ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 7/4225
м. Київ
21 жовтня 2009 року 12:58 № 2а-4225/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом Спільного підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства зобмеженою відповідальністю "Опалубочні системи АБ Пашал"
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафнихсанкцій від 14.04.09р. № 0000392200/0
Представники:
від позивачаГук А.Р. , за довіреністю
від відповідачаЧирва Д.О. , Коновал О.Б., за довіреністю
Позивач, Спільне підприємство з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Опалубочні системи АБ Пашал'звернувся до суду з позовною заявою: про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 14.04.2009 № 0000392200/0 та постановлення ухвали про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.04.2009 № 0000392200/0.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірним рішенням відповідач застосував до товариства штрафні (фінансові) санкції у розмірі 235348,31 грн, при цьому, сплата цих санкцій повинна бути проведена у 30-денний термін згідно п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'від 21.12.2000 № 2181-III. Разом з тим, визначення строків сплати штрафних санкцій відповідно до вказаного Закону, на думку позивача, є безпідставним, оскільки за результатами перевірки не встановлено порушень податкового законодавства.
Відповідач, ДПІ у Оболонському районі м. Києва, надав заперечення на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що перевіркою встановлено ненадходження валютної виручки на загальну суму 53 731,12 Євро по контракту № 1336 від 10.10.2007 укладеного з ОДО «БелОпалубСистем»(Республіка Білорусь) у зв'язку із чим відповідно до ст.1, 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті'від 23.09.1994 № 185/94-ВР до товариства застосовані штрафні (фінансові) санкції.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000392200/0 від 14.04.2009, яким у зв'язку з порушенням ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті'від 23.09.1994 № 185/94-ВР (далі -Закон № 185/94-ВР), на підставі п.11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні'від 04.12.1990 № 509-ХІІ, згідно зі ст. 4 Закону № 185/94-ВР застосовано до позивача пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 235348,31,00 грн.
Спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесено податковим органом на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки № 208-22-2-31046475 від 09.04.2009р.
Як вбачається з акту перевірки, підставою визначення позивачу суми пені за порушення вимог Закону № 185/94-ВР стало те, що перевіркою встановлено ненадходження валютної виручки на загальну суму 53 731,12 Євро по контракту № 1336 від 10.10.2007 укладеного з ОДО «БелОпалубСистем»(Республіка Білорусь) станом на 07.04.2009 р.
Розглядаючи спір по суті суд відзначає наступне.
10.10.2007 між позивачем та ОДО «БелОпалубСистем»(Республіка Білорусь) укладено контракт № 1336, згідно якого на експорт відвантажено елементи збірних металоконструкцій зі сталі для устаткування опалубочних систем у розібраному стані (код товару 7308409000) у розмірі 366 001,10 Євро, що підтверджується вантажно митними деклараціями, а саме:
№ 564182 від 15.11.2007 на суму 32575,36 Євро, граничний термін отримання валютних коштів по експортній операції -13.02.2008 (90 календарних днів);
№ 564517 від 07.12.2007 на суму 24554,99 Євро, граничний термін отримання валютних коштів по експортній операції -06.03.2008 (90 календарних днів);
№ 564764 від 27.12.2007 на суму 86742,44 Євро, граничний термін отримання валютних коштів по експортній операції -26.03.2008 (90 календарних днів);
№ 133857 від 05.03.2008 на суму 110442,52 Євро, граничний термін отримання валютних коштів по експортній операції -01.09.2008 (180 календарних днів);
№ 134064 від 20.03.2008 на суму 111685,79 Євро, граничний термін отримання валютних коштів по експортній операції -16.09.2008 (180 календарних днів).
Проведеною перевіркою відповідачем встановлено, що валютні кошти, згідно з виписками банку, у загальній сумі 312269,98 Євро надійшли з порушенням термінів розрахунків по експортних операціях (з 17.09.2008 по 06.10.2008, прострочення -20 днів): 01.11.2007 на суму 50741,00 Євро; 27.12.2007 на суму 6389,35 Євро; 21.01.2008 на суму 58350,00 Євро; 03.03.2008 на суму 72442,17 Євро; 11.03.2008 на суму 65347,46 Євро; 19.03.2008 на суму 3000,00 Євро; 14.08.2008 на суму 40000,00 Євро; 06.10.2008 на суму 16000,00 Євро.
Крім того, станом на 07.07.2009р. зазначеною перевіркою встановлено ненадходження валютної виручки на загальну суму 53731,12 Євро по контракту № 1336 від 10.10.2007, станом на 09.04.2009 (дата складання акту перевірки) дебіторська заборгованість становить 53731,12 Євро.
Порушення строків, встановлених ст. 1 Закону України N 185/94-ВР становить 185 днів ( з 07.10.2008 по 09.04.2009).
Статтею 1 Закону України № 185/94-ВР, в редакції Закону України від 15.06.2004 № 1766-IV, визначено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 31 травня 2007 року № 1108-V ст. 1 вказаного Закону викладено в іншій редакції, а саме, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 31 травня 2007 року № 1108-V ст.4 вищевказаного Закону змінено, так, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.
У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено.
У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.
Таким чином, звільнення від сплати пені позивачем було б можливим у разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, а в даному випадку пеня підлягає сплаті.
Спірним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій визначено позивачу сплатити штрафні санкції у розмірі 235348,31 грн. у відповідності до п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'від 21.12.2000 № 2181-III (далі -Закон № 2181).
В абз.2 п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181 вказано, що у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Суд звертає увагу на те, що Закон України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'встановлює спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедуру сплати та примусового стягнення, який може застосовуватися лише щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), сплата яких передбачена законами з питань оподаткування.
Таким чином, Закон № 2181-III не регулює питання застосування та стягнення фінансових санкцій за порушення термінів розрахунків при виконанні зовнішньоекономічних контрактів.
Як зазначено у ст. 1 вказаного Закону, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а податкове повідомлення визначено як письмове повідомленням контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином податкове повідомлення-рішення як форма акта ненормативного характеру може застосовуватися лише щодо обов'язків зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), вичерпний перелік яких наведено у статтях 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування'від 25.06.1991 № 1251-XII.
У даному випадку пеня, застосована відповідачем за порушення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не може визначатись як податкове зобов'язання позивача і не може стягуватись за рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій у порядку встановленому п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Позов Спільного підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Опалубочні системи АБ Пашал" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення ДПІ у Оболонському районі м.Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.04.2009р. №0000392200/0 в частині визначення порядку його виконання в порядку передбаченому п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
В іншій часині позову відмовити.
Судові витрати в сумі 3 грн. присудити на користь Спільного підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Опалубочні системи АБ Пашал" за рахунок Державного бюджету України
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Арсірій Р.О.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -30.10.09