Постанова від 13.11.2019 по справі 240/6128/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/6128/19

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Романченко Євген Юрійович

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

13 листопада 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року (прийняте у м. Житомир) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач) про зобов'язання провести донарахування пенсії та виплачувати в повному обсязі,

ВСТАНОВИВ:

позивач 18.04.2019 звернувся із позовом до Житомирського окружного адміністративного суду в якому просив:

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести з 23.11.2018 донарахування призначеної пенсії, згідно абзацу 7 пункту 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 (із змінами по стану на 01.04.2018), як звільненому після 01.03.2018, тобто за останні 7 місяців служби, на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідок командира військової частини НОМЕР_1 за вих.№920 від 08.02.2019 та №1523 від 06.03.2019 з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого перераховано пенсію, виплачених за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року сум матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, доплати грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за лютий 2018, нарахованої та виплаченої в березні 2018 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити різницю в недоотриманій з 23.11.2018 пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08.08.2019 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що щомісячна додаткова грошова винагорода та додаткова грошова винагорода, з якої утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється обчислення пенсії, а тому, розмір призначеної позивачу з 23.11.2018 пенсії підлягає перерахунку.

Правом подати до суду відзив на апеляційну скаргу відповідач не скористався.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

Наказом ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 22.11.2018 №306 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом Командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) від 08.11.2018 №243 з військової служби у запас відповідно до пункту 2 частини п'ятої ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за підпунктом "к" (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час дії особливого періоду) виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 22.11.2018.

З 23.11.2018 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія призначена на підставі заяви позивача, грошового атестату серії Закону України №402331 та довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.10.2018 від 22.11.2018 №10187.

22.11.2018 ТВО Командира військової частини НОМЕР_1 видано позивачу довідку щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, із яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 10187.

Зі змісту вказаної довідки слідує, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не враховані такі додаткові види грошового забезпечення, а саме фактично виплачені суми матеріальної допомоги (липень 2018 року), грошової допомоги на оздоровлення (серпень 2018 року), доплати грошового забезпечення (квітень 2018 року) та щомісячної додаткової грошової винагороди (березень 2018 року), при нарахування та виплаті яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

11.03.2019 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просив прийняти додатковий документ - довідку командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №920 від 02.02.2019 та № 1523 від 06.03.2019, якою підтверджується проведення виплат за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року суми матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, доплати грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за лютий 2018, виплачену в березні 2018 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та нарахувати і виплачувати в подальшому без обмеження кінцевої дати призначену з 23 листопада 2018 року пенсію.

25.03.2019 за результатами розгляду заяви позивача з питання перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № М-1168 повідомило ОСОБА_1 про те, що пенсія призначена в чіткій відповідності до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Виплати, які зазначені в довідці командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №920 від 02.02.2019 не відносяться ні до підвищень, ні до надбавок, доплат, винагород, які мають постійний характер, премій, ні до щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. Відтак, відповідач указав, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, доплати грошового забезпечення з яких було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року, які зазначені в довідці військової частини НОМЕР_1 від 08.02.2019 №920 відсутні.

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року сум матеріальної допомоги, грошової допомоги для оздоровлення, доплати грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди відсутні, оскільки їх виплата здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переліку видів грошового забезпечення.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

-посадовий оклад;

- оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до довідки ТВО Командира військової частини НОМЕР_1 № 10187 слідує, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не враховані такі додаткові види грошового забезпечення, а саме фактично виплачені суми матеріальної допомоги (липень 2018 року), грошової допомоги на оздоровлення (серпень 2018 року), доплати грошового забезпечення (квітень 2018 року) та щомісячної додаткової грошової винагороди (березень 2018 року), при нарахування та виплаті яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 15 Закону №2011 встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 01 березня 2018 року та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 01 березня 2018 року на кількість таких місяців.

Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В розумінні вимог п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393) для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, з 01 березня 2018 року та пізніше, розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 01 березня 2018 року на кількість таких місяців.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.

Підпунктами 1, 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 установлено щомісячну додаткову грошову винагороду.

При цьому, виплата щомісячної додаткової грошової винагороди скасована Постановою №704 та не виплачується з 01.03.2018.

Позивач звільнений з військової служби після 01.03.2018, тому, виходячи з наведених положень Постанови №393, розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії визначено шляхом ділення загальної суми видів додаткового грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 01.03.2018 на кількість таких місяців.

Таким чином, отримана позивачем у березні 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода була нарахована та виплачена за лютий 2018 року, а отже не входить в грошове забезпечення за березень 2018 року, з якого позивачу нарахована пенсію.

Відтак, виплачена позивачу у березні 2018 року за лютий 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода не може вважатися складовою грошового забезпечення позивача за березень 2018 року, оскільки постанова, на підставі якої вона виплачувалась втратила чинність на підставі нової постанови №704, якою змінено грошове забезпечення з 01.03.2018.

Сам факт виплати такої винагороди за лютий 2018 лише в березні 2018 року не може ототожнюватися із складовою грошового забезпечення позивача за березень 2018 року і не підлягає врахуванню при визначенні розміру його пенсії.

Крім того, з довідки військової частини НОМЕР_1 від 08.02.2019 №920 вбачається, що матеріальна допомога позивачу за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року виплачена в липні 2018 року в сумі 14984,70 грн, доплата грошового забезпечення виплачена в квітні 2018 року в сумі 2990,34 грн, грошова допомога на оздоровлення виплачена в серпні 2018 року в сумі 14984,70 грн, тобто вказані виплати мали одноразовий характер.

За таких обставин, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, доплата грошового забезпечення, щомісячна додаткова грошова винагорода, що виплачуються не більше одного разу на рік, є одноразовими виплатами, що свідчить про відсутність щомісячного характеру цих виплат.

Таким чином, колегія суддів вважає, що у справі відсутні докази на підтвердження того, що суми, вказана щодо додаткових видів грошового забезпечення є щомісячними виплатами, які мали безперервний характер, а відтак підстав для включення сум матеріальної допомоги, грошової допомоги для оздоровлення, доплати грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди до грошового забезпечення для перерахунку пенсії не вбачається.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови в задоволенні заявлених позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.