ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
08 січня 2020 року м. Київ № 640/25809/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Головань О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Верховної Ради України
про визнання закону нечинним в частині
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Верховної Ради України про визнання протиправними та нечинними частину четверту статті 39 Закону України Основи законодавства України про охорону здоров'я закону за № 2801-XII від 19.11.1992,частину третю статті 26 Закону України про Психіатричну допомогу від 22.02.2000 закону за № 1489-III, частину третю статті 285 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р за № 435-IV.
В даному випадку позивачка звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, вирішення якого віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України, а саме.
Згідно з ч. 1 ст. 264 КАС України правила цієї статті (оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень) поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2) законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
Закони України як акти вищої юридичної сили не є нормативно-правовими актами в розумінні КАС України, тоді як ними є лише підзаконні акти.
Оскарження Законів України (питання про відповідність Конституції України законів України) віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Згідно з положеннями ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції.
Аналогічні положення містить ст. 1 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 р. № 2136-VIII.
Згідно з ч. 2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її виготовлення.
Суддя О.В. Головань