27 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2008/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, Управління, фіскальний орган) звернулось із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , підприємець) про стягнення фінансових санкцій в сумі 10 000 грн до місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30 червня 2016 року ГУ ДФС у Волинській області провело фактичну перевірку кіоску « ІНФОРМАЦІЯ_2», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Під час перевірки службові особи контролюючого органу склали акт № 03/100/40-01/ НОМЕР_1 , у якому зафіксовано факт порушення відповідачем вимог статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями) № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (далі - Закон № 481/95) - роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на ці вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу тютюнових виробів; 1, 2, 13 статті 3 цього ж Закону - розрахункову операцію за придбаний товар не проведено через РРО, фіскальний чек не роздруковано та не видано, не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
На підставі вказаного акта перевірки прийнято рішення від 19 серпня 2016 року № 00000174-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу згідно із частиною другою статті 17 Закону № 481/95 у розмірі: 10 000 грн. за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на ці вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу тютюнових виробів.
Позивач звертає увагу, що за результатами оскарження рішення від 19 серпня 2016 року № 00000174-40 у судовому порядку, останнє залишається чинним у зв'язку із відмовою у задоволенні позову про його скасування.
Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив штраф, тому позивач просить стягнути з підприємця ОСОБА_1 вказану заборгованість у судовому порядку.
У відзиві на позов від 25 липня 2019 року (арк. спр. 28-30) відповідач його вимог не визнала. Вказала, що фактично пачку сигарет «Вінстон сільвер» продавець ОСОБА_2 продала за 19 грн 95 коп., а не за 20 грн, як стверджує позивач. П'ять копійок решти не було видано у зв'язку із відсутністю розмінної монети у касі.
Керуючись наведеним, просить у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив № 3473/03-20-10-03-07 від 31 липня 2019 року (арк. спр. 34) представник ГУ ДФС у Волинській області зазначив, що факт порушення встановлено актом перевірки, за яке передбачена відповідальність у виді штрафу у сумі 10 000 грн. При цьому, рішення про застосування штрафних санкцій підприємець оскаржувала у судовому порядку. За результатом судового розгляду її позову у його задоволенні було відмовлено, а судове рішення набрало законної сили.
З огляду на вказане, представник позивача просив позовні вимоги про стягнення із відповідача фінансових санкцій в сумі 10 000 грн до місцевого бюджету задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними матеріалами (арк. спр. 1). Ухвалою від 27 вересня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та виклику свідків.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
На підставі наказу начальника Головного управління ДФС у Волинській області від 22 червня 2016 року № 713, направлень на перевірку від 22 червня 2016 року № 0000273, № 0000272 (арк. спр. 8-10) фахівцями Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів господарської одиниці - кіоску "ІНФОРМАЦІЯ_2", розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складено акт № 03/100/40-01/ НОМЕР_1 , в якому зафіксовано, зокрема, порушення позивачем вимог статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: факт реалізації продавцем ОСОБА_2 однієї пачки сигарет "Вінстон сільвер", дата виробництва 18 травня 2016 року, за ціною 20 грн, виробником якої є ПАТ "Джей Ті Інтернешнл Україна", ціна на пачці, вказана виробником, становить 19 грн. Максимальна роздрібна ціна на вказані сигарети повинна становити, з урахуванням акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (5%), 19 грн 95 коп. (арк. спр. 6-7).
Рішенням в.о.начальника Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 09 серпня 2016 року № 00000174-40 до позивача, відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000 грн за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів (арк. спр. 14).
Постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 10 серпня 2016 року у справі № 154/1926/16 визнано ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (проведення розрахункових операцій без застосування РРО та невидача розрахункового документа, незабезпечення відповідності готівкових коштів із сумою, вказаною у Х-звіті) та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 40 грн (арк. спр. 13).
Підприємець ОСОБА_1 рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 09 серпня 2016 року № 00000174-40 оскаржувала у судовому порядку. Постановою Верхового Суду від 22 квітня 2019 року у справі № 803/1511/16 у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до
Головного управління ДФС у Волинській області до про визнання протиправним і скасування рішення відмовлено (арк. спр. 15-20).
У зв'язку із несплатою відповідачем штрафних санкцій у добровільному порядку, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року.
Відповідно до частин першої-другої статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Згідно із частиною першою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10 000 гривень.
Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина третя статті 17 Закону).
Відповідно до частин четвертою, п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством. Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Постановою Верховного Суду від 22 квітня 2019 року у справі № 803/1511/16 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 09 серпня 2016 року № 00000174-40 встановлено, що максимальна роздрібна ціна на товар (пачку цигарок "Вінстон сільвер") була визначена на пачці виробником у розмірі 19 грн., тобто з урахуванням вимог пункту 29.1 статті 29 ПК України граничною роздрібною ціною реалізованих позивачем вказаних тютюнових виробів є 19,95 грн, тоді як контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки виявлено факт реалізації Підприємцем цигарок "Вінстон сільвер" за ціною 20 грн, що є порушенням максимальних роздрібних цін на підакцизні товари.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами, установлено рішенням суд у в адміністративній справі, яке набрало законної сили та не підлягають доказуванню у цій адміністративній справі.
Наданий відповідачем доказ на спростування виявленого порушення - копію фіскального чека від 30 червня 2016 року, роздрукованого за результатом реалізації однієї пачки сигарет за ціною 19 грн 95 коп. суд оцінює як недостовірний і недостатній, оскільки на його підставі неможливо встановити дійсні обставини справи, правова оцінка яким надана судом під час розгляду справи № 803/1511/16; окрім того, наданий чек свідчить про реалізацію сигарет «Вінстон супер легкий», однак, за обставинами справи, 30 червня 2016 року було здійснено реалізацію за завищеною ціною сигарет «Вінстон сільвер».
Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 09 серпня 2016 року № 00000174-40 у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 10 000 грн, тому позовні вимоги належить задовольнити.
Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Доказів понесення суб'єктом владних повноважень судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суду не надано, тому питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 45, 139, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд
Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету (Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, н/р 31411561003003, отримувач коштів Володимир-Волинське УК/м. Володимир-Волинськ/21081500, ідентифікаційний код одержувача 37950294, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у сумі 10 000 грн (десять тисяч грн).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повне рішення суду складене 27 вересня 2019 року