Рішення від 19.12.2019 по справі 803/303/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 803/303/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Прокуратури Волинської області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату за останнім місцем роботи в органах прокуратури для проведення перерахунку пенсії, з врахуванням нових схем посадових окладів відповідних категорій працівників прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року та зобов'язання виготовити та видати довідку про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії за посадою, аналогічною посаді прокурора Іваничівського району Волинської області, яку ОСОБА_1 обіймала на час виходу на пенсію, з врахуванням нових схем посадових окладів відповідних категорій працівників прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка є пенсіонером органів прокуратури та отримує пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 04.01.2018 звернулася до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату за останнім місцем роботи в органах прокуратури, з врахуванням нових схем посадових окладів відповідних категорій працівників прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, з можливістю подальшого звернення до органів Пенсійного фонду України із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії. Листом відповідача від 18.01.2018 № 18-16 вих-18 позивачу було відмовлено у наданні такої довідки з підстав відсутності на даний час нормативно-правового акта, який би уповноважував органи прокуратури видавати такі довідки, регулював порядок їх видачі та форму.

Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у наданні довідки протиправними та такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення. На думку позивача, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», тому він набув права на перерахунок пенсії, незважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України так і не визначено умов та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

На підставі наведеного просить визнати такі дії відповідача протиправними та зобов'язати останнього виготовити та видати таку довідку.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 прийнято позову заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15.03.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого останній позовних вимог не визнає, вважає позов необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що ОСОБА_1 роз'яснено про відсутність підстав для надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії за умовами Закону України «Про прокуратуру». Вказує, що відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на сьогодні нормативно-правові акти із зазначених питань Кабінетом Міністрів України не прийнято. Подана заявницею до прокуратури області заява не стосувалась надання інформації про отримані заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного бюджету конкретному працівнику органів прокуратури (із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові). Вказує, що у кожного прокурора відділу апарату прокуратури області різні надбавки за класний чин, надбавки за вислугу років, щомісячні премії, надбавки за особливо важку роботу та матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових потреб. Разом з тим, у своєму зверненні позивачем не конкретизовано, якого саме прокурора відділу необхідно надати довідку про заробітну плату та інші надбавки, отримані чи нараховані відповідному прокурору. Натомість позивачка, з якою прокуратурою області припинені трудові відносини, вимагає надати довідку про заробітну плату з усіма її складовими, яку вона могла отримати, якби працювала в органах прокуратури на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657. Також відповідача зазначає, що на момент звернення ОСОБА_1 до прокуратури області не існувало та не існує нормативно-правового акту, який регулював би порядок видачі органом прокуратури довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та її форму. Вказує, що з метою добровільного врегулювання спору позивачу направлено довідку про чинну заробітну плату начальника відділу місцевої прокуратури із зазначенням усіх її складових. З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

На підставі наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову, розгляд справи просить здійснювати у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Відповідно до приписів частин п'ятої та шостої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.

Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду та позивачу відзив на адміністративний позов з достатніми доказами, суд не вбачав підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, які беруть участь у справі.

Ухвалою суду від 03.04.2019 визнано типовою дану адміністративну справу та зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18.

Ухвалою суду від 03.12.2019 поновлено провадження у даній типовій справі.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 04.01.2018 ОСОБА_1 звернулася до прокуратури Волинської області із заявою, в якій зазначила, що з 2010 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із включенням до розміру заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, посадового окладу, надбавки за класний чин, надбавки за вислугу років та інше. У березні 2014 року позивач звільнилася з органів прокуратури з посади прокурора Іваничівського району Волинської області з класним чином - радник юстиції та на сьогодні отримує пенсію згідно статті 51-1 Закону України «Про прокуратуру». З урахуванням вищевикладеного просила надати довідку про заробітну плату за останнім місцем роботи в органах прокуратури, з врахуванням нових схем посадових окладів відповідних категорій працівників прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, для подальшого звернення до органів Пенсійного фонду України з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії (а. с. 10-11).

Листом від 18.01.2018 № 18-16 вих-18 (а. с. 12-13) відповідач відмовив позивачу у видачі запитуваної довідки, оскільки трудові правовідносини між нею та прокуратурою Волинської області припинено з часу її звільнення, а саме з 26.03.2014. При цьому, обов'язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, за період, коли трудові відносини фактично не існують, наразі чинним законодавством не унормовано. Крім того, нормативно-правові акти, якими раніше регулювались порядок видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій та її форма, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144, постанова Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 втратили чинність. З урахуванням наведеного ОСОБА_1 повідомлено, що надати запитувану довідку для перерахунку пенсії неможливо у зв'язку з відсутністю на даний час нормативно-правового акта, який би уповноважував органи прокуратури видавати такі довідки, регулював порядок їх видачі та форму.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду.

З матеріалів справи слідує, що листом від 05.03.2018 №18-75 вих-18 (а. с. 29-30) прокуратура Волинської області з метою досудового врегулювання спору до раніше надісланої відповіді від 18.01.2018 №18-16 вих-18 на звернення позивача надіслала останній довідку щодо розміру заробітної плати начальника відділу місцевої прокуратури, з урахуванням складових такої заробітної плати. Додатково зазначила, що стаття 49 Кодексу законів про працю України регулює питання видачі довідок працівнику про його роботу на підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати, і не стосується видачі довідок для перерахунку пенсії. Разом з тим, розмір місячної заробітної плати начальника відділу місцевої прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» складає від 23 609,60 грн. до 28 288,00 грн. При цьому, відповідач вказав, що відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VІII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій») у разі, якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 85 у поєднанні із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру», до 15 липня 2015 року - Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1191 № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

У статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).

31.05.2012 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури. Зокрема, у постанові від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

03.12.2003 Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - Порядок № 319/144).

19.07.2010 Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ № 195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15.07.2015 набув чинності Закон № 1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім «частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1».

Отже, на час звернення позивача із заявою від 04.01.2018 про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.

Згідно з пунктом 19 розділу І Закону № 2148-VIII пункт 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи вищенаведене та заявлені позовні вимоги, суд зазначає, що на час звернення позивача до прокуратури із заявою від 04.01.2018 про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймала позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду у постанові від 23.10.2019 у зразковій праві № 825/506/18 (№ Пз/9901/16/18).

Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі враховуються судом при ухваленні рішення у цій типовій справі.

Отож, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача визнати протиправними дії прокуратури з відмови видати довідку про заробітну плату та зобов'язати видати її є безпідставними і задоволенню не підлягають.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та не вбачає підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Прокуратури Волинської області (вул. Винниченка, буд. 15, м. Луцьк, Волинська обл., 43025) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф. А. Волдінер