02 грудня 2019 року м. Ужгород№ 260/1118/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 - не з'явився;
представник позивача - Томей Тетяна Іванівна;
відповідач - Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області - представник - Магдинець Олександра-Леся Євгенівна;
відповідач - Виноградівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області - представник - Магдинець Олександра-Леся Євгенівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
07 серпня 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулися ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Виноградівським РВ УМВС України в Закарпатській області 05 жовтня 1999 року) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (88017, вул. Грибоєдова, 12а, м. Ужгород, код ЄДРПОУ 37809328) в особі Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (90300, Закарпатська область, Виноградівський район, м. Виноградів, вул. Тюльпанів, 30), в якому просили суд: "1. Визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області в особі територіального підрозділу до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (відповідь за № Т-9/6/2014-19 від 28.05.2019 р.) в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2. Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Закарпатській області в особі територіального підрозділу до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області оформити та видати у зв'язку з досягненням нею 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 3. Від сплати судового збору звільнена на підставі п. 7 ч.1 ст. 5, п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір"; 4. Прошу розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року було прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року закрито підготовче провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач по досягненні дитиною 16-річного віку звернувся до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області із заявою про оформлення та видачу ОСОБА_1 паспорта громадянина України, у відповідності до Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ. Проте листом, відповідач відмовив у наданні дитині такого паспорта, мотивуючи, що оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки. Позивач зазначає, що за релігійними переконаннями не бажають оформляти дитині паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки, оскільки картка містить в собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких позивач відмовляється. Вважає, що відповідач порушує права та інтереси його сина, відмовляючи у оформленні паспорта у формі книжечки. Крім того, законодавством передбачена можливість видачі паспорта як у формі картки, так і у формі книжечки. З наведених підстав просить позов задовольнити. Відмова відповідача у видачі паспорта у формі книжечки грубо і безпідставно порушує законні права та інтереси дитини. Тому, просить зобов'язати відповідача оформити та видати її неповнолітньому синові, паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки.
Представник відповідачів заперечив щодо задоволення позову в повному обсязі, з підстав викладених в письмовому відзиві та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, мотивуючи наступним. Подана позивачами заява не може вважатися заявою на отримання паспорта, оскільки, для виготовлення паспорта, необхідно подати заяву про видачу паспорта встановленого Міністерством внутрішніх справ України зразка та оригінали документів визначених Порядком, а не заяву складену у довільній формі. Дана заява була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Поряд з тим, відповідач вказав, що заява про видачу паспорта не заповнена, а саме відсутня дата та підпис заявника, а також виявлено розбіжності між іменем у свідоцтві про народження та імені поданому у заяві про видачу паспорту, де невірно було вказано ім'я " ОСОБА_3 ", замість вірного " ОСОБА_3 ", яке має суттєве значення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити в повному обсязі з підстав наведених у ньому.
В судовому засіданні представник відповідачів заперечив щодо заявлених позовних вимог в повному обсязі, просив відмовити в задоволення позову.
Розглянувши подані сторонами докази (заслухавши представників сторін), всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 28 травня 2019 року неповнолітній ОСОБА_1 та його законні представники (батько та мати) ОСОБА_4 та ОСОБА_2 звернулися до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області із заявою, відповідно до якої просили оформити та видати ОСОБА_1 , 2002 року народження паспорт громадянина України виключно у вигляді паспортної книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, без застосування Єдиного державного демографічного реєстру. Крім того просили не передавати персональні дані до Єдиного державного демографічного реєстру і не присвоювати УЕЗР або будь які інші ідентифікатори особи (а.с. 15).
До вказаної заяви були додані: заява за формою (а.с. 16), встановленою Міністерством внутрішніх справ про видачу паспорта; свідоцтво про народження дитини та дві фотокартки розміром 35х45 мм (а.с. 15 (на звороті)).
Вказана заява була отримана начальником Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області Осташ А.В., про що міститься відповідний підпис цієї особи (а.с. 15).
Виноградівським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області позивачів було повідомлено листом від 19 червня 2019 року № 2101.30-988/2114.1-19, що постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25 березня 2015 року передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Також зазначено, що заявникам необхідно особисто звернутися до Хустського РВ ГУ ДМС України та надати рішення суду про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с. 17).
Не погоджуючись із відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до суду, з метою захисту порушеного права.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 24 частини 1 та частини 2 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно із статтею 32 частиною 2 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до статті 13 частини 1 Закону України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року № 5492-VI (далі по тексту - Закон України № 5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус. При цьому, до документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України відноситься, зокрема, паспорт громадянина України.
Згідно із статтею 14 частиною 1 Закону України № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.
Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета (стаття 14 частина 2 Закону України № 5492-VI).
Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації (стаття 14 частина 4 Закону України № 5492-VI).
Відповідно до статті 14 частини 5 Закону № 5492-VI персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Згідно із статтею 21 частиною 1 Закону України № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.
Згідно із статтею 13 частиною 3 Закону України № 5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до пункту 3 Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ від 26 червня 1992 року (далі по тексту - Положення № 2503) бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Згідно із пунктом 5 Положення № 2503 паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
Відповідно до пункту 6 Положення № 2503 у верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт".
На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України".
На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою.
Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються.
Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних у паспорт, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор, згоди або незгоди на посмертне донорство анатомічних матеріалів.
Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється.
Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується (пункт 8 Положення № 2503).
Водночас, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі по тексту - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.
За змістом пункту 2 цієї Постанови із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII;
з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 131 Постанови № 302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.
Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи .
Згідно із статтею 6 частиною 1 Закону України "Про захист персональних даних" від 01 червня 2019 року № 2297-VI (далі по тексту - Закон України № 2297-VI) мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.
Відповідно до статті 2 Закону України № 2297-VI персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
У відповідності до статті 6 частини 5 Закону України № 2297-VI обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до статті 6 частини 6 Закону України № 2297-VI не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.
Водночас, законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
При цьому, реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, у межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, вказані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що норми Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" на відміну від норм Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було "встановлене законом") не було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 по зразковій справі № Пз/9901/2/18 (806/3265/17), а відповідно до статті 291 частини 3 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Велика Палата Верховного Суду вирішуючи вказану справи дійшла висновку, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Крім того, при вирішенні вказаного спору Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що законодавець, приймаючи Закон № 1474-VIII, яким внесено зміни до Закону № 5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України. На час звернення особи до Відділу УДМС діяло два нормативних акта: Положення про паспорт № 2503-XII і Постанова № 302, відповідно до яких особи, які раніше отримали паспорт, не зобов'язані звертатися за його обміном, при досягненні відповідного віку органи УДМС проводять вклеювання фотографії, тоді як особи, які змінили прізвище, чи у яких відбулися інші зміни персональних даних, зобов'язані отримувати новий паспорт у формі ID-картки, який має обмежувальний термін 10 років (стаття 21 частина 3 Закону України № 5492-VI), до якого вноситься більше персональних даних та який має унікальний номер запису у Реєстрі. При цьому, у жодному законі не зазначено, з якою метою встановлені такі обмеження, і чи є вони необхідними у демократичному суспільстві.
У рішенні судом було також зазначено, що впровадження новітніх технологій не повинно бути безальтернативним і примусовим. Реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних. Їх обробка має здійснюватися, як і раніше, в межах та на підставі тих законів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянами та державою.
Враховуючи вищенаведене суд приходить висновку, що позивач має право на оформлення паспорта у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503.
Відповідач в обґрунтування правомірності своїй дій посилається на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України № 456 від 06 червня 2019 року, відповідно до якого для оформлення паспорту у вигляді книжечки необхідно надати рішення суду про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Однак, суд не погоджується з такими доводами, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 13 Положення № 2503 для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; - свідоцтво про народження; - дві фотокартки розміром 35х45 мм; - у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач особисто звернувся до уповноваженого органу із заявами про видачу паспорту та визначеними пункту 13 Положення № 2503 документами для оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі книжечки.
Відтак, з поданої заяви чітко вбачається волевиявлення особи на видачу паспорта громадянина України у формі книжечки.
Крім того, суд зазначає, що Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 внесено зміни до пункту 3 Постанови № 302, доповнивши його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, і пунктом 1 передбачено, що цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Отже, даний порядок регулює питання оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої вже прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Зокрема, зазначений нормативний акт лише врегулював окремі правовідносини, а саме коли особа вже зверталася до суду та отримала відповідне рішення суду, однак у разі якщо особа не зверталися до суду, це не свідчить про відсутність у такої особи права на оформлення паспорта у формі книжечки.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що лист відповідача від 19 червня 2019 року № 2101.30-988/2114.1-19 обґрунтовано розцінені позивачем як відмова у оформленні і видачі паспорту у формі книжечки.
Відтак, оскільки позивач має право на оформлення паспорта у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503, суд приходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача у видачі позивачу паспорта громадянина України у вигляді книжечки є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на порушення прав та законних інтересів позивача (оскільки наявними у матеріалах справи допустимими доказами підтверджені протиправні дії відповідача, що полягають у відмові в оформленні паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до положень чинного законодавств), суд приходить висновку, що належним способом захисту порушеного права в даному випадку є зобов'язання відповідачів оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503.
Щодо посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що заява про видачу паспорта не містить дати її заповнення та підпису заявника, а також ім'я " ОСОБА_5 (особа, яка подала заяву) не відповідає імені зазначеному у свідоцтві про народження " ОСОБА_3 ".
Як уже зазначалося судом вище 28 травня 2019 року неповнолітній ОСОБА_1 та його законні представники (батько та мати) ОСОБА_4 та ОСОБА_2 звернулися до Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області із заявою, відповідно до якої просили оформити та видати ОСОБА_1 , 2002 року народження паспорт громадянина України виключно у вигляді паспортної книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, без застосування Єдиного державного демографічного реєстру. Крім того просили не передавати персональні дані до Єдиного державного демографічного реєстру і не присвоювати УЕЗР або будь які інші ідентифікатори особи (а.с. 15). Вказана заява була підписана всіма зазначеними у ній заявниками. До вказаної заяви були додані: заява за формою (а.с. 16), встановленою Міністерством внутрішніх справ про видачу паспорта; свідоцтво про народження дитини та дві фотокартки розміром 35х45 мм (а.с. 15 (на звороті)). Вказана заява була отримана начальником Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області Осташ А.В., про що міститься відповідний підпис цієї особи (а.с. 15).
У відповідності до свідоцтва про народження НОМЕР_2 № НОМЕР_3 , таке видано на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками якого є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 12).
Звертаючись до відповідача із вказаною вище заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки неповнолітній ОСОБА_1 вказав своє ім'я як заявника " ОСОБА_3 ". Однак, у зв'язку з тим, що до вказаної заяви було надано відповідне свідоцтво про народження - у відповідача була об'єктивна можливість вірно ідентифікувати заявника і відповідно вірно зазначити його ім'я у документі, що запрошувався.
Крім того, відмовляючи позивачеві у видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки відповідачем у такій відмові (а.с. 17) жодним чином не було зазначено невідповідностей в імені заявника та не вказано на інші недоліки, з точки зору відповідача, що ним зазначені у відзиві на позовну заяву. Тобто мотиви відмови у видачі документі, що запрошувався не стосуються вказаних недоліків.
Відповідно до статті 77 частини першої КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірності своєї відмови в оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України у вигляді книжечки.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову відповідача в оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язати відповідачів оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Виноградівським РВ УМВС України в Закарпатській області 05 жовтня 1999 року) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (88017, вул. Грибоєдова, 12а, м. Ужгород, код ЄДРПОУ 37809328) в особі Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (90300, Закарпатська область, Виноградівський район, м. Виноградів, вул. Тюльпанів, 30) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Виноградівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 02 грудня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 05 грудня 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко