Постанова від 04.11.2019 по справі 280/3912/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року м. Дніпросправа № 280/3912/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року (суддя 1-ї інстанції Садовий І.В.) у справі №280/3912/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку та виплати пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та зменшення розміру пенсії з надбавками позивачу за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 16.11.2004 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-IV у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. З січня 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого зменшено основний розмір пенсії позивача з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим, позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, але відповідачем жодного перерахунку на момент подачі позову не здійснено. Позивач вважає, що його права на отримання пенсії у збільшеному розмірі, внаслідок її перерахунку за новими зміненими розмірами посадового окладу у складі грошового забезпечення у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, що визначається виключно на законодавчих (а не підзаконних) підставах, має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, оскільки це передбачено ст.63 Закону № 2262-IV.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_2 під час перерахунку та виплати пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції, чинній на 01.01.2018, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, тому при проведенні перерахунку, починаючи з 01.01.2018 пенсія позивачу правомірно встановлена в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 16.11.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону № 2262-IV.

ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-IV призначено пенсію за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, вислуга складає 30 років (а.с.22-23).

У січні 2018 року у зв'язку з прийняттям Постанови №103 ОСОБА_1 проведено перерахунок його пенсії з урахуванням збільшеного розміру посадового окладу, але зменшено основний розмір його пенсії з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що, в свою чергу, призвело до зменшення розміру пенсії (а.с.24).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з відповідною заявою від 21.05.2019 в якій зазначає, що його пенсія за вислугу років складає 80% від грошового забезпечення, проте, з 01.01.2018 органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення. Крім того, встановлено виплату пенсії у розмірі 50% суми підвищення пенсії, перерахованої з січня 2018 року. Просив здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (а.с.11).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 10.06.2019 №1354/А-9 позивача повідомлено про те, що з урахуванням скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, з 05.03.2019 відсутнє рішення Кабінету Міністрів України щодо умов та розміру виплати перерахованих пенсій. В зв'язку з чим, виплата пенсії буде продовжуватись у встановленому на цей час розмірі (а.с.12).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної пенсії з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу з 01.01.2018 пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних 80% відповідних сум грошового забезпечення вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Вимога позивача щодо зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення задоволенню не підлягає, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-IV було призначено пенсію за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок пенсії у січні 2018 року здійснено також з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсії в розмірі 86 % грошового забезпечення ОСОБА_1 призначено не було. Щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат, рішення суду обґрунтовано зменшенням та розстроченням підвищення перерахунку пенсії протиправно.

Колегія суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Спірним під час апеляційного перегляду справи є питання правомірності дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018р. пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних 80% відповідних сум грошового забезпечення, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018.

При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII.

Так, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, діючій на час призначення позивачу пенсії, було передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності 1 квітня 2014 року, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Колегія суддів зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому, застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 8 липня 2015 року у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17, від 19.06.2018 року у справі №583/2264/17.

Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи зазначені норми законодавства, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, є вірними висновки суду першої інстанції, які не спростовані відповідачем, щодо неправомірності зменшення позивачеві розміру пенсії до 70% від грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що адміністративний позов в частині визнання дій відповідача щодо зменшення раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року у 100% суми підвищення пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закону № 2262-ХІІ).

За положеннями пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Постановою № 103 фактично змінені умови пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ, що суперечить приписам як статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ, так й статті 5 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частин 1-3 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Оскільки постанова № 103 як правовий акт не відповідає Законам № 1058-IV та № 2262-ХІІ, суд має застосовувати правові акти, які мають вищу юридичну силу, тобто Закони № 1058-IV та № 2262-ХІІ

Згідно зі статтею 52 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.

Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Таким чином, суд першої інстанції вірно дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії у повному перерахованому розмірі.

Доводи відповідача викладені в апеляційній скарзі спростовані приведеними вище висновками суду.

Крім того, суд першої інстанції вирішуючи спір врахував рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішення набрало законної сили 05.03.2019.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки справа відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України є справою незначної складності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 327, 328 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі №280/3912/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 05 листопада 2019 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя С.В. Білак

суддя В.А. Шальєва