель, виявлення фактів незаконного (самовільного) розміщення об'єктів на землях комунальної власності територіальної громади міста Харкова, порушення Правил благоустрою території м. Харкова.
5.10.3. Самовільно встановлені (розміщені) об'єкти - це об'єкти, розміщені на земельній ділянці комунальної власності без документа, що посвідчує право власності або користування такою земельною ділянкою, та/або без належного дозволу на розміщення такого об'єкта, встановленого актами чинного законодавства та рішеннями Харківської міської ради, її виконавчих органів.
5.10.4. Виявлення випадків самовільного розміщення об'єктів здійснюється Департаментом територіального контролю Харківської міської ради, адміністраціями районів Харківської міської ради, у тому числі на підставі інформації, отриманої від виконавчих органів Харківської міської ради, посадових осіб, фізичних та юридичних осіб, із наданням фотознімка об'єкта та схеми його розміщення.
5.10.9. У разі підтвердження факту самовільного розміщення об'єкта його власнику або особі, яка заявила право на такий об'єкт, Департаментом територіального контролю Харківської міської ради виноситься припис із вимогою про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта у 3-денний строк.
5.10.10. Припис складається у 2 примірниках, один залишається в Департаменті територіального контролю Харківської міської ради, інший видається власнику. У разі відмови власника від отримання припису про це робиться відмітка.
5.10.11. Власник об'єкта або особа, яка здійснила його встановлення, проводить демонтаж об'єкта за власні кошти з обов'язковим відновленням благоустрою території.
5.10.12. У разі якщо власника об'єкта або особу, яка здійснила встановлення об'єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, не встановлено або особа ухиляється від вручення припису, припис кріпиться на самовільно розміщеному об'єкті з фотофіксацією факту його прикріплення, а також розміщується на офіційному сайті Харківської міської ради.
5.10.13. Звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів у примусовому порядку здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради (далі - Рішення органу).
5.10.14. Рішення органу є обов'язковим для його виконання визначеними у ньому особами.
5.10.15. Підготовку проекту Рішення органу про звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів з урахуванням визначених напрямків актуальності здійснює Департамент територіального контролю Харківської міської ради.
5.10.16. У рішенні про звільнення території від зазначених у п. 5.10.2 цього параграфа об'єктів визначаються відповідні суб'єкти, яким доручено його виконання, а за необхідності - інші вказівки та відомості.
5.10.18 Департамент територіального контролю вживає заходів щодо виконання рішень органу про звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, із подальшими відшкодуванням усіх витрат.
Суду не надано доказів того, що знесення нежитлової будівлі літ. «А-1» по АДРЕСА_1 , вчинено саме відповідачем Харківською міською радою на виконання оскаржуваного рішення міської ради від 24.04.2013 року, навпаки зібрані у справі докази, зокрема витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань свідчать про невстановлених осіб, що вчинили, на думку позивача у справі, незаконні дії, спрямовані на знищення належного йому на праві приватної власності майна.
Враховуючи вищенаведене, відсутність доказів які б свідчили про незаконність рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року № 258 в частині про знос капітальних будівель літ. «А-1» по АДРЕСА_1 , або про таке, що прийняте з порушенням вимог діючого законодавства України, або таким, що порушує права ОСОБА_1 , суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог останнього в цій частині.
Разом з тим, у відповідності до вимог ст.ст.99,100 КАС України, що діяли на час звернення з даним позовом, суд задовольняє заяву ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом як такого, що пропущений з поважний причин, оскільки копія оскаржуваного рішення отримана позивачем 16.10.2015 року.
Керуючись ст.ст. 242,243,244,246 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсним пункту 8,9 переліку додатку до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року за №258 - задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення за його адміністративним позовом до суду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним пункту 8,9 переліку додатку до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2013 року за №258 - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів починаючи з 31.01.2020 року до Другого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: