Постанова від 12.11.2019 по справі 500/1031/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/8960/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.

з участю секретаря судового засідання Лутчин А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року, ухвалене суддею Подлісною І.М. у м. Тернополі о 09 год. 58 хв. у справі № 500/1031/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому з уточненням позовних вимог просить суд зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з 13 листопада 2018 року провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з урахуванням розміру 70 відсотків заробітної плати, встановленого статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції на час виникнення права на пенсію, тобто 28 травня 2014 року.

У обґрунтування позовних вимог позивач зазначає те, що з 25 січня 2017 року відповідно до постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 серпня 2017 року його переведено з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця. Однак, пенсія державного службовця виплачується позивачу виходячи з розміру 60 відсотків заробітної плати, а не з розміру 70 відсотків заробітної плати, який існував на момент виникнення права на пенсію.

Позивач вважає, що пенсія державного службовця повинна бути перерахована позивачу, виходячи з розміру, який існував на момент виникнення права на пенсію, тобто 70 відсотків заробітної плати встановленого статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає, що відповідач відмовивши позивачу у призначенні пенсії державного службовця в розмірі, який встановлений Законом України «Про державну службу» на момент виникнення права на пенсію, порушив його право на належний рівень пенсійного забезпечення.

На думку позивача, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця виходячи з 70 відсотків заробітної плати.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2019 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням суду його оскаржив позивач, який просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

У обґрунтування апеляційних вимог позивач зазначає те, що право на отримання пенсії державного службовця у позивача виникло 28 травня 2014 року, а тому вважає, що його пенсія повинна становити 70 відсотків заробітної плати. На думку позивача, відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

Позиція відповідача зводиться до того, що, відповідно до постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 серпня 2017 року, позивача з 25 січня 2017 року переведено з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця та визначено розмір пенсії 60 відсотків заробітної плати. Оскільки, на час, з якого позивач отримує пенсію державного службовця, діяли норми, які визначали розмір пенсії державного службовця виходячи з 60 відсотків заробітної плати, то відповідач вважає, що правових підстав для перерахунку пенсії немає.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що з 25 січня 2017 року відповідно до постанови Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17 позивач переведений з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця, виходячи з 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

13 листопада 2018 року позивач звернувся із заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Тернопільської області, в якій просив призначити пенсію державного службовця в розмірі 70 відсотків від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі

21.11.2018 року у відповідь відповідач надіслав позивачу лист № 404/3-11 у якому повідомив, що пенсія позивачу призначена відповідно до постанови Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17 в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, а тому для перерахунку пенсії позивачу у більшому розмірі ніж визначений вказаною вище постановою немає підстав.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що на підставі постанови Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17, яка набрала законної сили 05.10.2017 року, позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця виходячи розміру 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням довідки № 4-01 від 24.01.2017 року виданої управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області. Інших змін розмір пенсії державних службовців не зазнав, а тому вважав, що правові підстави для перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі відсутні.

Апеляційний суд погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України

25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Пунктом 2.8 Порядку № 22-1 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Виходячи з аналізу наведених норм Порядку № 22-1, апеляційний суд зазначає, що призначення пенсії і переведення з одного виду пенсії на інший за своїми правовими наслідками для особи однакові.

Згідно з статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01 травня 2016 року (далі - Закон № 889-VІІІ), пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ, державні службовці мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції Закону станом на момент переведення на пенсію державного службовця 25 січня 2017 року, визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Позивач звернувся з позовною заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та просив збільшити її розмір з 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі до 70 відсотків.

При цьому, апеляційний суд звертає увагу, що стаття 37 Закону № 3723-ХІІ регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що виключає підставу для проведення перерахунку пенсій за умовами цієї статті.

Тим більше, апеляційний суд зазначає, що відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону станом на 25 січня 2017 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.

Крім того, апеляційний суд встановив те, що в такому розмірі пенсія позивача визначена відповідачем на підставі постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 серпня 2017 року, яка набрала законної сили 05 жовтня 2017 року.

При цьому, постанова Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23 червня 2016 року на яку посилається позивач і якою зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця в розмірі 70 відсотків заробітної плати, в спірних правовідносинах не може бути застосована, оскільки після набрання цією постановою законної сили, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо призначення пенсії державного службовця змінилися.

Це пояснюється тим, що 17 січня 2017 року ОСОБА_1 подав заяву до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з проханням не виконувати постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23 червня 2016 року.

25 січня 2017 року ОСОБА_1 подав заяву до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця в задоволенні якої відповідач відмовив, тому позивач звернувся до суду.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року, зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести позивача на пенсію державного службовця з розрахунку 60 відсотків заробітної плати.

За цих обставин, апеляційний суд вважає, що правових підстав для перерахунку пенсії державного службовця та збільшення розміру пенсії у відсотковому відношенні немає.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.

Судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2019 року у справі № 500/1031/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Я. С. Попко

Р. П. Сеник

Повний текст постанови складений 13.11.2019 року