Рішення від 22.11.2019 по справі 200/7222/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 р. Справа№200/7222/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд під головуванням судді Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просив суд витребувати довідку о сумі заборгованості пенсійних виплат за період з 1 листопада 2011 року до теперішнього часу.

Ухвалою від 10 червня 2019 року позовну заяву було залишено без руху для усунення недоліків.

Позивачем було усунено недоліки та надано доповнення до позовної заяви, у якій позивач просив позов про стягнення заборгованості по пенсійним виплатам задовольнити та зобов'язати надати довідку о сумі заборгованості з пенсійних виплат за період з 1 листопада 2011 року до теперішнього часу.

Ухвалою судді від 25 червня 2019 року відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для надання відзиву на позов.

26 липня 2019 року позивачем було змінено позовні вимоги, позивач просив позов про стягнення заборгованості по пенсійним виплатам задовольнити та зобов'язати відповідача виплатити заборгованість з пенсійних виплат за період з 1 листопада 2011 року до теперішнього часу.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем протиправно з 01 листопада 2011 року невірно нараховується та виплачується пенсія, право на яку встановлено Постановою ДОАС від 16 лютого 2009 року №2-а-36519/08/0570.

Ухвалою про розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою від 22 жовтня 2019 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі. Розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному

обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що ухвалами від 25 червня 2018 року та від 24 вересня 2019 року суд встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України. Відповідач не надав суду відзив на позовну заяву надав лише копію пенсійної справи. З цього приводу суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Отже, суд дійшов до висновку щодо розгляду справи за наявними в матеріалах справи документами.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 10 лютого 2003 року, визнаний інвалідом 2 групи з 16 лютого 2006 року згідно довідки МСЕК Серії Дон - 05 № 159181.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-36519/08/0570 позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання неправомірної відмови Управління Пенсійного фонду в м. Дружківці Донецької області в перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2008 року згідно ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54, Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області провести такий перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 грудня 2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-36519/08/0570 вбачається, що спір виник з приводу відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області позивачу у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 грудня 2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з вимогами ст.ст. 2, 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому. Таким чином, суд не може зобов'язувати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому. Таким чином, дана Постанова суду не стосується майбутніх правовідносин, тому підстави для поширення цього рішення на відносини з приводу пенсійного забезпечення, котрі склались після 16 лютого 2009 року у суду в даній справі відсутні.

Як вже зазначалось, відповідач не скористався своїм правом та не надав до суду відзив на позовну заяву, обмежився лише наданням наступних документів: довідку від 11 липня 2019 року про нарахування та виплату пенсії на користь позивача за період 2009 - 2019 роки, довідку від 11 липня 2019 року (без номеру) про отриманий позивачем розмір пенсії за період квітень 2018 року - липень 2019 року, розпорядження від 17 березня 2009 року №154491 з якого вбачається, що позивачу було призначено пенсію у розмірі 4606,70 грн. (а.с. 39)

В обґрунтування своїх доводів, позивач надав суду відповідь відповідача від 7 червня 2019 року № ВЕ6-05775-ф-с-19-019149, в якій зазначено, що за результатами розгляду звернення позивача на Веб-портал Пенсійного фонду України надати довідку про суму заборгованості не має можливості, оскільки заборгованість за рішенням суду від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-36519/08/0570 відсутня. Пенсія сплачується відповідно до норм законодавства у повному обсязі. (а.с. 48)

Позивач звернувся до суду з позовом 5 червня 2019 року, відповідь відповідача на звернення позивача була датована 7 червня 2019 року, тобто вже після звернення до суду з відповідним позовом, тому не входить до предмету доказування по справі, а тому судом не оцінюються та не досліджуються.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі встановлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Таким законом з 01.01.2004р. є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До відносин за участю заявника підлягають застосуванню також норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які унормовують виключно підстави призначення пенсії певним категоріям громадян, але при цьому не визначають самої процедури призначення пенсії.

Отже, у цій частині слід керуватись саме нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.1 ст.44 якого визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Процедура подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додатково регламентована нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі за текстом - Порядок №22-1).

Відповідно до п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, відсутність заяви громадянина належної форми за загальним правилом призводить до відсутності підстав як для прийняття адміністративним органом рішення з приводу призначення пенсії вперше, так і до відсутності підстав для прийняття адміністративним органом рішення з приводу перерахунку розміру раніше призначеної пенсії.

Верховний Суд у постанови від 11 червня 2019 року по справі №206/7230/16-а (адміністративне провадження №К/9901/22352/18, К/99901/22351/18), зробив висновок, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Матеріали справи не містять доказів звернення заявника до адміністративного органу із заявою належної форми відповідно до Порядку №22-1 з приводу перерахунку пенсії за ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», або будь якого іншого звернення позивача до відповідача, стосовно розміру призначеної пенсії або виплати йому заборгованості.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-36519/08/0570 не стосується майбутніх правовідносин, тому підстави для поширення цього рішення на відносини з приводу пенсійного забезпечення, котрі склались після 16 лютого 2009 року у суду в даній справі відсутні, та враховуючи те що матеріали справи не містять доказів звернення заявника до адміністративного органу із заявою належної форми відповідно до Порядку №22-1 з приводу перерахунку пенсії за ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», або будь якого іншого звернення позивача до відповідача, стосовно розміру призначеної пенсії або виплати йому заборгованості, надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та оцінивши всі аргументів сторони, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору, суд дійшов висновку що позивач звернувся до суду передчасно, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повний текст рішення складено та підписано 22 листопада 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Шинкарьова