Постанова від 03.12.2019 по справі 480/2269/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2019 р. Справа № 480/2269/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Катунова В.В.

суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Патової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 , Управління соціального захисту населення Роменської міської ради на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 (суддя Є.Д. Кравченко, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 09.08.19) по справі № 480/2269/19

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради , Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області , Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участі у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення

про визнання дій протиправними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення (далі - відповідач -1), Управління соціального захисту населення Роменської міської ради (далі - відповідач -2), Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (далі - відповідач - 3), в якій просив:

- визнати протиправними дії комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення при прийнятті рішення від 31.05.2019, оформленого протоколом № 4, щодо скасування рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019, оформленого протоколом № 1, скасування рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 24.01.2019, оформленого протоколом № 1, відмови в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей ОСОБА_1 ;

- скасувати рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Скасовано рішення Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови щодо визнання протиправними дії комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення при прийнятті рішення від 31.05.2019, оформленого протоколом № 4, щодо скасування рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019, оформленого протоколом № 1, скасування рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 24.01.2019, оформленого протоколом № 1, відмови в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей ОСОБА_1 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у цій частині.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Управління соціального захисту населення Роменської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині скасування рішення Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю та безпідставністю вимог.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Роменської міської ради, в якому просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення із-за необґрунтованості.

Управління соціального захисту населення Роменської міської ради надало відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення зв'язку з необґрунтованістю та безпідставністю вимог.

Позивач в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув, в надісланому до суду клопотанні просив справу розглянути за відсутності представника.

Комісія з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення та Управління соціального захисту населення Роменської міської ради явку своїх представників у судове засідання суду апеляційної інстанції не забезпечили, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), не перешкоджає розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 14.02.2011, виданим Сумським обласним військовим комісаріатом (а.с. 31).

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 942010 від 21.11.2018 позивач є інвалідом II групи безтерміново, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії (а.с. 18).

18.12.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника управління соціального захисту населення, в якій просив призначити йому грошову компенсацію відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214, включити в розрахунок належної йому компенсації дружину позивача ОСОБА_2 (а.с. 19)

18.12.2018 на підставі Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214, до управління соціального захисту населення звернулася дружина позивача, ОСОБА_2 , з проханням включити її в розрахунок компенсації, яка належить ОСОБА_1 (а.с. 20).

Як встановлено із довідки Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області від 12.06.2019 про розгляд запиту щодо надання довідки про перебування на квартирному обліку встановлено, що рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради від 15.07.2009 № 176 ОСОБА_1 було взято на квартирний облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання під реєстраційним № 3424 та занесено до списку позачергового права отримання житла як інваліда війни в Афганістані за № 176. Також, на дату складання довідки ОСОБА_1 перебуває у списку позачергового права отримання житла під № 96 в окремому списку воїнів-інтернаціоналістів № 1 (а.с. 21).

Рішенням комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019, оформленим протоколом № 1 (а.с. 24-25), було розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення грошової компенсації та включення до її розрахунку його дружини позивача ОСОБА_2 та вирішено:

1. Громадянин ОСОБА_1 , 1966 року народження, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , відповідає категорії осіб, визначених у пункті 7 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та має право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.

2. Площа житла, яку має придбати гр. ОСОБА_1 , повинна відповідати розрахунку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 «Питання забезпечення деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей», а саме: 72,52 кв.м.

3. Призначити гр. ОСОБА_1 , особі з інвалідністю II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання пов'язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, станом на 1 січня 2019 року, виходячи з нормативів, грошову компенсацію для отримання житлового приміщення у розмірі 788901,57 грн.

Рішенням комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 24.01.2019, оформлене протоколом № 3 (а.с. 26-27), розглянуто наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 06.12.2018 № 335 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла (розраховані станом на 01.10.2018), в якому зазначено, що опосередкована вартість спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в Сумській області станом на 01.01.2019 становить 11 116 грн., та вирішено: на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 06.12.2018 №335 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла (розраховані станом на 01.10.2018 року)» здійснити перерахунок призначеної гр. ОСОБА_1 грошової компенсації для отримання житлового приміщення, що затверджена рішенням комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей. Про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019 № 1 та призначити гр. ОСОБА_1 особі з інвалідністю II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі, які мають на пільги станом на 01.01.2019, виходячи з нормативів, грошову компенсацію для отримання житлового приміщення у розмірі 838377,61 грн.

Рішенням комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформленим протоколом № 4 (а.с. 29-30), вирішено:

1. Скасувати рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019 (протокол № 1) та рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 24.01.2019 року (протокол) як такі, що суперечать Порядку та умовам надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214.

2. Прийняти нове рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 03.01.2019 (протокол № 1), а саме: відмовити в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що заявник:

1) отримав інвалідність II групи як учасник бойових дій на території інших держав, визначеному пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у таких державах, 21 листопада 2018 року;

2) не перебував на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP станом на 1 січня 2018 року як особа з інвалідністю II групи внаслідок війни.

Вважаючи дії комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення протиправними та рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4 таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4, не є обґрунтованим - не відповідає усім фактичним обставинам, прийняте поза межами наданих повноважень та недобросовісно, тобто не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єкта владних повноважень, а відтак є протиправним, а тому позовні вимоги в частині його скасування підлягають задоволенню.

Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність позову у частині визнання протиправними дій комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення при прийнятті рішень, оскільки самі по собі дії відповідача-1 щодо складання оскаржуваного рішення не створюють для позивача жодних правових наслідків, а отже й не порушують його права.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю таких висновків суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ (далі - «Закон № 3551-ХІІ») визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.

Пунктом 18 статті 13 Закону № 3551-ХІІ визначено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 214 від 28.03.2018 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.

Пунктом 1 Порядку та умов визначено механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР станом на 1 січня 2018 року.

Відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що оскільки станом на 01.01.2018 року позивач не був визнаний особою з інвалідністю І-ІІ групи, він не мав права на отримання грошової компенсації на поліпшення житлових умов.

Проте, пунктом 1 Порядку виплати грошової компенсації визначено умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Крім того, відповідно до п. 5 Порядку виплати грошової компенсації за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах рад за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об'єднань ветеранів (за їх згодою).

Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради від 20.02.2019 № 38 затверджено склад Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення, а також Положення про вказану комісію (а.с. 99).

Згідно із пунктом 1.2 Положення про Комісію з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення, Комісія у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав" та цим Положенням.

Пунктом 6 Порядку виплати грошової компенсації визначено, що до повноважень комісії належить: перевірка наявності в особи статусу члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та статусу особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або окремого проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про виплату грошової компенсації.

Аналогічні повноваження визначені пунктом 2.1 Положення про комісію.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність у Комісії повноважень приймати рішення про скасування раніше прийнятого рішення про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, оскільки повноваження, передбачені пунктом 6 Порядку виплати грошової компенсації та п. 2.1 Положення є вичерпними та передбачають, зокрема, прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.

Відповідно до п. 7 Порядку виплати грошової компенсації заява про призначення грошової компенсації подається членом сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особою з інвалідністю (далі - заявник) або його (її) законним представником чи уповноваженою особою до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення) особисто.

Відповідно до пунктів 10, 11, 12, 13 Порядку виплати грошової компенсації орган соціального захисту населення протягом п'яти робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови заявника, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики. Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення не пізніше ніж через три робочі дні (у випадку, визначеному в пункті 22 цього Порядку, - не пізніше ніж через 10 робочих днів) вносить комісії подання про виплату грошової компенсації. Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті та в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової компенсації. За наявності письмового клопотання комісія може розглядати питання щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації за відсутності заявника або законного представника чи уповноваженої особи. У разі відсутності такого клопотання та/або неявки зазначених осіб розгляд відповідного питання переноситься на наступне засідання комісії.

Пунктом 15 Порядку виплати грошової компенсації визначено, що комісія приймає рішення про відмову в призначенні грошової допомоги заявнику з таких підстав: 1) загиблий не належав до осіб, статус яким установлено відповідно до пунктів 2, 13 - 15 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 2) особа з інвалідністю не належить до осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, та одержала інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, що пов'язані з перебуванням у таких державах; 3) заявник не належить до членів сім'ї загиблого, визначених у пункті 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 4) заявник не перебуває на квартирному обліку з урахуванням вимоги, визначеної у пункті 9 цього Порядку; 5) категорія заявника як члена сім'ї загиблого є нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член сім'ї загиблого, в разі одночасного подання ними заяви про отримання грошової компенсації; 6) категорія заявника як члена сім'ї загиблого є нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член його сім'ї, який вже отримав житло або грошову компенсацію, - до виплати грошової компенсації всім членам сімей загиблих, які перебувають на обліку в Реєстрі та мають першочергове право на таку виплату; 7) заявнику вже надавалося житло або вже виплачувалася грошова компенсація як члену сім'ї загиблого та особі з інвалідністю I - II групи із числа учасників бойових дій на території інших держав.

Під час розгляду справи встановлено, що згідно з п.3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018р. №214, ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб з інвалідністю І-ІІ групи, визначені пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням в інших державах, які перебувають на обліку.

З довідки Управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області від 12.06.2019 про розгляд запиту щодо надання довідки про перебування на квартирному обліку, встановлено, що рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради від 15.07.2009 № 176 ОСОБА_1 було взято на квартирний облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання під реєстраційним № 3424 та занесено до списку позачергового права отримання житла як інваліда війни в Афганістані за № 176. Також, на дату складання довідки ОСОБА_1 перебуває у списку позачергового права отримання житла під № 96 в окремому списку воїнів-інтернаціоналістів № 1 (а.с. 21).

При цьому, зі змісту рішення комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформленого протоколом № 4, вбачається, що Комісія, відмовляючи позивачу у виплаті грошової компенсації, не посилається на жодну з підстав, визначених п. 15 Порядку виплати грошової компенсації.

Крім того, під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що передумовою прийняття спірного рішення став лист Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 13.03.2019 № 02.2/1067 (а.с. 86) та лист Міністерства соціальної політики України від 16.04.2019 № 645/0/242-19 (а.с. 90), в яких зазначено, що право на отримання грошової компенсації відповідно до Порядку мають особи з інвалідністю І-ІІ груп внаслідок війни, які перебували на квартирному обліку до 01.01.2018.

Судова колегія звертає увагу, що вищевказані листи не містять висновку щодо наявності чи відсутності права на грошову компенсацію для отримання житлового приміщення саме у ОСОБА_1 , як не містять й жодних вказівок про перегляд Комісією вже прийнятих рішень про призначення грошової компенсації для отримання житлового приміщення.

Крім того, в порушення п. 12 Порядку виплати грошової компенсації Комісія розглянула питання про відмову ОСОБА_1 у виплаті компенсації за відсутності заявника, не повідомив його про розгляд вказаного питання та не запросив на засідання Комісії.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4 є протиправним та підлягає скасуванню.

З приводу вимог позивача щодо визнання протиправними дій Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участі у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення при прийнятті рішення від 31.05.2019, оформленого протоколом № 4, щодо скасування своїх попередніх рішень та відмови позивачу в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

При цьому, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

При вирішенні питання про належний спосіб захисту порушеного права суду в кожному конкретному випадку необхідно виходити з того, що такий захист повинен найбільш повно відповідати меті (цілі), задля досягнення якої був направлений позов.

Верховенство права, як основоположний принцип адміністративного судочинства, визначає спрямованість судочинства на досягнення справедливості та надання ефективного захисту.

Слід зауважити, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Ураховуючи наведене та з огляду на те, що самі по собі дії Комісії щодо складення оскаржуваного рішення не створюють для позивача жодних правових наслідків, отже не призведуть до ефективного відновлення прав позивача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права позивача, є скасування рішення Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення від 31.05.2019, оформлене протоколом № 4.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційних скаргах доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч.1ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Питання розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не вирішуються.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , Управління соціального захисту населення Роменської міської ради - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 по справі № 480/2269/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.В. Катунов

Судді І.М. Ральченко Г.Є. Бершов

Постанова складена в повному обсязі 10.12.19.

(у зв'язку зі службовим відрядженням судді Бершова Г.Є.)