Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 вересня 2019 р. Справа№200/10434/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
У серпні 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, УПФУ), в якому просить: - визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії в лютому 2014 року і в лютому 2016 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) і заробітної плати; - зобов'язати провести перерахунок пенсії в лютому 2014 року і в лютому 2016 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) і заробітної плати, та виплатити виниклу заборгованість з 01.02.2014, з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на безпідставну відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі. Позивач вважає, що коефіцієнт по заробітній платі після перерахунку в лютому 2014 року повинен складати 1,90654 ((35,58939 - сума коефіцієнтів з лютого 2012 року по січень 2014 року + 402,91488 - сума коефіцієнтів з 01.04.1995 по 31.01.2012)/230 місяців), а в лютому 2016 року коефіцієнт по заробітній платі повинен складати 1,97501 ((63,14691 - сума коефіцієнтів з лютого 2014 року по січень 2016 року + 438,50427 - сума коефіцієнтів з 01.04.1995 по 31.01.2014)/254 місяців)
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 04.07.2005, як одержувач пенсії за віком, також має статус працюючого пенсіонера. ОСОБА_1 зверталася до УПФУ 13.02.2014 та 10.02.2016 із заявами про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Обидва рази управлінням було проведено перерахунок пенсії по стажу, а проводити перерахунок пенсії по стажу та по заробітній платі недоцільно, оскільки зменшується розмір пенсії. Також відповідач посилається на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.09.2019 визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером за віком, що підтверджується копіями паспорту громадянина України НОМЕР_2 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера від 06.06.1997 і пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 .
Рішенням Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 06.08.2010 у справі № 2-12842/10р. задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про стягнення недоотриманої пенсії. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку її пенсії за 2010 рік з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 1 лютого 2010 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 40 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.
Листом УПФУ від 14.09.2018 № 718/П-01-01-01 позивача повідомлено про розмір її пенсії та його складові. Також повідомлено, що здійснювати розрахунок пенсії позивача з урахуванням заробітку з 01.07.2000 не було доцільно в 2014 році, в 2016 році і в 2018 році, оскільки індивідуальний коефіцієнт заробітку буде меншим.
Також листом УПФУ від 08.05.2019 № ВЕБ-05001-Ф-С-19-014990 позивача повідомлено, що 01.02.2014 проведено перерахунок пенсії по стажу, а проводити перерахунок пенсії по заробітній платі з 01.02.2014 недоцільно, оскільки зменшується розмір пенсії та середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії (коефіцієнт 1,82557). Також 01.02.2016 УПФУ проведено перерахунок пенсії по стажу, а проводити перерахунок пенсії по заробітній платі з 01.02.2016 недоцільно, оскільки зменшується розмір пенсії та середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії (коефіцієнт 1,87031).
Відповідачем до суду надані копії матеріалів пенсійної справи позивача, з яких випливає, що, за наслідками звернення 13.02.2014 ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії по стажу і по зарплаті до УПФУ, розпорядженням від 03.03.2014 №117653 проведено перерахунок по стажу, розмір пенсії склав 2178,03 грн. Перерахунок одночасно по заробітку і по стажу не проводився у зв'язку із зменшенням розміру пенсії (2131,14 грн.). При цьому, індивідуальний коефіцієнт для обчислення до оптимізації складає 1,56269, індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації складає 1,82557, сума коефіцієнтів зарплати за 217 місяців до оптимізації складає 339,10324, а сума коефіцієнтів зарплати за 163 місяці після оптимізації складає 295,43881.
Також за наслідками звернення 10.02.2016 ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії по стажу і по зарплаті до УПФУ, розпорядженням від 11.03.2014 №117653 проведено перерахунок по стажу, розмір пенсії склав 2329,41 грн. Перерахунок одночасно по заробітку і по стажу не проводився у зв'язку із зменшенням розміру пенсії (2328,07 грн.). При цьому, індивідуальний коефіцієнт для обчислення до оптимізації складає 1,51716, індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації складає 1,87031, сума коефіцієнтів зарплати за 181 місяць до оптимізації складає 274,60542, а сума коефіцієнтів зарплати за 124 місяці після оптимізації складає 230,67161.
У матеріалах пенсійної справи зазначені розпорядження наявні як щодо перерахунку пенсії по стажу, так і щодо перерахунку по стажу і заробітку (в яких розмір пенсії менший за розмір пенсії після перерахунку по стажу).
Суд звертає увагу на те, що в заявах на перерахунок пенсії позивач зазначила, що у випадку недоцільності перерахунку по стажу і заробітку, вона просить провести перерахунок по стажу.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності не проведення відповідачем перерахунку пенсії по заробітній платі.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії..
Також частину четверту статті 42 вказаного Закону доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, за яким органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Статтю 40 Закону № 1058-IV визначені правила розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата, Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць; К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи), у тому числі коефіцієнту заробітної плати (доходу), з яких випливає, що збільшення або зменшення кількості місяців, за які застосовуються ці коефіцієнти заробітної плати, безпосередньо впливає на заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи за певний місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), може бути меншою за інші періоди, що має наслідком зменшення показника «суми коефіцієнтів заробітної плати поділеного на страховий стаж», що, у свою чергу, має наслідком зменшення показника заробітної плати для обчислення пенсії.
З наданих копій матеріалів пенсійної справи випливає, що органом пенсійного фонду проводилася оптимізація заробітної плати, внаслідок чого певні місяці, у тому числі місяці по безробіттю, були вилучені при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії.
Позивачем не наведеного жодного обґрунтування, що така оптимізація призвела зниження розміру її пенсії.
Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
У позовній заяві позивачем не зазначено які саме законодавчі приписи порушив орган пенсійного фону при здійсненні перерахунку її пенсії.
З огляду на викладене, перевіривши спірні дії згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України за наведеними позивачем у позові аргументами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для твердження про протиправність дій відповідача при перерахунку пенсії позивача.
Отже, за наведеними позивачем підставами позову, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 26 вересня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков