Постанова від 09.12.2019 по справі 185/3818/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2019 року

Київ

справа №185/3818/18(2-а/185/9/19)

адміністративне провадження №К/9901/14242/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Мартинюк Н.М.,

суддів Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України

на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року (головуючий суддя: Шальєва В.А., судді - Білак С.В., Малиш Н.І.)

у справі №185/3818/18(2-а/185/9/19)

за позовом ОСОБА_1

до Інспектора 2 батальйону 1 роти Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України лейтенанта поліції М'ясоїд Роксани Вікторівни

третя особа Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України

про визнання дій протиправними та скасування постанови.

І. Історія справи

У травні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Інспектора 2 батальйону 1 роти Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України лейтенанта поліції М'ясоїд Роксани Вікторівни, третя особа: Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 122 КУпАП, а також скасувати постанову інспектора 2 батальйону 1 роти Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України лейтенанта поліції М'ясоїд Роксани Вікторівни від 5 травня 2018 року серії АР №823756 про застосування до позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 грн.

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області рішенням від 14 січня 2019 року позов задовольнив, визнав дії відповідача щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 122 КУпАП протиправними. Скасував постанову серії АР №823756 від 5 травня 2018 року та закрив провадження у справі.

Зазначене рішення ухвалено у судовому засіданні без участі сторін (їх представників). Повне судове рішення складено і підписано 14 січня 2019 року. Супровідний лист суду першої інстанції щодо направлення на адресу учасників справи копій указаного рішення датовано 22 січня 2019 року. Відповідно до штампу вхідної кореспонденції скаржник отримав це рішення 1 лютого 2019 року.

Водночас, рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2019 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень було оприлюднено 25 січня 2019 року.

Департамент патрульної поліції Національної поліції України оскаржив указане рішення в апеляційному порядку шляхом подання 5 лютого 2019 року апеляційної скарги засобами поштового зв'язку (підтверджується копією конверту).

Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 25 лютого 2019 року повернув апеляційну скаргу скаржнику із-за недоліків довіреності представника відповідача, який подавав цю скаргу. Вказану ухвалу скаржник отримав 20 березня 2019 року та 25 березня 2019 року повторно подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі просив поновити строк на апеляційне оскарження. Вказав, що копію рішення отримав 1 лютого 2019 року.

Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 17 квітня 2019 року апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України залишив без руху. В цій ухвалі суд встановив, що в апеляційній скарзі Департамент патрульної поліції Національної поліції України заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції. Однак, розглянувши доводи скаржника щодо поновлення строків суд зазначив, що норми статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - «КАС України») є спеціальними відносно статті 295 КАС України, а відтак строк на апеляційне оскарження судового рішення становить десять днів з моменту його проголошення. Разом з тим, відлік строку на апеляційне оскарження судового рішення з дати отримання особою рішення суду для термінових справ нормами КАС України не передбачений.

В ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху суд апеляційної інстанції запропонував апелянту протягом десяти днів з моменту отримання копії цієї ухвали надати заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2019 року у справі №185/3818/18, в якій зазначити (поважні) підстави для поновлення строку.

Як зазначив суд апеляційної інстанції, на виконання цієї ухвали Департамент патрульної поліції Національної поліції України повторно подав заяву про поновлення строку 16 квітня 2019 року. Вказав, що підстави, на які посилається апелянт в обґрунтування заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження, є суб'єктивними та пов'язані з неналежною організацією роботи суб'єкта владних повноважень. Одночасно, апеляційний суд зробив висновок, що апелянт не зазначив поважні причини для поновлення строку на апеляційне оскарження.

З огляду на це, Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 17 квітня 2019 року відмовив у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 299 КАС України.

У касаційній скарзі Департамент патрульної поліції Національної поліції України просить скасувати цю ухвалу суду апеляційної інстанції й направити справу для продовження розгляду до того ж суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Зокрема, скаржник зазначає, що частина третя статті 298 КАС України (щодо залишення апеляційної скарги без руху і права на звернення із заявою про поновлення строку) не передбачає жодних винятків для можливості застосування статті 286 КАС України (щодо особливостей провадження у справах про притягнення до адміністративної відповідальності) при залишенні апеляційної скарги без руху. Вказує, що апеляційна скарга була подана ним з дотриманням вимог статті 295 КАС України, яка передбачає можливість поновлення строку на апеляційне оскарження. До того ж, зазначає, що заяву про поновлення відповідного строку він подав, однак суд у відкритті апеляційного провадження відмовив.

Позивач не подав відзиву на касаційну скаргу.

Ознайомившись із доводами скаржника, Верховний Суд вважає необхідним задовольнити касаційну скаргу з огляду на таке.

ІІ. Мотиви Верховного Суду

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин першої, другої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

За правилами частини третьої статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно пункту 4 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції виходив із того, що наведені апелянтом причини пропуску строку на апеляційне оскарження не є поважними.

Верховний Суд вказує на помилковість зазначеного висновку з таких підстав.

Стаття 286 КАС України є спеціальною нормою процесуального закону, що визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, та частина четверта якої встановлює спеціальний стосовно статті 295 КАС України строк апеляційного оскарження (протягом десяти днів) і порядок обчислення цього строку (з дня проголошення судового рішення).

Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Копії рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2019 року у справі №185/3818/18 були надіслані учасникам справи 22 січня 2019 року, відповідно до супровідного листа. В Єдиному державному реєстрі судових рішень вказане рішення було оприлюднене тільки 25 січня 2019 року.

Суд касаційної інстанції, дослідивши матеріали справи, встановив, що рішення суду першої інстанції отримано скаржником 1 лютого 2019 року.

Спочатку скаржник подав апеляційну скаргу 5 лютого 2019 року засобами поштового зв'язку (підтверджується копією конверту).

Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 25 лютого 2019 року повернув апеляційну скаргу скаржнику. Вказану ухвалу суду скаржник отримав 20 березня 2019 року та 25 березня 2019 року повторно подав апеляційну скаргу.

Тобто, за вказаних обставин, заслуговують на увагу доводи скаржника про отримання рішення суду значно пізніше 10-ти денного строку на його оскарження, та що скаржник був позбавлений можливості подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з моменту проголошення рішення від 14 січня 2019 року.

Відповідно до статті 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

За частиною другою статті 295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Департамент патрульної поліції Національної поліції України отримав рішення суду першої інстанції 1 лютого 2019 року. Апеляційну скаргу на рішення суду вперше подав 5 лютого 2019 року та повторно подав її 25 березня 2019 року, тобто в межах тридцятиденного строку, передбаченого частиною другою статті 295 КАС України.

Викладене не було враховано судом апеляційної інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі", констатував, що право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету. Проявом цього права є забезпечення для кожної особи можливості звернутися до суду.

Апеляційний суд в цій справі не надав жодної оцінки поважності чи неповажності причин пропуску строку на апеляційне оскарження, які вказав Департамент патрульної поліції Національної поліції України у заяві про поновлення процесуального строку в апеляційній скарзі ще при першому її поданні.

Дійсно, стаття 286 КАС України передбачає особливості провадження у цій категорії справ і є спеціальною нормою у порівнянні зі статтею 295 КАС України, зокрема, передбачає скорочений строк оскарження - десять днів та інакший початок перебігу строку на оскарження - з моменту проголошення судового рішення. Проте, стаття 286 КАС України не містить заборони на поновлення строків апеляційного оскарження, як у деяких інших категоріях термінових адміністративних справ.

Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 31 липня 2019 року в справі №185/10469/18 (2-а/185/243/18).

Вичерпний перелік категорій справ, де строки не поновлюються, встановлений у статті 270 КАС України, до яких ця справа не відноситься.

Окрім того, стаття 271 КАС України передбачає, що у справах за статтею 286 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення та копії цих рішень невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Тому, в цій категорії справ можливе застосування частини другої статті 295 КАС України (за наявності для того відповідних підстав), яка не суперечить нормам частини четвертої статті 286 КАС України. До того ж, Департамент патрульної поліції Національної поліції України у цій справі двічі просив про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням причин пропуску строку, які він вважає поважними.

З іншого боку, суд касаційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відтак, правом на апеляційне оскарження наділені учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, у разі якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.

Згідно із частиною першою статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Частиною першою статті 46 КАС України передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 44 КАС України учасники справи мають право оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках.

Верховним Судом встановлено, що Департамент патрульної поліції Національної поліції України не є учасником цієї справи. Клопотання про те, що рішенням суду першої інстанції вирішено питання про його права, свободи, інтереси та (або) обов'язки Департаментом патрульної поліції Національної поліції України не заявлено.

Відповідачем у цій справі є інспектор 2 батальйону 1 роти Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України лейтенанта поліції М'ясоїд Р.В. Вказана посадова особа працювала в Управлінні патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Апеляційний суд при вирішенні питання щодо відкриття апеляційного провадження за скаргою Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, який не є учасником цієї справи, не дав оцінки тому, чи має скаржник право на апеляційне оскарження у справі та чи вирішив суд першої інстанції питання про його права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.

За наведеного правового регулювання й обставин справи Верховний Суд констатує, що суд апеляційної інстанції допустив порушення норм процесуального права, що призвело до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.

Отож, касаційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване судове рішення - скасуванню із направленням справи до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду зі стадії відкриття апеляційного провадження з урахуванням висновків суду касаційної інстанції, викладених у мотивувальній частині цієї постанови.

З огляду на результат касаційного розгляду й відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з розглядом справи в суді касаційної інстанції, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України задовольнити.

Ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2019 року у справі №185/3818/18 скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду зі стадії відкриття апеляційного провадження.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.

……………………………

…………………………….

…………………………….

Н.М. Мартинюк

А.В. Жук

Ж.М. Мельник-Томенко,

Судді Верховного Суду