Ухвала від 31.10.2019 по справі 420/6360/19

Справа № 420/6360/19

УХВАЛА

31 жовтня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника відділу роботи з кадрами Прокуратури Одеської області Галактіонової Ольги Анатоліївни про визнання протиправними дій щодо неналежного розгляду звернення позивача та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до начальника відділу роботи з кадрами Прокуратури Одеської області Галактіонової Ольги Анатоліївни, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача;

- зобов'язати відповідача провести повторний, неупереджений, об'єктивний, чесний розгляд звернення;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача у відповідності до Закону України «Про звернення громадян», з залученням заявника та відповісти на всі порушені в ній питання;

- зобов'язати відповідача провести службове розслідування відносно посадової особи, яка вчинила порушення Закону України «Про звернення громадян» при розгляді заяви позивача ОСОБА_1 ;

- винести окрему ухвалу щодо притягнення до відповідальності начальника відділу кадрів Прокуратури Одеської області Галактіонової О.А. за порушення Закону України «Про звернення громадян» щодо неналежного розгляду звернення позивача ОСОБА_1 ;

- стягнути з відповідача судовий збір.

Згідно з ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про наявність підстав для його повернення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 28.10.2019 року направив на електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду вищевказану позовну заяву, яка зареєстрована канцелярією суду за вхід. №6134/19.

При цьому, екземпляр позовної заяви для суду містить відскановану копію підпису, що унеможливлює встановити дійсного підписанта даної позовної заяви, а копія екземпляру позовної заяви для відповідача не містить будь-якого підпису взагалі.

Відповідно до ч.2 ст.160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з ч.7, ч.8 ст.44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, (…) в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Згідно з ч.10 ст.44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Відповідно до пп.15.16 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

При цьому, згідно з пп.15.1 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

01 грудня 2018 року в газеті «Голос України» та на офіційному веб-порталі «Судова влада України» Державна судова адміністрація України розмістила оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Таким чином, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система повинна була розпочати своє функціонування з 01.03.2019 року.

Водночас, 28 лютого 2018 року Вищою радою правосуддя прийнято рішення №624/0/15-19, яким вирішено повернути Державній судовій адміністрації України проєкт Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему на доопрацювання; запропонувати Державній судовій адміністрації України відкликати оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

28 лютого 2019 року Держава судова адміністрація України на адреси судів, зокрема, місцевих судів направила лист №15-4999/19 «Про відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи», в якому повідомлено, що на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року №624/0/15-19, ДСА України надіслала до Державного підприємства "Редакція газети "Голос України" лист з проханням опублікувати 01 березня 2019 року оголошення в газеті "Голос України" про відкликання оголошення, опублікованого 01 грудня 2018 року №229 (6984) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС).

Також у листі зазначено, що після публікації цього оголошення зміни, передбачені Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", пов'язані з початком функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, не набувають чинності.

Згідно листа Державної судової адміністрації України №15-4999/19, про початок функціонування ЄСІТС, ДСА України поінформує суди та територіальні управління ДСА України додатково.

Станом на 23.10.2019 року ДСА України не інформувало про початок функціонування ЄСІТС.

Отже, враховуючи викладене, станом на дату подання позивачем позовної заяви та на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі, не запроваджено функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 не може вважатися позовною заявою, поданою у встановленому законом порядку.

При цьому, КАС України не містить будь-якого відступлення від вказаного правозастосування та має чітку та передбачувану норму, згідно якої саме до дня початку функціонування ЄСІТС подання та надсилання документів здійснюється виключно у паперовій формі (пп.15.1 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України).

Відповідно до п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

З урахуванням вищевикладеного, беручи до уваги те, що позовна заява ОСОБА_1 подана з порушенням підпункту 15.1 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, ч.2 ст.160 КАС України, ч.10 статті 44 КАС України, остання подана не в установленій письмовій формі та з порушенням порядку її подання, що унеможливлює встановити дійсність підпису ОСОБА_1 (без наявності власноручного підпису на ній), суд дійшов висновку про наявність підстав для її повернення на підставі п.3 ч.4 ст.169 КАС України.

Близьке за своїм змістом правозастосування викладено у постанові ВС/КАС від 18.04.2019 року по справі № 0440/4893/18.

Відповідно до ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Згідно з частиною шостою статті 169 КАС України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

Згідно з ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 169, 171, 256, 295 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника відділу роботи з кадрами Прокуратури Одеської області Галактіонової Ольги Анатоліївни про визнання протиправними дій щодо неналежного розгляду звернення позивача та зобов'язати вчинити певні дії - повернути позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.О. Стефанов