Постанова від 25.11.2019 по справі 2540/3094/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2540/3094/18 Суддя (судді) першої інстанції: Житняк Л.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів Бараненка І.І., Степанюка А.Г., секретаря Лісник Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування Наказу в частині, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з п. 2 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року у позові відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Рішення суду першої інстанції - скасувати, ухвалити нове Рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.

Відповідно до Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про призначення службового розслідування» від 22.06.2018 №1194, комісією Військової частини НОМЕР_1 проведено службове розслідування по факту незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільного бензину (далі - АБ) - 219547 л та дизельного пального (далі - ДП) 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн., що виявлено у Військовій частині НОМЕР_1 Аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 19.02.2018 по 26.04.2018.

Як вбачається з Акта службового розслідування, затвердженого командиром Військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 , Аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту, проведеного у період з 19.02.2018 по 26.04.2018 у Військовій частині НОМЕР_1 , встановлено порушення вимог п.6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 12.01.2015 №17, а саме, не надання дорожніх (робочих) листів до донесення про наявність та рух пального, порушення вимог п.5.14.7 Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 24.12.2010 №690, чинного до 02.11.2017, а також Інструкції з обліку військового майна №440, чинної з 03.11.2017, - не подання самих щомісячних донесень Ф.24 командирами підрозділів, що призвело до незаконного (безпідставного) списання паливно-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільного бензину (далі - АБ) 219547 л та дизельного пального (далі - ДП) - 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн.

Аудитом також встановлено, що в порушення вимог Інструкції про порядок використання автомобільної техніки №678, переважну кількість, попередньо виписаних до автомобільної, бронетанкової служб дорожніх (робочих) листів не здано, при подальшому оформленні посадовими особами відповідних служб нових дорожніх листів; внутрішній контроль за законним використанням ресурсів взагалі забезпечено не було.

Зокрема, в 2 механізованій роті механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_1 допущено безпідставне списання, що не підтверджено дорожніми листами: АБ - 437 л, ДП - 20897 л, на загальну суму 555121,00 грн.

Командиром 2 механізованої роти механізованого батальйону, капітаном ОСОБА_1 надано письмове пояснення, що всі дорожні листи, які підтверджують списання пального за донесенням, здані в повному обсязі, інші дорожні листи відсутні. Зокрема, ним за донесеннями від 25.11.2017 №404, від 17.12.2017 №459 та №460 підтверджено списання ДП-6193 л, на загальну суму 161018,00 грн. та майором ОСОБА_3 (командиром механізованої роти механізованого батальйону, призначеним Наказом Міністра оборони України від 22.01.2014 №14 та перепризначеним на посаду заступника командира механізованого батальйону Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.02.2016 №12) за донесенням від 25.12.2016 №224 - АБ-437 л, ДП-14704 л, на загальну суму 394103,00 грн.

Як встановлено судом першої інстанції, пунктом 1.16 Наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у Військовій частині НОМЕР_1 » від 30.05.2018 №342 командира механізованої роти механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 , призначеного Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.02.2016 №12, притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності у сумі 7 050,00 грн.

За порушення вимог ст.ст. 11, 16, 58, 111, 112 частини 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, ст.3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», ст.ст. 2,5,6,15,16 «Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 №1225, п.6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 12.01.2015 №17, командира 2 механізованої роти механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 , призначеного Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.02.2016 №12, відповідно до п.13 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95 притягнуто до повної матеріальної відповідальності у сумі 153968,00 грн.

Позивачем Наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) від 30.05.2018 №342 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у Військовій частині НОМЕР_1 » в частині притягнення його до обмеженої матеріальної відповідальності у сумі 7 050,00 грн. оскаржено до суду.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року у справі №2540/3093/18 позовну заяву задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано пункт 1.16 Наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) від 30.05.2018 № 342 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у Військовій частині НОМЕР_1 », відповідно до якого командира механізованої роти механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 , призначеного Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.02.2016 № 12, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 7050,00 грн. Стягнуто з Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків у сумі 7050 грн.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 задоволено. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року скасовано. У задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Судом апеляційної інстанції, зокрема встановлено, що порушення військовослужбовцем порядку обліку і збереження військового майна (паливно-мастильних матеріалів), і як наслідок незаконного його списання, що було виявлено за результатами аудиторського звіту проведеного Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту за період з 06.05.2015 по 28.02.2018 є порушенням військовослужбовцем своїх (вищезгаданих) службових обов'язків і заподіяння державі матеріальних збитків, за яке згідно чинного законодавства передбачено покарання у вигляді притягнення до матеріальної відповідальності Позивача, як винного у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів.

Відповідно до пункту 3.2 Порядку проведення внутрішнього аудиту підрозділами Служби внутрішнього аудиту Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністра оборони України 14 листопада 2012 року № 753 (надалі - Порядок), зокрема керівники підконтрольних суб'єктів зобов'язані вживати невідкладних заходів щодо усунення виявлених порушень і недоліків, відшкодування збитків (шкоди), притягнення до відповідальності винних осіб та виконувати рекомендації, надані під час проведення та за результатами аудиторського завдання.

Згідно з пунктом 3.3. Порядку, посадові (службові) особи підконтрольних суб'єктів, які не виконують законних вимог аудиторів або перешкоджають їм виконувати посадові (службові) обов'язки, притягуються до визначеної законом відповідальності; про такі факти керівник підрозділу Служби аудиту на підставі доповідної записки керівника аудиторської групи письмово інформує відповідний орган військового (господарського) управління або керівника, якому підпорядковується підконтрольний суб'єкт, для призначення службового (адміністративного) розслідування, застосування заходів впливу та притягнення винних осіб до відповідальності.

Оскільки, Військова частина НОМЕР_1 перебуває в безпосередньому підпорядковані командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », командувачем оперативного командування виконано вимоги Порядку за результатами рекомендацій аудиторського звіту щодо усунення недоліків та притягнення до відповідальності посадових осіб винних у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів, зокрема і Позивача.

Таким чином, Наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 30.05.2018 №342, відповідно до якого Позивача притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності, прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів у справі №2540/3093/18 дійшла висновку, що твердження Позивача про незаконне його притягнення до матеріальної відповідальності слід вважати невмотивованим та безпідставним, оскільки збитки були виявлені аудиторським звітом за період з 06.05.2015 по 28.02.2018, а також підтверджено, що вони виникли внаслідок недбалого виконання службових обов'язків та порушення норм Статуту Збройних Сил України, інших нормативно-правових актів.

Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР (надалі - Положення) визначено, що відповідно до Конституції (Основного Закону) України та інших актів законодавства України військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані зобов'язані бережливо ставитися до довірених їм озброєння, техніки та іншого військового майна, вживати заходів до запобігання шкоді.

Згідно з п. 8 Положення, залежно від того, навмисно чи з необережності заподіяно шкоду, а також з урахуванням суспільної небезпечності дії (бездіяльності) винної особи та обставин, за яких заподіяно шкоду, і вартості майна до військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних застосовується повна або обмежена матеріальна відповідальність.

Відповідно до частини першої ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Отже, оскільки Позивача вже притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності, як винного у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у Військовій частині НОМЕР_1 , притягнення його до повної матеріальної відповідальності за одне й те саме правопорушення вдруге суперечить Конституції України та чинному законодавству України.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржений Позивачем п. 20 Наказу Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального права.

Судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, тому, Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року скасовується та ухвалюється нове Рішення, яким адміністративний позов задовольняється повністю.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п. 20 Наказу 20 командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) «Про результати службового розслідування по факту незаконного списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами» від 07.07.2018 №703.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Постанову складено в повному обсязі 25.11.2019 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Бараненко І.І.

Степанюк А.Г.