11.10.2019
Справа № 744/1114/19
Провадження № 3/744/311/2019
11 жовтня 2019 року Семенівській районний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Фільчаговій Г. В.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Семенівського відділення поліції Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № 75 НОМЕР_1 від 28 листопада 2018 року, громадянина Російської Федерації, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно відомостей протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 034109 від 10 липня 2019 року ОСОБА_1 10 липня 2019 року о 13 годині 45 хвилин в місті Семенівка Чернігівської області по вулиці Самойловича, 23, керував скутером Хонда Діо, державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2. 9 а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП. Від подальшого керування відсторонений.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 викликався до суду, але в судове засідання не з'явися. Судова повістка про виклик повернута до суду з довідкою відділення поштового зв'язку з відміткою «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення». Застосовані до ОСОБА_1 приводи у судові засідання на 04 жовтня 2019 року та 09 жовтня 2019 року залишилися не виконаними Семенівським відділенням поліції Новгород Сіверського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 за межами Семенівського району. Точне місцезнаходження його невідоме.
Суд, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважає за необхідне провадження в даній справі закрити за наступних обставин.
У справі встановлено, що діяння, поставлені до вини особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, стосуються 10 липня 2019 року.
Згідно з ч. 2 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дал - КУпАП) якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладене не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю внаслідок закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Згідно з науково-консультативним висновком, який був зроблений Науково-консультативною радою при Вищому адміністративному суді України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності», при вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, не втручаючись у діяльність інших гілок державної влади, зокрема діяльність адміністративних органів.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
В даному випадку, закриваючи справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 в розумінні статті 247 КУпАП суд не має необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення в постанові про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 221, 247, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити у зв'язку із закінченням на момент її розгляду строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Суддя: С. В. Смага