Постанова від 05.09.2019 по справі 826/6282/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/6282/18 Суддя (судді) першої інстанції: Пащенко К.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Бєлової Л.В., Лічевецького І.О.,

за участю секретаря: Островської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2019 (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просив суд:

- визнати неправомірними дії (бездіяльність) Головного управління Національної поліції у Луганській області щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення та грошовий атестат позивача, спрямованих в Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, поданих для первинного призначення пенсії відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та одноразові премії;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Луганській області включити у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та в грошовий атестат відомості про начисленні та виплачені виплати позивачу, види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, щомісячні одноразові премії та передати нові документи про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, як такі, на підставі яких повинна розраховуватись пенсія;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та щомісячних одноразових премій, з урахуванням раніше здійснених виплат, починаючи з 03.08.2017 та здійснити виплату різниці між нарахованими та виплаченими сумами пенсії.

Позовну заяву обґрунтовано протиправністю дій ГУ НП в Луганській області щодо не включення до складу грошового забезпечення, яке враховується для призначення пенсії сум матеріальної допомоги, щомісячних одноразових премій, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, одноразової допомоги при звільненні, а також дій ГУ ПФУ у Київській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, щомісячних одноразових премій, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції та одноразової допомоги при звільненні, оскільки дані виплати входять до структури грошового забезпечення та з них сплачувався єдиний соціальний внесок, а тому вони мають враховуватися при призначенні та виплаті пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2019 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дій Головного управління національної поліції в Луганській області щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення та грошовий атестат позивача, поданих для первинного призначення пенсії відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, індексацію та одноразові премії; зобов'язано Головне управління національної поліції в Луганській області оформити та надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області подання на призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, індексацію та одноразові премії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, індексацію та одноразові премії, та здійснити виплату заборгованості, що утворилася у зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії; в іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В апеляційній скарзі відповідачем ГУ ПФУ у Київській області зазначено, що судом першої інстанції при задоволенні позовних вимог було неправильно застосовано норми матеріального права, адже матеріальна допомога на оздоровлення, фактично отримані суми щомісячні грошової винагороди за участь в АТО та одноразові премії не входять до встановлено частиною третьою ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Луганській області мотивовано, зокрема, тим, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку у своєму рішенні щодо необхідності включення до довідки, яка подається для розрахунку пенсії, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги га оздоровлення та одноразових премій.

Відповідно до ст. 308 КАС України, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг відповідачів.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За матеріалами справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як вірно встановлено судом першої інстанції, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії у зв'язку із тим, що до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не були включені: матеріальна допомога, щомісячні одноразові премії, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції та одноразова допомога при звільненні.

ГУ ПФУ у Київській області листом № 648/Г-01 від 03.03.2018 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки зазначені вище виплати не можуть бути враховані до грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, оскільки не передбачені статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Згідно з пунктами 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено зокрема схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, у тому числі установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, за аналогічними посадами; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальна допомога та щомісячні одноразові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 346/2949/17 та від 26.06.2018 у справі № 420/1232/16-а.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності подорожчання споживчих товарів і послуг населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України № 1282-XII від 03.07.1991 «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2017 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402.

Відповідно до пункту 1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із законом, подаються цими особами до головних управлінь пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерства внутрішніх справ України (у даному випадку органів Національної поліції).

Пунктом 12 Порядку визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10 денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Таким чином, призначення пенсії відповідним органом пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів та подання про призначення пенсії уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особу звільнено зі служби.

У зв'язку з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що формування документів для призначення пенсії, зокрема довідки про додаткові види грошового забезпечення, є компетенцією Головного управління національної поліції в Луганській області.

Колегією суддів встановлено, що до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 з розміру якого обчислюється пенсія, при формуванні документів для призначення пенсії, не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, одноразові премії, що свідчить про протиправність дій ГУ НП в Луганській області щодо оформлення подання на призначення пенсії позивачу без врахування до складу грошового забезпечення відповідних видів доплат, що є підставою для зобов'язання ГУ НП в Луганській області оформити подання на призначення пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, індексації та одноразових премій.

Також, з метою належного захисту прав та інтересів позивача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язання ГУ ПФУ в Київській області, після отримання подання з ГУ НП в Луганській області, здійснити відповідний перерахунок і виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за участь в АТО, індексації, одноразових премій.

Посилання апелянта - ГУ НП в Луганській області на рішення Конституційного Суду України № 4рп/2015 від 13.05.2015, яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є безпідставними, оскільки воно стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

В той час, як у даній справі оскаржується неправомірність дій при призначені пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення взагалі.

Доводи апеляційних скарг відповідачів не спростовують висновків суду першої інстанції, оскільки позивач має право на перерахунок і виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за участь в АТО, індексації, одноразових премій.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2019 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10.09.2019.

Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма

СуддіЛ.В. Бєлова

І.О. Лічевецький