Ухвала від 05.12.2019 по справі 759/18302/19

пр. № 1-кп/759/1439/19

ун. № 759/18302/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2019 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: ОСОБА_1

при секретарі: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 12018110200006446 про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Узбекистану, зареєстрованої у АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_2 , гр. України, освіта середня, одруженої, на утриманні двоє малолітніх дітей 2015 року народження, не судимої, не працюючої, за ч.1 ст. 190, ч.2 ст.190 КК України,

сторони кримінального провадження:

прокурор: ОСОБА_4

представник потерпілого: ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що вона з 19 грудня 2014 року перебувала на обліку перебувала на обліку внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації розташованого за адресою місто Київ, вул. Харківське шосе,178, у зв'язку з чим відноситься до категорії осіб, які за наявності підстав та відсутності заборон мають право отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ( далі грошова допомога), регулюється» Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505 ( далі-Порядок)

Відповідно до ч.3 Постанови установлено, що фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна міжнародна допомога.

Пунктом 2 Порядку, передбачено,що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах ( у разі утворення) рад ( далі-уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більш ніж шість місяців.

Відповідно до п.3 Порядку, грошова допомога особаv, які переміщуються, призначаються на сім'ю та виплачуються одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про випла ту грошової допомоги ціq особі віл інших членів сім'ї ( далі уповноважений представник сім'ї).

Пунктом 5 Порядку, передбачено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків; зареєстроване та фактичне місце проживання; реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів "сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції" (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних.

Згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Так, 19.01.2016 року ОСОБА_3 подала заяву на отримання грошової допомоги до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.

В подальшому, на підстав і- вказаної заяви, рішенням від 19.01.2016 начальника Управління праці та соціального захисту населення Києво - Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_6 яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_3 останній було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 19.01.2016 по 18.07.2016. 18.07.2016

ОСОБА_7 (який являється законним чоловіком ОСОБА_3 , згідно свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 виданий відділом державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим 22.06.2013 року) на підставі договору купівлі-продажу серії та номер: 6772 посвідченого приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_8 15.12.2015 року на праві приватної власності являється власником квартири, загальною площею квартири 39,1 кв. м., житловою площею квартири15,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Згідно п.11 Порядку, Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Однак, ОСОБА_3 знаючи про Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505, не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Києво - Святошинської районної державної адміністрації Київської області та маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, продовжувала отримувати щомісячну адресну допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для .покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, при цьому володіючи житлом, розташованим в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_3 зараховувались на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий на її ім'я у AT «Ощадбанк» ТВБВ №10026/020, МФО 322669, код ЄДРПОУ 09322277.

Внаслідок чого, ОСОБА_3 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримала на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги на суму 14 787,00 грн., яким розпорядилася на власний розсуд,, чим завдала державі шкоду на суму 14787,00 грн.

20.10.2016 року на підставі рішення про припинення допомоги переміщеним особам на проживання Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_9 припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання з 19.07.2016 року у зв'язку з виявленим уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

В подальшому в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_3 з 13 лютого 2017 року перебувала на обліку внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, 16.05.2016 року маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної адміністрації Київської області, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Янтарна,12-а, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 15.12.2015 року на підставі договору купівлі-продажу серія та номер 6772 посвідченого приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_8 15.12.2015 року на праві приватної власності являється власником квартири, загальною площею квартири 39,1 кв. м., житловою площею квартири15,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , повторно подала до управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області « Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

В подальшому на підставі вказаної заяви, рішенням від 27.06.2017 року начальника Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації ОСОБА_10 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_3 , останній було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 16.05.2017 по 15.11.2017 року та рішенням від 30.01.2018 року на період з 10.01.2018 по 09.07.2018 року відповідно 14438,71 грн. та 14577,16 грн., якими ОСОБА_3 розпорядилася на власний розсуд, чим завдала державі збитку на загальну суму 43802,97 грн.

В судовому засіданні ОСОБА_3 повністю визнала себе винною, розкаялася у вчиненому, не заперечила фактичних обставин справи, відшкодувала повністю заподіяну шкоду та просила звільнити її від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК України у зв'язку із зміною обстановки.

Показання ОСОБА_3 відповідають фактичним обставинам справи і нею не оспорюються, а тому суд вважає, що слід обмежитись дослідженням фактичних обставин справи допитом ОСОБА_3 .

При таких обставинах суд вважає, що дії ОСОБА_3 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст.190 КК України, оскільки вона заволоділа чужим майном шляхом обману, за ч.2 ст. 190 КК України, тобто у заволодінні чужим майном шляхом обману, вчиненого повторно.

Представник потерпілої особи Києво - Святошинської районної державної адміністрації ОСОБА_5 заявила клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки, мотивуючи тим, що вона на даний не є суспільно небезпечною, вчинила злочин вперше, позитивно характеризується має на утриманні дітей та повністю відшкодувала заподіяну шкоду.

Прокурор не заперечила проти задоволення заявленого представником потерпілого клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки.

Згідно ст.12 КК України злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п'яти років або інше, більш м'яке покарання.

ОСОБА_3 вчинила злочин передбачений ч.1 ст. 190, ч.2 ст.190 КК України, максимальне покарання за який передбачено позбавлення волі до трьох років.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст. 48 КК України, особа, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів звільняється від кримінальної відповідальності, якщо на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність, або ця особа перестала бути супільно небезпечною

Стаття 48 КК України передбачає дві самостійні підстави звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності. Таке звільнення може мати місце, коли внаслідок зміни обстановки: 1) вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність або 2) особа перестала бути суспільно небезпечною.

Суд вирішує питання про застосування ст. 48 КК України у кожному конкретному випадку з урахуванням характеру й ступеня суспільної небезпечності злочину, тяжкості заподіяної ним шкоди, часу, який сплив з часу забороненого КК діяння, важливості і значущості обставин, які свідчать про зміну обстановки.

Зміна обстановки, внаслідок якої особа, що вчинила злочин, перестала бути суспільно небезпечною, може мати місце, коли умови її життя змінились таким чином, що позитивно впливають на неї, її статус, і свідчать, що вона не стане в майбутньому вчиняти злочини

Враховуючи те, що ОСОБА_3 вперше вчинила злочин невеликої та середньої тяжкості, після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину, повністю відшкодувала завдані збитки та усунула заподіяну шкоду, позитивно характеризується, має на утриманні двоє малолітніх дітей і на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність, а тому суд вважає за можливе звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за дії передбачені ч.1 ст. 190, ч.2 ст. 190 КК України та закрити кримінальне провадження відносно неї у зв'язку із зміною обстановки.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 284, 372 КПК України, ст. 48 КК України, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 звільнити від кримінальної відповідальності за дії передбачені ч.1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, а кримінальне провадження про її обвинувачення за даними статтями провадженням закрити у зв'язку із зміною обстановки.

Апеляція на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом семи діб з дня її винесення через Святошинський районний суд м. Києва.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

СУДДЯ: