18 грудня 2019 рокуСправа № 280/6291/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНА НОВА» про забезпечення позову до подання позовної заяви,-
17.12.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНА НОВА» (далі заявник) про забезпечення позову, подана до подання адміністративного позову, в якій заявник просить суд вжити заходів заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії Постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗП3067/5/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 29.11.2019 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що він не погоджується з правомірністю прийняття відповідачем постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області №ЗП3067/5/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 29.11.2019 року, якою на позивача накладено штраф в розмірі 1877850,00 грн., на підставі абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України та встановлено строк для добровільної сплати штрафу протягом одного місяця з дня прийняття постанови. ТОВ «УКРАЇНА НОВА» не має наміру сплачувати у добровільному порядку накладений на нього цією постановою штраф і буде звертатись до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про скасування постанови. Але у зв'язку з тим, що постанова як виконавчий документ може бути пред'явлена до виконання протягом 3 місяців, то існує реальна можливість початку державним виконавцем примусового виконання постанови відповідача. Це свідчить про наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам ТОВ «УКРАЇНА НОВА» до ухвалення рішення в адміністративній справі. З огляду на таке, просить заяву про забезпечення позову задовольнити
Крім того вважає, що очевидними є ознаки протиправності постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області №ЗП3067/5/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 29.11.2019 року і очевидними є ознаки порушення таким рішенням прав та інтересів заявника.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд звертає увагу, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Зміст вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов'язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
В той же час, позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Крім того, суд не вважає наведені позивачем обставини щодо очевидності протиправності оскаржуваного рішення достатніми, безспірними та доведеними. Оцінити вказані підстави суд може під час розгляду справи. Всі обставини, які будуть вказані у позовній заяві потребуватимуть доказування та не можна вважати їх такими, що очевидно призведуть до заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Таким чином, судом підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову не встановлено, тому заява не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 150, 151, 154 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНА НОВА» про забезпечення позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Лазаренко