Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
10 жовтня 2019 р. Справа № 2040/6353/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіна Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 року по справі №2040/6353/18, що передбачено ч.1 ст. 382 КАС України.
Через канцелярію суду від представника відповідача по справі надійшов відзив на заяву, в якому представник відповідача проти заяви заперечував та зазначив, що на виконання судового рішення у справі відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з чим після перерахунку розмір пенсії з 01.01.2018 року склав 19526.30 грн.; доплату за період з 30.10.2018 по 30.11.2018 в сумі 5338.50 грн виплачено у грудні 2018; доплату за період з 01.01.2018 по 29.10.2018 у сумі 49825.95 грн. буде проведено в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”. Також представником відповідача вказано, що у своїй заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що рішення суду відповідачем не виконується, а отже оскільки судовим рішенням не було встановлено судового контролю, то заява позивача задоволенню не підлягає.
По суті заяви суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 , до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 86 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду У країни в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі 86 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.
За даними програми "Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)" судом встановлено, що судове рішення у справі № 2040/6353/18 набрало законної сили, у зв'язку з чим Харківським окружним адміністративним судом 28.11.2018 року видано виконавчий лист по справі.
Зі змісту наданого до суду представником відповідача заперечення на заяву вбачається, що відповідачем рішення суду у справі виконано в частині здійснення перерахунку пенсії позивача у розмірі 86 % грошового забезпечення розміром з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р., у зв'язку з чим розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 19526.30 грн., також позивачу у грудні 2018 була виплачена сума доплати за жовтень -листопад 2018 року.
Суд також зазначає, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Приписами ст.ст. 23 , 116 БК України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Отже, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (надалі - Порядок № 649) та встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни.
Відповідно до п.3, 4, 10 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Доказів того, що зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018, якою затверджено Порядок № 649, була оскаржена в порядку, визначеному ст. 264 КАС України, а отже остання є чинною та має враховуватися відповідачем, як суб'єктом владних повноважень.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що відповідачем проведено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача та нараховану різницю в пенсії, яка склала 49825.95 грн. (період 01.01.2018-29.10.2018), яка з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду” включена до реєстру судових рішень, виконання яких проводиться за окремою бюджетною програмо
При розгляді вказаної заяви, суд зважує позицію, викладену Конституційним Судом України в своєму рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересам всього суспільства.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначена норма законодавства не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про наявність або відсутність підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
З огляду на зазначене та враховуючи наявні в матеріалах справи докази, а також обставини часткового виконання судового рішення і особливості нормативно-правового регулювання правовідносин в частині нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено необхідності застосування заходів судового контролю до відповідача, та відповідно, про відмову у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252, 255, 256, 294, 297, 382 КАС України, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України за виконанням рішення суду по справі 2040/6353/18 залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В.