Справа № 2а-28913/09/1270
Категорія 2.8
24 лютого 2010 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання -Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області про зобов'язання провести реєстрацію та зняти з обліку транспортні засоби,
23 грудня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області про зобов'язання провести реєстрацію та зняти з обліку транспортні засоби.В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.07.2008, Міське комунальне підприємство „Благоустрій” Жовтневого району, звернулося до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області в порядку зазначеному „Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, із заявою про перереєстрацію та зняття з обліку у зв'язку з вибракуванням транспортних засобів які знаходяться на балансі позивача. 18.08.2008 за № 114-4615 від відповідача, підприємством була отримана відповідь у якої було вказано, що позивачем порушено вимоги п.п. 35, 46 „Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, в знятті з обліку у зв'язку з вибракуванням транспортних засобів які знаходяться на балансі позивача. Вважав, що підприємством було в повному обсязі виконано вимоги п.п. 35, 46 „Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, та просив позов задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав суду пояснення по суті доводів, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності зі ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності зі ст.2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У судовому засіданні встановлено, що позивач, Міське комунальне підприємство „Благоустрій” Жовтневого району, 30.07.08 звернулося до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області в порядку зазначеному „Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, із заявою про перереєстрацію та зняття з обліку у зв'язку з вибракуванням транспортних засобів які знаходяться на його балансі.
Відповідно до відповіді Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області від 18.08.2008 року за № 114-4615 позивачем порушено вимоги п. 35, п. 46 „Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, та у знятті з обліку у зв'язку з вибракуванням транспортних засобів які знаходяться на балансі позивача відмовлено (а.с.6-7).
Крім іншого, відповідачем зазначено, що для зняття з обліку у зв'язку з вибракуванням транспортних засобів позивачу необхідно надати до ВРЕР м. Луганська (підпорядкованому УДАІ) УМВС України в Луганській області, заяву власника з відбитком печатки юридичної особи (згідно свідоцтва про реєстрацію), свідоцтво про реєстрацію, державні номерні знаки, копію рішення власника та затверджені акти вибракування.
Згідно п. 35 „Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі” затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, перереєстрація транспортних засобів, які передаються у зв'язку з реорганізацією юридичних осіб, проводиться на підставі копії рішення власника про реорганізацію та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, що реорганізується, і юридичної особи, створеної в наслідок реорганізації засвідчених у встановленому порядку, а також свідоцтва про реєстрацію і актів приймання-передачі транспортних засобів.
Судом встановлено, що Луганською міською радою 14.09.2004 за № 23/7, на підставі Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Господарського кодексу України, було винесене рішення про реорганізацію міського комунального підприємства „Жилремонт”, міського комунального підприємства „Городок” шляхом їх приєднання до міського коммунального підприємства „Благоустрій” Жовтневого району (а.с.9).
Згідно довідки №49516 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Міське комунальне підприємство ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська є юридичною особою комунальної форми власності (а.с.10).
Відповідно до ст. 73 ГК України та ст. 26 п. 30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” власником комунальних підприємств є міська рада.
Зі свідоцтва №17152509 серії НБ 192321 про реєстрацію платника податку на додану вартість вбачається, що Міське комунальне підприємство ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська зареєстровано платником податку на додану вартість у Державній податковій інспекції Жовтневого району м. Луганська. Зазначене свідоцтво видане у зв'язку з перереєстрацією, замість свідоцтва №17143203 (а.с.11).
Довідкою №152 від 22.08.2006 підтверджується взяття на облік платника податків Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська (а.с.12).
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №485095, Міське комунальне підприємство ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради (а.с.13).
Свідоцтвом серії А00 №322241 28.04.2005 проведено процедуру припинення Державної реєстрації юридичної особи Міського комунального підприємства ?илремонт” за №13821120603009278 (а.с.35).
14.09.2004 між МКП „Благоустрій” Жовтневого району та МКП „Жилремонт” був підписаний акт прийому-передачі транспортних засобів у кількості 15 шт (а.с.8).
Як вбачається із п.1.1 Статуту Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська (а.с.15-21), воно утворене за рішенням Луганської міської ради від 02.09.1999 №9/4. Згідно з рішенням Луганської міської ради від 14.09.2004 № 23/7, Міське комунальне підприємство ?ородок” (код ЄДРПОУ 32371979) та Міське комунальне підприємство ?илремонт” (код ЄДРПОУ 30597187) реорганізовані шляхом їх приєднання до Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська.
Міське комунальне підприємство ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська є правонаступником усіх прав та обов'язків Міського комунального підприємства ?ородок” та Міського комунального підприємства ?илремонт”.
Відповідно до п.1.2 за своїм статусом Підприємство є комунальним унітарним комерційним підприємством, а згідно з п.1.3 Статуту, власником підприємства є територіальна громада м. Луганська в особі Луганської міської ради.
Пунктом 4.3 Статуту Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська передбачено, що майно підприємства, яке перебуває на його балансі, є комунальною власністю територіальна громада м. Луганська і закріпляється за підприємством на підставі господарського відання.
Довідкою наданою Міським комунальним підприємством ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська підтверджується, що транспортні засоби:
Марка рік випуску Державний номер
ГАЗ 2705 АС-6 2002 г. 086-32 АО
ГАЗ 2401 1973 г. 052-68 АО
ГАЗ 53 А 1978 г. 00-73 А1В
ГАЗ 53 А 1986 г. 72-58 ВГО
ГАЗ 3307 1992 г. 35-50 А1А
ЗИЛ 130 1992 г. 44-37 А1В
ЗИЛ 130 1979 г. 17-54 ВГО
Мотоцикл
?рал” 1996 г. 16-05 А1А
Мотоцикл ?ніпро” 1993 г. 98-36 ВГЗ
Моторолер 1993 98-53 ВГЗ
Моторолер 1993 98-50 ВГЗ
Моторолер 1993 98-42 ВГЗ
Моторолер 1993 98-52 ВГЗ
Трактор Т-25 1990 г. 36-86 ВЖ
перебувають на балансі МКП ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська з грудня 2004, згідно з рішенням Луганської міської ради від 14.09.2004 №23/7 ?ро реорганізацію міського комунального підприємства ?илремонт” (а.с.38).
Статтею 10 Закону України ?ро міліцію” встановлено, що обов'язки, у числі інших, по здійсненню реєстрації та обліку автомототранспортних засобів, покладено на органи міліції.
Закон України ?ро дорожній рух”, Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, використання та експлуатації транспортних засобів.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України ?ро дорожній рух” державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а її порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеними нормативними актами встановлено, що експлуатації підлягає тільки зареєстрований транспортний засіб, водій транспортного засобу повинен мати при собі, зокрема, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у разі відсутності в транспортному засобі його власника, крім того, - свідоцтво про право спільної власності на цей транспортний засіб чи тимчасовий реєстраційний талон.
Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388, які є обов'язковими для всіх фізичних та юридичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх, встановлено єдиний порядок державної реєстрації, та обліку транспортних засобів за фізичними та юридичними особами, які є їх власниками, та видачі реєстраційних документів, державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС України з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил, нормативів, дотримання вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
У відповідності з п. 35 зазначених Правил перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі зміни їх власника, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власника - юридичної особи, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичної особи, яка є власником транспортного засобу, а також кольору, марки або моделі транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Транспортні засоби юридичних осіб - об'єднань громадян, а також недержавних суб'єктів підприємницької діяльності, які передаються в користування іншим юридичним особам, перереєстровуються на підставі засвідчених у встановленому порядку заяви власника транспортного засобу, копій відповідних договорів і свідоцтв про державну реєстрацію сторін договору, а також свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та скріплених печатками обох сторін актів їх приймання-передачі за формою згідно з додатком № 2 до цих Правил.
Таким чином, позивачеві передано у користування спірні транспортні засоби на законних підставах, про що Луганською міською радою у встановленому порядку прийнято відповідне рішення.
За таких обставин, суд вважає, що оскільки позивачем були надані акт прийому-передачі транспортних засобів, копія рішення власника про реорганізацію підприємства та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи яка була створена після реорганізації комунального підприємства, а у даному випадку власник спірних транспортних засобів - Луганська міська рада не змінюється, а тільки передає у користування належні йому транспортні засоби, у відповідача були законні підстави для реєстрації транспортних засобів.
Разом з цим суд зазначає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести реєстрацію та зняти з обліку трактор Т-25, 1990 року випуску державний номер НОМЕР_1 не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до Наказ Міністерства аграрної політики України від 11 червня 2004 року №221, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 червня 2004 р. за №772/9371 із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства аграрної політики України від 15 жовтня 2004 року №364, цими Правилами встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації, обліку, видачі реєстраційних документів та державних номерних знаків, присвоєння ідентифікаційних номерів на трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарську техніку, інші механізми (далі - машини), які експлуатуються в умовах вулично-дорожньої мережі загального користування в Україні, на сільськогосподарських угіддях при виконанні агротехнічних робіт тощо.
Ці Правила є обов'язковими для всіх фізичних і юридичних осіб України, іноземних фізичних і юридичних осіб, а також осіб без громадянства, які є власниками машин, осіб, які від імені власників володіють, користуються чи розпоряджаються на законних підставах цими машинами або діяльність яких пов'язана з їх виготовленням, реалізацією та експлуатацією на території України.
Державна реєстрація машин здійснюється інспекціями державного технічного нагляду Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з метою забезпечення єдиного обліку машин, контролю за відповідністю їх ідентифікаційних номерів, конструкцій та технічного стану діючим в Україні правилам, нормативам і стандартам.
Таким чином порядок зняття з обліку, та проведення реєстрації трактору Т-25, 1990 року випуску державний номер НОМЕР_1 не відноситься до компетенції Державтоінспекції.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У зв'язку з цим, завданням суду, як одного з різновидів державної влади в системі розподілу влад є вирішення спору про право, поновлення порушених суб'єктивних прав громадян і організацій, зміцнення законності в державі.
У зв'язку з цим, та з огляду на наявні у справі докази, беручи до уваги те, що позасудового шляху вирішення спору не існує, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат вирішується наступним чином. В ідповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 21, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м. Луганська до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Луганській області про зобов'язання провести реєстрацію та зняти з обліку транспортні засоби - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Державтоінспекції УМВС України в Луганській області провести реєстрацію та зняти з обліку транспортні засоби, які знаходяться на балансі МКП ?лагоустрій” Жовтневого району:
Марка рік випуску Державний номер
ГАЗ 2705 АС-6 2002 г. 086-32 АО
ГАЗ 2401 1973 г. 052-68 АО
ГАЗ 53 А 1978 г. 00-73 А1В
ГАЗ 53 А 1986 г. 72-58 ВГО
ГАЗ 3307 1992 г. 35-50 А1А
ЗИЛ 130 1992 г. 44-37 А1В
ЗИЛ 130 1979 г. 17-54 ВГО
Мотоцикл
?рал” 1996 г. 16-05 А1А
Мотоцикл ?ніпро” 1993 г. 98-36 ВГЗ
Моторолер 1993 98-53 ВГЗ
Моторолер 1993 98-50 ВГЗ
Моторолер 1993 98-42 ВГЗ
Моторолер 1993 98-52 ВГЗ
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача Міського комунального підприємства ?лагоустрій” Жовтневого району м.Луганська судові витрати у розмірі 1 грн.70 коп. (однієї гривні 70 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.С. Твердохліб