про залишення позовної заяви без руху
20 січня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/66/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначені пільгової пенсії за віком за період з 14.04.2003 року по 30.08.2007 року в ПОАП "Промінь 2002", з 01.02.2009 року по 30.11.2012 рік, з 15.03.2013 року по 06.11.2013 року, з 19.08.2014 року по 30.06.2015 року, з 19.10.2015 року по 31.03.2016 року в ТзОВ "Промінь-Агро" на посаді тракториста машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком за період роботи на посаді тракториста машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції за період з 14.04.2003 року по 30.08.2007 року в ПОАП "Промінь 2002", з 01.02.2009 року по 30.11.2012 року, з 15.03.2013 року по 06.11.2013 року, з 19.08.2014 року по 30.06.2015 року, з 19.10.2015 року по 31.03.2016 року в ТзОВ "Промінь-Агро".
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 172 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 3 пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В позовній заяві позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, які випливають одна з іншої і стосуються одних і тих же правовідносин.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2020 року - 2102,00 гривень, встановлений статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік, та враховуючи заявлені немайнові вимоги, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн. Проте, позивачем подано до суду документ про сплату судового збору в сумі 72,40 грн, тобто на 768,40 грн. менше, а ніж останній мав сплатити.
Слід зазначити, що в матеріалах справи наявна квитанція № 0.0.1521015033.1 від 13.11.2019 року про сплату ОСОБА_1 судового збору в сумі 768,40 грн. Однак, відповідно до виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн (квитанція № 0.0.1521015033.1 від 13.11.2019 року ) сплачений в справі № 824/1490/19-а.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно частини 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
В поданому до суду позові, позивач просить визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що полягає у відмові позивачеві в призначені пільгової пенсії за віком від 05 лютого 2019 року. Однак, позивачем не обґрунтовано звернення до суду з вказаним позовом тільки 14 січня 2020 року (згідно поштового штемпеля), тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду без відповідної заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин його пропуску позивачем, а також докази на підтвердження таких обставин.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленими статтями 160, 161, 171 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що недоліки вказаної позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:
- заяви (клопотання) про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення цього строку;
- документа про сплату судового збору в повному обсязі - в сумі 768,40 грн.;
З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних вище недоліків.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків адміністративного позову, які вказані в мотивувальній частині ухвали протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Боднарюк