копія
02 вересня 2019 року Справа № 215/1280/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
18 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу з позовом до начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду заяви від 04.12.2018 і принципів ст. ст. 3, 22, 34 Конституції України;
зобов'язати начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича протягом 15-ти днів надати довідку про відрахування внесків до ФСС за 2010-2018р. помісячно стосовно ОСОБА_1 згідно заяви від 04.12.18р.;
визнати протиправною бездіяльність начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича, яка виявилася в не забезпеченні гарантій ст. ст. 3, 22, 34 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно п. 1 ч.1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України, ст. 60 Конституції України;
зобов'язати начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича протягом 15-ти днів зазначити установу в Тернівському районі у м. Кривий Ріг, її адресу, номери телефонів, яка документує відрахування з єдиного налогу внесків до ФСС відповідно до ОСОБА_1 згідно заяви від 04.12.18 р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що подав заяву від 04.12.18 р., якою просив діяти відповідно до порядку, системи норм ст. 18,19 ЗУ «Про звернення громадян», надати довідки та забезпечити конституційні гарантії, Відповідач не вжив системи заходів відповідно гарантій ст. 1, 46, 55 Конституції України, не попередив порушення конституційних норм, по суті бездіяв і не забезпечив право на інформацію, за що повинен юридично відповідати відповідно до ст. 60 Конституції України.
Нормативно-правових актів відповідача на заяву від 04.12.182 не отримав на цей час.
Позивач стверджує, що відповідач не забезпечив його права на ліквідацію перешкод на забезпечення його прав та законних інтересів після звернення до нього, не вжив системи заходів, спрямованих на усунення правових та інших причин порушення права викривати недоліки в роботі відповідача для відстоювання своїх прав і законних інтересів, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов'язаних з правом на захист своїх прав та інтересів, а також окремо не повідомив про дату, час та місце розгляду його заяви від 04.12.18 р.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу від 13 березня 2019 року позовну заяву передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
01 липня 2019 року ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Олійника В.М. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
16 серпня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог позивача у зв'язку з тим, що у відповідь на заяву ОСОБА_1 від 04.12.2018 р. Криворізькою північною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області було надіслано лист від 07.12.2018 р. №6381/10/04-83-57-10, який повернувся на адресу Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 11.02.2019 р. у зв'язку з закінченням терміну зберігання на пошті.
Крім того, ОСОБА_1 було подано заяву щодо отримання відомостей з ДРФО та отримано довідку про доходи нарочно, що підтверджується його особистим підписом в Журналі надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків.
Суд допустив процесуальне правонаступництво у справі та замінив відповідача з начальника Криворізької північної державної податкової інспекції Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Гончара Олега Леонідовича на Головне управління ДФС у Дніпропетровській області.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивачем було надіслано на адресу відповідача лист від 04.12.2018 р. б/н (вхід. № 10996/ФОП від 04.12.2018 р.), в якому останній просив направити відомості про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків та заявок від 04.12.2018 р. до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, вул. Ухтомського, 23.
У відповідь на дане звернення відповідач відповів листом від 07.12.2018 р. №6381/10/04-83-57-10, в якому зазначив, що відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відомості з Державного реєстру надаються на бланку контролюючого органу особисто фізичній особі або законному представнику чи уповноваженій особі за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, та довіреності (для законного представника чи уповноваженої особи), про що робиться відповідний запис в журналі надання відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків. Факт отримання відомостей фізична особа або законний представник засвідчує підписом.
У зв'язку з цим для отримання відомостей про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків позивача було запрошено до Криворізького північного управління за адресою: м. Кривий Ріг, проспект Героїв-підпільників, 42.
Поштовий конверт із вказаною відповіддю повернувся на адресу Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 11.02.2019 р. у зв'язку з закінченням терміну зберігання на пошті.
Вирішуючи позов по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, врегульовано Податковим кодексом України, зокрема останній визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового, контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 3 Податкового кодексу України визначено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного Кодексу України та інших законів з питань митної справи, рішень органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Згідно із статтею 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Згідно статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди крім випадків, визначених законом.
Згідно зі статтею 16 Закону України „Про інформацію" податкова інформація це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України (далі - Кодекс).
Правовий режим податкової інформації визначається ПК України та іншими законами.
Відповідно до пункту 63.12 статті 63 ПК України інформація, яка збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
Згідно пп. 70.15.2 пункту 70.15 статті 70 ПК України відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відповідно до статті 5 Закону України „Про захист персональних даних" персональні дані (відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована), крім знеособлених персональних даних, за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом.
Згідно зі статтею 14 Закону України „Про захист персональних даних" поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу з баз персональних даних за згодою суб'єкта персональних даних.
Порядок отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків регламентовано наказом Міністерства фінансів України № 822 від 29.09.2017 року «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків» (далі Положення №822).
Згідно з нормами Положення для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізична особа звертається особисто або через уповноважену особу до контролюючого органу за своїм місцем проживання, або за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування, подає документ, що посвідчує особу, та заяву затвердженого зразку, Уповноважена особа додає до заяви довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей про джерела доходів/доходи (після пред'явлення повертається) та її копію, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.
Відомості з Державного реєстру надаються на бланку контролюючого органу особисто фізичній особі або законному представнику чи уповноваженій особі за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, та довіреності (для законного представника чи уповноваженої особи), про що робиться відповідний запис в журналі надання відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків. Факт отримання відомостей фізична особа або законний представник засвідчує підписом.
Згідно п. 4 Розділу І Положення №822 останнім визначаються порядок та процедура:
повідомлення фізичної особи - платника податків про мету збору персональних даних, їх склад, а також про її права та обов'язки як суб'єкта персональних даних;
реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі;
обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку або інформацію (далі - відмітка) в паспорті громадянина України про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта;
формування та ведення Державного реєстру;
подання облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
подання заяви про зміну даних, що вносяться до облікової картки фізичної особи - платника податків, або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта;
видачі документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта;
формування реєстраційного номера облікової картки платника податків;
ведення документів, пов'язаних із реєстрацією фізичних осіб у Державному реєстрі.
Приймаючи рішення у справі, суд також враховує, що відповідно до наданих відповідачем письмових доказів позивачем 04 грудня 2018 року було подано заяву щодо отримання відомостей з ДРФО та отримано довідку про доходи з 1 кварталу 2017 року по 3 квартал 2018 року нарочно, що підтверджується його особистим підписом в Журналі надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків, копія якого міститься в матеріалах справи.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що діями відповідача не було порушено прав та законних інтересів позивача, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю..
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
02 вересня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
Згідно з оригіналом.
Суддя В.М. Олійник