Іменем України
05 грудня 2019 року
Київ
справа №420/1879/19
адміністративне провадження №К/9901/31084/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів - Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у письмовому провадженні в касаційній інстанції справу № 420/1879/19
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради м.Одеса, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Філії Одеський Іподром ДП Конярство України, ДП Конярство України про зобов'язання провести реєстрацію за фактичним місцем проживання, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради м. Одеса на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року (прийняту у складі головуючого -Тарасишиної О.М.) та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого Семенюк Г.В., суддів: Федусик А.Г., Шляхтицький О.І.),
І. Суть спору:
1. У квітні 2019 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (далі - відповідач) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Філії "Одеський Іподром" ДП "Конярство України", Державного підприємства "Конярство України" у якому просила суд зобов'язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради провести реєстрацію ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 , орган 5112 від 01.11.2017 року, код ІНН НОМЕР_2 , місто реєстрації:
АДРЕСА_1 . Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.09.2018 року позивач звернулась із заявою до Департаменту надання адміністративних послуг про проведення виписки та прописки «реєстрації», за місцем свого основного проживання, а саме: АДРЕСА_2 , однак, у її задоволенні було відмовлено на підставі, що позивач не подав документів або інформації «відсутні документи, що підтверджують право на проживання у житлі». Позивач вважає висновки відповідача щодо ненадання ним необхідних для реєстрації документів такими, що не відповідають дійсності, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року, залишеною без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року, позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради провести реєстрацію ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 орган 5112 від 01.11.2017 року код ІНН НОМЕР_2 місто реєстрації: АДРЕСА_2 .
5. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що невиконання відповідачем покладених на нього Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" обов'язків призводить до порушення прав позивача. Крім цього, це суттєво обмежує і здійснення інших цивільних, громадських та політичних прав позивача, які підлягають безумовному захисту.
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
6. Відповідач звернувся з касаційною скаргою, у якій посилається на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Просить скасувати рішення судів першої й апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
7. У касаційній скарзі відповідач наполягає на тому, що згідно ст. 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” та п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник повинен подати вичерпний перелік документів, який включає, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання в житлі.
7.1 Також відповідач зазначає, що договір найму є документом, що підтверджує право на проживання в житлі, якщо такий договір укладений у порядку, передбаченому чинним законодавством України з належними сторонами щодо відповідного житла. Однак, в даному випадку позивачем не було надано документів, що підтверджують право філії “Одеський іподром” ДП “Конярство України” розпоряджатися житлом за адресою: АДРЕСА_3 , а відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.08.2018 року, єдиним об'єктом нерухомого майна за вказаною адресою є нежитлова будівля складу, що належить “Енергопостачальній компанії Одесаобленерго” (у формі відкритого акціонерного товариства) на праві приватної власності.
7.2 Крім того, відповідач посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що наданий Позивачем договір найму житла укладений з порушенням вимог ст. 638 ЦК України та ст. 63 ЖК УРСР.
7.3. Відповідач, зазначає, що адміністратор Департаменту, керуючись чинним законодавством України, відмовив позивачу у наданні адміністративної послуги з реєстрації місця проживання за вказаною адресою, у зв'язку з тим, що особа не подала необхідних документів або інформації.
8. Позивач та треті особи надали заперечення на касаційну скаргу, у якій посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, просили залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
9. 07.09.2018 року ОСОБА_2 звернулась до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 . До заяви позивач додала, зокрема, такі документи: 1. Паспорт громадянина України, ордер на жилу площу від 30.07.2018 року, виданий філією “Одеський іподром” ДП “Конярство України та договір найму житлового приміщення № 13/08-18 від 31.08.2018 року.
10. У той же день, в.о. адміністратора Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради у реєстрації місця проживання заявнику ОСОБА_1 було відмовлено з наступних підстав, а саме: особа не подала необхідних документів або інформації (відсутні документи що підтверджують право на проживання у житлі) (а.с. 12).
11. Не погоджуючись з відмовою відповідача у проведенні реєстрації місця проживання, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування (в редакції, яка діяла на час вирішення справи в суді першої та апеляційної інстанції)
12. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
13. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
14. За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАСУ) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
15. Відповідно до статті 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV (далі - Закон № 1382-IV) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
16. За приписами статті третьої зазначеного Закону, реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
17. Статтею 6 Закону № 1382-IV визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
18. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
19. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
20. Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів встановлено Правилами реєстрації місця проживання та Порядком передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила).
21. Відповідно до пункту 1 ці Правила визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
22. Пунктами 3-4 Правил передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
23. Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
24. Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
25. Відповідно до пункту 8-9 Правил документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги".
26. Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
27. Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:
- у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;
- у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.
28. Пунктом 11 Правил передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
29. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
30. Згідно з пунктом 18 Правил для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
31. У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
32. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
33. Відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
VI. Позиція Верховного Суду
34. Як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, В.о. адміністратором Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради у реєстрації місця перебування заявнику ОСОБА_3 07.09.2018 року було відмовлено з наступних підстав, а саме: особа не подала необхідних документів або інформації (а.с. - 12).
35. Колегія суддів звертає увагу відповідача на те, що ОСОБА_1 надала наступні документи: заяву про отримання адміністративної послуги від 07.09.2018; заяву про реєстрацію місця проживання від 07.09.2018 року; паспорт громадянина України (на ім'я ОСОБА_1 ); квитанцію про сплату адміністративного збору від 07.09.2018 року); ордер на жилу площу від 30.07.2018 року, виданий філією “Одеський іподром” державного підприємства “Конярство України” та договір найму житлового приміщення № 13/08-18 від 31.08.2018 року).
36. Колегія суддів звертає увагу відповідача на зміст правил пункту 19 Правил № 207, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
37. Отже, до повноважень працівника органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг не належить перевірка достовірності документів, поданих особою для реєстрації місця проживання.
38. Колегія суддів зазначає, що невиконання відповідачем покладених на нього Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" обов'язків призводить до порушення прав позивача. Крім цього, це суттєво обмежує і здійснення інших цивільних, громадських та політичних прав позивача, які підлягають безумовному захисту.
39. Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, що реєстрація за адресою місця проживання позивача повністю узгоджується зі статтею 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
40. Колегія суддів зазначає, що касатор посилається на те, що як вони вважають під час перевірки встановлений інший володілець квартири ніж Філія “Одеський іподром” ДП “Конярство України”
41 Проте, суд касаційної інстанції зазначає, що такі доводи не були предметом відмови у реєстрації ОСОБА_1 .
42. Крім того, слід зазначити, що у цій справі існуючі правовідносини не містять ознак спору про право цивільне, право позивача на житлове приміщення будь-якими особами не оспорюється та є визнаним, що підтверджується ордером на жилу площу від 30.07.2018 року, договором найму житлового приміщення від 31.08.2018 року, довідкою філії “Одеський іподром” ДП “Конярство України” від 28.08.2018 року.
43. Також необхідно зазначити, що в матеріалах справи міститься Акт № 01-02-17/1446 від 22.05.2019 року приймання та передачі картотеки квартирного обліку громадян для відцифрування та після введення картотеки в реєстр територіальної громади, з якого вбачається, що представник Філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України» ОСОБА_4 передала Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради в особі заступника начальника відділу-адміністратор ОСОБА_5 облікову картотеку на осіб, що зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 105-108).
44. Відповідно Довідки (виписки з домової книги про склад сімї та прописці), ОСОБА_1 постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2 на першому поверсі трьох поверхового будинку, що належить філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України» (а.с. 27).
45. Окрім цього, дана будівля знаходиться на балансі філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України» свідчить лист В.о. заступника Малиновської районної адміністрації П.В. № 5661 від 04.08.2015 року, в якому зазначено, які саме будинки перебувають на балансі філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України» (а.с. 17), а також передавальний акт від 11.07.2011 року, відповідно до якого права та обовязки Одеського державного сільськогосподарського іподрому переходять до ДП «Конярство України». З моменту підписання передавального акту ДП «Конярство України» стає правонаступником всіх майнових та немайнових прав та обовязків (а.с. 111-119).
46. Більш того, Фонд державного майна України листом № 01-02-17/48 від 04.01.2019 року повідомив, що за даними наданими Міністерством аграрної політики та продовольства України, в Реєстрі обліковується нерухоме державне майно, зокрема частини житлового будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_2 , яке перебуває на балансі Державного підприємства «Конярство України (код ЄДРПОУ: 37404165; субєкт управління: Міністерство аграрної політики та продовольства України) (а.с. 122-123).
47. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідача не було підстав для відмови позивачу у реєстрації місця проживання за адресою:
АДРЕСА_4 . Оцінюючи доводи касаційної скарги, Верховний Суд виходить з того, що судами попередніх інстанцій було надано належну правову оцінку доводам, наведеним сторонами під час судового розгляду справи. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваних судових рішень, у касаційній скарзі не зазначено.
49. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 349 КАС України (в чинній редакції) суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги залишає судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
50. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
51. Таким чином висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні, тому касаційну скаргу Державної авіаційної служби України слід залишити без задоволення.
VII. Судові витрати
52. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради м. Одеса залишити без задоволення.
2. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року у цій справі залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. О.Шишов
Судді І. В.Дашутін
М. М. Яковенко