Постанова від 04.03.2010 по справі 2а-136\10

Справа № 2а-136/2010р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2010 року Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі :

головуючого-судді - Маханькова О.В.

при секретарі - Козлової І В., за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці адміністративну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до суб'єкта владних повноважень ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та стягнення боргу у зв'язку з цим неперерахуванням,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області про визнання дій відповідача, щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та стягнення боргу у зв'язку з цим неперерахуванням.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, дали пояснення, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії. З 26 квітня 2005 року він визнаний інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У грудні 2009 року він ознайомився з оглядовим листом Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 р. № 1406/100/1308 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення» і дізнався, що призначена йому на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія виплачується у значно меншому розмірі, ніж це передбачено діючим законодавством. Він звернувся з письмовим зверненням до відповідача про перерахунок пенсії, але отримав відмову з посиланням на постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. та № 654 від 16.07.2008 року. Оскільки на підставі ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії для ліквідаторів першої категорії, інвалідів третьої групи не можуть бути меншими шести мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія -50% мінімальної пенсії за віком, другої групи - не можуть бути меншими восьми мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія - 75% мінімальної пенсії за віком, встановленою ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», прохає суд визнати відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука протиправною, зобов'язати відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що набрав чинності 31 жовтня 2006 року, з 01.05.2005 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії по інвалідності, що настала із-за захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по 31.12.2009 року у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії, стягнути з управління Пенсійного фонду Крюківського району м.Кременчука недоплату пенсії в розмірі 94 709 грн.72 коп. за період з 01.05.2005 року по 31 грудня 2009 року.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука в судове засідання не з'явився, направив суду заперечення, прохав суд розглянути справу без їх участі. Відповідно до заперечень позовні вимоги не визнав та повідомив, що позивач з 23 лютого 2002 року отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок загального захворювання пов'язаного з роботами на ЧАЕС. Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому призначена державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Державна пенсія інвалідам-чорнобильцям призначається із заробітку за роботу в зоні відчудження в розмірі відшкодування фактичних збитків, але не нижче мінімального розміру пенсії, зазначеного ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Ст.67 цього ж Закону передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Оскільки позивач отримує пенсію на підставі ст.54 Закону Україну «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то відповідно до положень ч.5 ст.54 цього Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. До 01.01.2008 року розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 1 «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» передбачається, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється виходячи з розміру розрахункової величини - 19 грн.91 коп.. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України » Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, розмір пенсії не може бути нижчим 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 01.04.2008 р. розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб збільшено до 481 грн., що призвело до збільшення пенсії до 1180 грн.21 коп.. Постановою від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», починаючи з 01.07.2008 р. інвалідам-чорнобильцям 3 групи рівень мінімальної виплати доведено до 980 грн.. З 01.10.2008 року величина прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб становить 498 грн. Оскільки ОСОБА_1 пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності зі ст.ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розраховані та виплачені у відповідності до норм чинного законодавства, підстави для збільшення відсутні, відмова в проведенні перерахунку є обґрунтованою та відповідає діючому законодавству, прохають позивачу в позові відмовити.

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши позивача та його представника, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є особою категорії -1, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 416016, виданого Полтавською облдержадміністрацією 16.04.2002 року.

З 25.02.2002 року позивач отримував пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок загального захворювання, з 09.04.2002 року він визнаний інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами на ЧАЕС, з 26.04.2005 року - інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСК серії 7-66 бл № 0107265 від 26.04.2005 року безстроково.

Протягом 2002-2009 р.р. позивач отримував пенсію та додаткову пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», відповідно до якої для визначення розміру додаткової пенсії інвалідам-чорнобильцям застосовувалася величина мінімального розміру пенсії за віком на рівні 19 грн. 91 коп.. З 11.01.2006 року розрахунок пенсії позивача проведено за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».З 01.01.2008 року розмір пенсії та додаткової пенсії нараховувався позивачу відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». З 01.04.2008 року розмір пенсії позивача був збільшений в зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму. З 22.05.2008 року розмір пенсії позивачу нараховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих громадян», а з 01.07.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».З 01.10.2008 року пенсія позивачу знову збільшена в зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму, з 01.04.2009 року розмір пенсії збільшено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року № 198 і складає 1200грн. 52 коп..

Ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам , віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 цього ж Закону ( у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком; 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, - не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року « у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.» Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту ст.ст.50, 54 Закону № 796-ХП.

Згідно зі ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, 2 групи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Ст.53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» також передбачено, що виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.”

Виходячи із загальних засад пріоритету закону над підзаконними актами, суд вважає, що вихідним критерієм при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50,54 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч.1 ст.28 Закону України від 09.07.2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Частиною 3 Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік» також встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « з 1 квітня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» змінено та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» також змінено ст.50 і встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що дія цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 встановлено, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав ї свобод людини і громадянина, а також скасовано зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому в 2008 році з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії та додаткової пенсії позивачу відповідач повинен був керуватися ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 року та ст.67 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 05.10.2006 року.

Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли в грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року № 1,№ 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих громадян», № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», № 198 від 11.03.2009 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» істотно знижують обсяг встановлених законом прав, оскільки встановлений розмір сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка передбачає, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком» суд вважає, що позивачу повинна бути перерахована і виплачена пенсія з 31.10.2006 року.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд також виходить з того, що вимоги про стягнення з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука доплати до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

Суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком і позивач має право на призначення пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком, тобто з 01.05.2005 року в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Відмову відповідача у перерахунку пенсії позивачу відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність суд вважає протиправною.

Керуючись ст.ст. 8-12, 17-19, 21,70, 159, 161-163 КАС України, ст.46 Конституції України, ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-І від 09.07.2003 року, ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України „Про внесення змін і доповнень до Закону України РСР „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 2001-ХІІ від 19.12.1991 року, Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 231-V від 05.10.2006 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року» Про затвердження порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України „Про Державний бюджет України на 2006 рік”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Законом України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, суд,-

постановив:

Позовні вимоги фізичної особи ОСОБА_1 до суб'єкта владних повноважень ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та стягнення боргу у зв'язку з цим неперерахуванням задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала із-за захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров*ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 щомісячної пенсії по інвалідності, відповідно до ст.50 п.4 ст.54,п.3 ст.67,ст.71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальних пенсій за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, починаючи з 01.05.2005 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України Постанова в межах суми пенсії за один місяць, що складає розмір шести мінімальних пенсій за віком, основної щомісячної пенсії та 50% мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає негайному виконанню.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Заява про оскарження постанови суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо вона подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:

Повний текст постанови виготовлений 09.03.2010 року.