16 січня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2522/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Нікітенко А.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Чорного А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, третя особа - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" про зобов'язання вчинити певні дії суб'єкта владних повноважень,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 08 жовтня 2019 року звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років.
07 листопада 2019 року він був ознайомлений з розрахунком вислуги років для призначення пенсії, підготовленим членами ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області та підписаним головою комісії. Зазначений документ містить виключно розрахунки вислуги років у календарному обчисленні, що складає 14 років 11 місяців 13 днів.
Оскільки в розрахунку не враховано особливості проходження позивачем деяких періодів служби та пільги, передбачені законодавством, вважає дії ліквідаційної комісії УМВС такими, що порушують його право на соціальний захист і суперечать чинному законодавству.
Так, у період з 23 листопада 2000 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ і був звільнений наказом УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 № 415 о/с, згідно з п.п. 10, 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06 листопада 2015 року. Згідно з наказом, вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення складала 14 років 11 місяців 13 днів.
Перебуваючи на службі в органах внутрішніх справ, знаходився у тривалих закордонних відрядженнях у складі національного персоналу МВС України в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки: у Судані (згодом - Південному Судані) з 17.05.2010 до 29.07.2012, та у Ліберії з 01.02.2014 до 02.11.2015.
Таким чином, позивач вважає, що при розрахунку вислуги років, період участі у вказаних міжнародних операціях ООН (3 роки 11 місяців 13 днів) має бути обчислений як 11 років 10 місяців 08 днів. Зважаючи на вказані особливі періоди служби, його вислуга років в органах внутрішніх справ становить відповідно 22 роки 10 місяців 08 днів.
Крім того, в органах внутрішніх справ він проходив службу на посадах начальницького складу спеціального підрозділу по боротьбі з організованою злочинністю, за якими стаж роботи обчислювався з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби відповідно до п.4.1.6 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 № 3720 (в редакції, чинній на час служби), та наказу МВС України від 14.11.2007 № 431, яким затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Зазначені періоди служби разом складають 08 років 09 місяців 29 днів, тобто обчислення вислуги як півтора року за кожен рік служби за час перебування на цих посадах становить 13 років 02 місяці 28 днів.
Зважаючи на ці періоди служби та разом із вказаними вище, вислуга років в органах внутрішніх справ становить відповідно 27 років 03 місяці 06 днів. Крім того, до вступу на службу до органів внутрішніх справ навчався у цивільному вищому навчальному закладі "Херсонський сільськогосподарський інститут", після реорганізації - "Херсонський державний аграрний університет", після закінчення якого, у березні 2001 року було присвоєне спеціальне офіцерське звання "лейтенант міліції". Період навчання з 01.09.1995 до 30.06.2000 складає 4 роки 09 місяців 29 днів, що у перерахунку для додаткового зарахування до вислуги років під час призначення пенсії має становити 2 роки 04 місяці 30 днів.
Таким чином, з урахуванням терміну навчання у відомчих навчальних закладах МВС України (в Одеському училищі професійної підготовки працівників міліції з 23.11.2000 до 28.02.2001 та Національній академії внутрішніх справ України з 01.09.2001 до 23.07.2003), а також зазначених вище окремих періодів служби, відповідно до самостійних обчислень позивача, його загальна вислуга років в органах внутрішніх справ складає всього: 29 років 08 місяців 05 днів.
Крім того, позивач виявив ряд помилок у розрахунках вислуги років та невідповідність чинному законодавству, зокрема:
1) у блоці "служба в органах внутрішніх справ", у рядках 7 та 9, у стовпчику 6 не застосовано коефіцієнт вислуги років 1:3 на період перебування у закордонному відрядженні у складі національного персоналу місій ООН та, відповідно, не зазначено підставу: Закон України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки", і не внесені дані розрахунку до стовпчику 7;
2) у блоці "служба в органах внутрішніх справ", у рядках 2, 4, 5, 6, 8, у стовпчику 6 не застосовано коефіцієнт вислуги років 1:1,5 та, відповідно, не зазначено підставу: Положення про порядок комплектування, матеріально - технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720 (в редакції, чинній на час служби), та наказ МВС України від 14.11.2007 №431, і не внесені дані розрахунку до стовпчику 7;
3) у рядку "час навчання" дані відсутні, хоча має бути зазначено "02 роки 04 місяці 30 днів";
4) у рядках "вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком" та "вислуга років для призначення пенсії" зазначено 14 років 11 місяців 13 днів, а слід вказати 29 років 08 місяців 05 днів, виходячи з наведених вище розрахунків;
5) у рядку "вислуга років для призначення пенсії на 06 листопада 2015 року" посилання на наказ УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 №415 о/с "Про встановлення вислуги років" не є коректним, оскільки цей наказ має назву "Про особовий склад", і ним встановлено вислугу років на день звільнення та для виплати грошової допомоги при звільненні.
Просить суд скасувати розрахунок ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області щодо вислуги років для призначення ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області провести розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , застосувавши ч. 3 ст. 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" до обчислення періодів перебування в довгострокових закордонних відрядженнях у складі національного персоналу миротворчих місій ООН у Судані, Південному Судані, Ліберії з розрахунку один місяць за три місяці; застосувавши п.4.1.6 Положення, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720 до обчислення періодів служби у спеціальному підрозділі по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку один рік служби за півтора року; застосувавши ч.2 ст.17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" для зарахування періоду навчання в цивільному вищому навчальному закладі із розрахунку один рік за шість місяців, та, на підставі цього, у резолютивній частині розрахунку в рядках "вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком" і "вислуга років для призначення пенсії" на 06.11.2015 вказати 29 років 08 місяців 05 днів, або більше, оформити всі інші необхідні документи на основі такого розрахунку, подати їх до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" для долучення до матеріалів заяви про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ст.12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час вступу на службу до органів внутрішніх справ та призначення на посаду - 23 листопада 2000 року).
Ухвалою суду від 29.11.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 18.12.2019 року.
16.12.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Щодо обчислення періодів перебування в довгострокових закордонних відрядженнях у складі національного персоналу миротворчих місій ООН у Судані, Південному Судані, Ліберії з розрахунку один місяць за три місяці, та обчислення періодів служби у спеціальному підрозділі по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку один рік служби за півтора року зазначає, що підрозділом персоналу (кадрового забезпечення) оформлено інший розрахунок вислуги років, в якому внесено інформацію про вислугу років у пільговому обчисленні за вищевказані періоди проходження служби. Згідно витягу з наказу УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 № 415о/с про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ, його вислуга років на день звільнення складала 14 років 11 місяців 13 днів. Вислуга років, зазначена в наказі УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 № 415о/с відповідає строку в календарному обчисленні відповідно до архівної довідки, яку позивачем долучено до позову. Крім того, відповідач вказує про те, що позивач отримав офіцерське звання не після закінчення "Херсонському сільськогосподарського інституті", а вже після прийняття його на службу в органи внутрішніх справ (наказом від 28.02.2001 № 9 о/с), тому вимога про зарахування часу навчання у зазначеному закладі є безпідставною.
Ухвалою суду від 18.12.2019 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області". Розгляд справи відкладено на 16.01.2020 року.
21.12.2019 року надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що оновлений розрахунок вислуги років для призначення пенсії, підготовлений ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області не відповідає чинному законодавству та містить ряд помилок. Відповідачем при підготовці оновленого розрахунку вислуги років лише частково виправлено попередньо виявлені невідповідності вимогам законодавства, а саме: внесено дані щодо обчислення періодів перебування у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки із розрахунку один місяць за три місяці, а також служби на посадах начальницького складу спеціального підрозділу по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, проте, зазначено помилкові підстави, а також невірно і не в повному обсязі застосовано підсумки зазначених обчислень у резолютивній частині. Відповідач робить передчасні та неправомірні висновки про відсутність підстав навіть для оформлення документів та направлення їх до органу ПФУ для призначення пенсії, посилаючись на необхідність наявності виключно визначеної законодавством календарної вислуги років.
У судовому засіданні позивач наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, причини неявки невідомі.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
До вступу на службу до органів внутрішніх справ ОСОБА_1 навчався у цивільному вищому навчальному закладі "Херсонський сільськогосподарський інститут", після реорганізації - "Херсонський державний аграрний університет", після закінчення якого, у березні 2001 року йому було присвоєне спеціальне офіцерське звання "лейтенант міліції". Період навчання з 01.09.1995 до 30.06.2000 складає 4 роки 09 місяців 29 днів, що у перерахунку для додаткового зарахування до вислуги років під час призначення пенсії має становити 2 роки 04 місяці 30 днів.
У період з 23 листопада 2000 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ.
Перебуваючи на службі в органах внутрішніх справ, позивач знаходився у тривалих закордонних відрядженнях у складі національного персоналу МВС України в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки: у Судані (згодом - Південному Судані) з 17.05.2010 до 29.07.2012, та у Ліберії з 01.02.2014 до 02.11.2015;
з 28.02.2001 до 01.09.2001 - оперуповноважений управління по боротьбі з організованою злочинністю (далі - УБОЗ) УМВС України в Херсонській області;
- з 23.07.2003 до 31.10.2007 - оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Херсонській області;
- з 31.10.2007 до 17.05.2010 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Херсонській області;
- з 29.07.2012 до 01.02.2014 - оперуповноважений УБОЗ УМВС України в Херсонській області.
Позивач був звільнений наказом УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 №415о/с, згідно з п.п.10, 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06 листопада 2015 року. Згідно з наказом, вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення складала 14 років 11 місяців 13 днів.
08 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років.
07 листопада 2019 року працівником установи був ознайомлений з розрахунком вислуги років для призначення пенсії підполковника міліції ОСОБА_1 , підготовленим членами ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області та підписаним головою комісії.
Застосувавши відповідні норми права, суд надає таку правову оцінку спірним правовідносинам.
Відповідно до п. 3.1.5 Наказу МВС України від 25.06.2013 № 611 "Про окремі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ України" обчислена вислуга років (у календарному порядку і окремо на пільгових умовах) вказується в наказі про звільнення.
П.п. 4 п. 1, 3 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань уповноважені структурні підрозділи у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).
Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється.
Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи:
витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років;
копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);
копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);
копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи).
Відомості про вислугу років відповідач заносив до спірного розрахунку на підставі наказу УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 № 415о/с, у якому зазначено, що вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення складала 14 років 11 місяців 13 днів. На час розгляду справи наказ не оскаржений і не скасований.
Інструкцією забороняється витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком.
Таким чином відповідач правомірно склав розрахунок на підставі наказу.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 січня 2020 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010201