Рішення від 06.12.2019 по справі 300/1910/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2019 р. справа № 300/1910/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

секретар судового засідання Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача Єщенко О.В.,

представника відповідача Гоголь М.М.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південь Агро Інвест" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 24.05.2019,-

ВСТАНОВИВ:

19.09.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Південь Агро Інвест" (далі - ТОВ "Південь Агро Інвест", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржене рішення прийняте з порушенням закону, базується на безпідставних висновках, відображених в акті перевірки від 24.05.2019 року, внаслідок чого штрафні санкції позивачу нараховано протиправно, а тому дане податкове повідомлення - рішення підлягає до скасування.

Ухвалою суду від 25.09.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження в режимі відеоконференції за клопотанням представника позивача.

Представник відповідача скористалася правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 18.10.2019 року. Проти задоволення позовних вимог заперечила, так як за результатами проведеної камеральної перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак відповідачем оскаржуваним рішенням підставно застосовано до Товариства штрафні санкції.

28.10.2019 року представником позивача подана відповідь на відзив, в якій ТОВ "Південь Агро Інвест" заперечує факт несвоєчасного подання документів податкової звітності для реєстрації у встановленому порядку.

Представник позивача у вступному слові позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснила, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 24.05.2019 року за №3644/09-19-55-12/41107067, всупереч фактичним обставинам справи, вимогам податкового та іншого законодавства України, протиправно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу нараховано штрафні санкції на суму 9 988,95 грн. Вважає, що податковим органом безпідставно зроблено висновок про порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, так як податкові накладні відправлені ДФС України позивачем через програмне забезпечення «M.E.DOK» 15.01.2019 року і не були своєчасно зареєстровані з вини податкового органу.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у поданому відзиві на позов. Суду пояснила, що податковим органом за результатами опрацювання даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено порушення платником термінів реєстрації податкових накладних. З огляду на наведене, вважає оскаржене податкове повідомлення-рішення правомірним, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеної камеральної перевірки Товариства з питань своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних та зареєстрованих ТОВ "Південь Агро Інвест", складено акт за від 24.05.2019 року за №3644/09-19-55-12/41107067, в якому зафіксовано порушення п.201.10 ст.201 ПКУ (а.с.100-102).

На підставі результатів проведеної перевірки 24.05.2019 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0067805512, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у сумі 9 988,95 грн. (а.с.13).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії рішення ДФС України про результати розгляду скарги від 08.08.2019, рішення, яке було оскаржене в порядку адміністративного оскарження, залишено без змін (а.с.11).

За наслідками судового розгляду суд вважає прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення неправомірним з огляду на нижчевикладене.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Підпунктом 62.1.3. пункту 62.1. статті 62 Податкового кодексу України проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин віднесено до одного із способів податкового контролю.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1. статті 75 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп75.1.1. п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Згідно до пп.75.1.2п.75.1 ст.75 ПК України предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 76.2. ст.76 ПК України визначено, що порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, що проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно п.86.7 вищевказаної норми у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Положеннями п.86.8 ст.86 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

При цьому, як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії супровідного листа відповідача від 27.05.2019 року, податковим органом на адресу позивача було відправлено акт камеральної перевірки від 24.05.2019 року одночасно з оскарженим податковим повідомленням-рішенням.

Такі дії ГУ ДФС в Івано-Франківській області, на переконання суду, є порушенням приписів ст.86 ПК України, та призвели до позбавлення позивача можливості подати свої заперечення на акт перевірки та/або додаткові документи і недотримання термінів прийняття податкового повідомлення-рішення, оскільки датою відліку робочих днів, визначених п.86.8 є день, наступний за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції акта перевірки, що зумовило порушення передбачених чинним законодавством прав ТОВ "Південь Агро Інвест" , як платника податків.

Отже, податковим органом при самостійному визначенні грошових зобов'язань позивача при проведенні камеральної перевірки порушено порядок їх нарахування.

З огляду на зазначене, податкове повідомлення-рішення від 24.05.2019 року за №0067805512 є неправомірним, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області слід стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південь Агро Інвест" 1 921 грн. судового збору, сплачено згідно платіжного доручення за №23164 від 13.09.2019 року (а.с.4).

На підставі ст.ст.75, 86 ПКУ, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 24.05.2019 року за №0067805512.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південь Агро Інвест" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області 1 921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. судового збору.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Південь Агро Інвест", код ЄДРПОУ 41107067, вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76002;

відповідач: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Рішення складене в повному обсязі 11.12.2019 року.

Суддя Гундяк В.Д.