Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 28.08.2019 по справі 826/10515/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 серпня 2019 року № 826/10515/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., суддів Каракашьяна С.К., Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Ротомаш» до Антимонопольного комітету України, треті особи Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця», Товариство з обмеженою відповідальністю «»Компанія -Ірбіс» про визнання протиправним та скасування рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (надалі також - суд) звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Ротомаш» (надалі також - позивач) до Антимонопольного комітету України (надалі також - відповідач), треті особи: Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця» (надалі також - третя особа-1), Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія-Ірбіс» (надалі також - третя особа-2) про визнання протиправним та скасування рішення

Ухвалою суду від 22.08.2017 відкрито попереднє судове засідання та запропоновано відповідачу надати письмові заперечення.

Позивачем зазначено, що відповідач поверхнево розглянув скаргу без дослідження доказів наданих скаржником, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню, а скаргу належить розглянути повторно.

Відповідачем на адресу суду подано відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими.

Третіми особами на адресу суду пояснень щодо заявлених позовних вимог не надано.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Як вбачається з матеріалів справи, філією «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця» 01.03.2017 оголошено відкриті торги в системі Prozorro, ідентифікатор закупівлі UA-2017-03-01-001389-b на закупівлю «Редуктора 32кВт» з очікуваною вартістю 38 061 000,00грн.

За наслідком розгляду тендерних пропозицій №515/219/1/-17-Т від 21.06.2017 Замовником було вирішено: допустити до подальшого аукціону як такі, що відповідають умовам тендерної документації, зокрема, технічним та якісним вимогам: пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «Трансенергомаш» і пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Ротормаш».

ТОВ «Компанія-Ірбіс» оскаржено протокол розгляду тендерних пропозицій №515/219/1/-17-Т від 21.06.2017 до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

За результатами розгляду скарг Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель прийнято рішення №4705-р/пк-пз, яким зобов'язано ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» скасувати рішення про відхилення пропозиції ТОВ «Компанія-Ірбіс» та рішення про допущення до аукціону тендерних пропозицій ТОВ «Трансенергомаш» та ТОВ «НВФ «Ротормаш» у процедурі закупівлі - ДК 021:2015:34630000-«Редуктора 32кВт», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі уповноваженого органу за № UA-2017-03-01-001389-b.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що в пп.3.2 п.3 таблиці «Вимоги до технічних та якісних характеристик предмета закупівлі» Додатку 1 тендерної документації, передбачено, що згідно рішень 55, 56 засідання Ради залізничного транспорту країн-учасниць Співдружності «Положення об условных номерах клеймения железнодорожного подвижного состава и его составных частей» та Переліку складових частин пасажирських вагонів, підприємствам виробникам наступної продукції (або її еквівалентів) необхідно пройти процедуру отримання власного умовного номера (згідно додатку А).

Учасник зобов'язаний надати: скановану копію телеграми Дирекції ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності або ИВЦ ЖА про присвоєння або розширення сфери дії або зміну сфери умовного номеру клеймування або скановану копію листа від ПАТ «Укрзалізниця» про підтвердження присвоєння або розширення сфери дії або зміну умовного номеру клеймування або скановану копію листа від ПАТ «Укрзалізниця» про початок виконання процедури присвоєння або розширення сфери дії або розширення сфери дії або зміну сфери дії умовного номеру клеймування продукції.

Скаргу задоволено, в зв'язку з відсутністю в складі пропозиції ТОВ «НВФ «Ротормаш» сканованої копії телеграми Дирекції ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності або ИВЦ ЖА про присвоєння або розширення сфери дії або зміну сфери умовного номеру клеймування; або сканована копія листа від ПАТ «Укрзалізниця» про підтвердження присвоєння або розширення сфери дії або зміну сфери умовного номеру клеймування; або сканована копія листа від ПАТ «Укрзалізниця» про початок виконання процедури присвоєння або розширення сфери дії або зміну сфери дії умовного номеру клеймування продукції, що свідчить про невідповідність пропозиції ТОВ «НВФ «Ротормаш» умовам тендерної документації.

Не погоджуючись з вказаним рішення, позивач звернувся до суду.

Розглядаючи спір по суті, судом встановлено наступне.

ТОВ «НВФ «Ротормаш» звернулось до Замовника з питанням щодо можливості використання редукторів виробництва ТОB «НВФ «Ротормаш».

Листом ПАТ «Укрзалізниця» № ЦЛ-16/122 від 22.03.2017 позивач отримав позитивне рішення на використання при ремонті пасажирських вагонів Редукторів від середньої частини осі РСЧ-32 виробництва ТОВ «НВФ «Ротормаш» участі у відкритих торгах на їх закупівлю без клеймування продукції умовним номером -і час проведення підконтрольної експлуатації установчої партії».

Порядок про умовні номери клеймування продукції на залізничному транспорті регулюється наказом Укрзалізниці від 17.06.2014 №300-Цод, яким затверджено Положення про умовні номери клеймування залізничного рухомого складу та його складових частин (надалі по тексту - Положення).

На виконання вказаного Положення позивачем розпочата процедура присвоєння власного умовного номера, що підтверджується наступними документами та доказами: на виконання п.5.1 Положення, ТОВ «НВФ «Ротормаш» звернулося до Департаменту розвитку та технічної політики ПАТ «Укрзалізниця» з листом № 298 від 21.06.2017 щодо присвоєння умовного номеру, копію зазначеного листа направлено до Департаменту пасажирських перевезень далекого сполучення ПАТ «Укрзалізниця». До листа позивачем долучено копії документів визначених в пп.5.1.1-5.1.8 Положення; п. 5.2 Положення ТОВ «НВФ «Ротормаш» отримало відповідь Департаменту пасажирських перевезень далекого сполучення №ЦЛ17\1583 від 22.06.2017 щодо не заперечення продовження процедури отримання умовного номеру; пп.5.3-5.6 Положення (Технічний аудит, складання звіту за результатами), для ТОВ «НВФ «Ротормаш» виконано технічний аудит, згідно договору №5\82-17Н від 04.05.2017; пп.5.7-5.8 Положення, проведено комісійне обстеження, яке виконано в рамках засідання комісії з приймання результатів кваліфікаційних випробувань редукторів, складено акт обстеження виробництва від 14.03.2017 та Акт засідання комісії з приймання результатів кваліфікаційних випробувань від 14.03.2017.

Згідно пп.3.2 п.3 Додатку 1 тендерної документації, одним зі способів підтвердження проходження процедури отримання власного умовного номеру клеймування є підтвердження учасником початку виконання процедури присвоєння умовного номеру найменування продукції, для доведення чого учасник повинен надати копію листа ПАТ «Укрзалізниця».

Позивачем направлено на адресу ПАТ «Укрзалізниця» лист №298 від 11.06.2017 щодо присвоєння умовного номеру. ПАТ «Укрзалізниця» надано лист №ЦЛ17/1583 від 12.06.2017 щодо не заперечення продовження процедури отримання умовного номеру.

Статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Як встановлено судом, Замовник в даній публічній закупівлі установив критерії для клеймування продукції, які позивач дотримав, що в свою чергу підтверджується протоколом розгляду тендерних пропозицій № 515/219-1/-17-Т від 21.06.2017,, яким вирішено допустити до подальшого аукціону як такі, що відповідають умовам тендерної документації пропозицію ТОВ «НВФ «Ротормаш»

Статтею 18 Закону України «Про публічні закупівлі», орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, у якому зазначаються: висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі; висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні; підстави та обґрунтування прийняття рішення; у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов'язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.

Згідно статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо учасник: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Позивачем зазначено, що оскаржуване рішення відповідача від 17.07.2017 № 4705-р/пк- пз в частині прийняття тендерної пропозиції ТОВ «Компанія-Ірбіс», оскільки документація не відповідає вимогам тендерної документації, а отже підлягає відхиленню.

Судом встановлено, що відповідачем не взято до уваги порушення ТОВ «Компанія-Ірбіс» вимог пп.3.2 п.3 та пп.1.2 п.1 Додатку 1 тендерної документації, які відображені Замовником в протоколі розгляду тендерних пропозицій, зокрема надано пропозицію, яка не містить належного документального підтвердження про наявність у виробника (компанії Henschel Antriebstechnik GmbH) власного умовного номера.

Відповідно до пункт 4.1 Положення, умовний номер призначений для клеймування залізничного рухомого складу та його складових частин згідно з технічною документацією на йогоїх виготовлення, модернізацію або ремонт. Нанесення конкретного умовного номеру здійснюється тільки Підприємством, якому даний умовний номер присвоєний. Нанесення присвоєного умовного номеру іншим підприємством забороняється.

Згідно п.4.2 Положення, визначено випадки передачі присвоєного умовного номера іншому підприємству: присвоєний умовний номер є ідентифікаційним кодом підприємства і навіть у випадку його ліквідації не може бути переданий іншому підприємству, крім випадків: 4.2.1. - у разі зміни найменування підприємства; 4.2.2. - зміни виду діяльності; 4.2.3. - здачі в оренду зі збереженням виду робіт на колишніх виробничих площах.

Тобто, ТОВ «Компанія-Ірбіс», в порушення п. 3.2 тендерної документації надано документи, які не відповідають вимогам, встановленим п.4.1, 4.2 Положення, що унеможливлює встановити факт наявності у заводу-виробника Henschel Antriebstechnik GmbH власного умовного номеру для клеймування продукції власного виробництва або права клеймувати свою продукцію умовним номером іншого підприємства - ТОВ «Редукторремсервіс».

Свідоцтво про присвоєння умовного номеру 1320 для клеймування, реєстраційний номер 161/16, яке долучене до тендерної пропозиції, видане Федеральною агенцією залізничного транспорту Російської Федерації саме ТОВ «Редукторремсервіс».

Пунктом 4.1 Положення, ТОВ «Редукторремсервіс» не має порядка передавати свій умовний номер іншому підприємству, в т.ч. Henschel Antriebstechnik GmbH, оскільки виробництво редукторів здійснюється в Німеччині на території і в умовах іншого виробництва. Процедура отримання умовного номеру для клеймування передбачає здійснення цілого комплексу робіт з аналізу, моніторингу та перевірки наявності у підприємства виробничих, технічних та інших можливостей щодо виробництва якісної продукції. Без дотримання процедури, визначеної Положенням отриманням умовного- номеру для клеймування неможливо.

Умовний номер присвоюється підприємству з метою його ідентифікації і обліку при виконанні ним функцій з виготовлення, модернізації або ремонту продукції. Положення не передбачає можливості делегування підприємством-виробником іншому підприємству повноважень щодо отримання для виробника умовного номеру. В цьому випадку фактично унеможливлюється проведення всього комплексу заходів, встановлених Положенням.

Тобто, ТОВ «Редукторремсервіс» має право застосовувати отриманий номер 1320 згідно Свидетельства регистрационный № 161 \ 16 для маркування деталей та вузлів редукторно- карданого приводу пасажирських вагонів при їх виготовленні, ремонті та модернізації виключно в умовах власного виробництва.

Згідно вимог отримання умовного номера, встановлених Положенням, підприємство виробник редукторів - компанія Henschel Antriebstechnik GmbH має особисто тримати умовний номер згідно процедури викладеної в п.5 Положення про умовні номери клеймування залізничного рухомого складу та його складових частин затвердженого наказом Укрзалізниці від 17.06.2014 №300-Цод.

Довіреність від 27.01.2017, яка видана виробником - компанією Henschel Antriebstechnik GmbH є доказом надання ТОВ Редукторремсервіс» права на виконання заходів щодо редукторів «АК Г 45» .

Відповідно довіреності від 27.01.2017, компанія Henschel Antriebstechnik GmbH передала ТОВ «Редукторремсервіс» окремі прав стосовно ремонту та сервісного обслуговування редуктору «АК Г 45», тобто надана довіреність не є належним доказом власного умовного номеру, отримання або передачі прав на клеймування редукторів умовним номером.

В тендерній документації ТОВ «Компанія-Ірбіс» надало паспорт Г54-100.22-00, в п. 1.4. зазначено, що виробник редукторів компанія Henschel Antriebstechnik GmbH, в п.6 «Гарантійний талон» - Гарантійні зобов'язання несе ТОВ «Техвагонмаш».

Тобто, паспортом Г54-100.22-00 підтверджується, що ТОВ «Редукторремсервіс» не має відношення до редукторів виробництва компанії Henschel Antriebstechnik GmbH.

Також, ТОВ «Компанія-Ірбіс» порушено умови «Перелік та кількість товару» додатку 1, додатку А додатка 1 тендерної документації, надана пропозиція не відповідає потребі замовника.

Відповідно до додатку 1 «Перелік та кількість товару», додатку А додатка 1 тендерної документації предметом закупівлі є Редуктор 32кВт або еквівалент товару (технічні параметри та характеристики еквіваленту повинні відповідати вимогам зазначеним в тендерній документації або мати не гірші показники ніж зазначені в цій документації).

На виконання умовам тендерної документації ТОВ «Компанія-Ірбіс» надає тендерну пропозицію на поставку «Генераторный редуктора «АК Г 45», яка включає декілька позицій пов'язаних між собою, що підтверджується листом № 01-11-150 від 15.03.2017р. від структурного підрозділу «Київське проектно-конструкторське та технологічне бюро рухомого складу» філії «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут залізничного транспорту» ПАТ «Укрзалізниця».

Даним листом зазначено, що Редуктор АКГ 45 (ГС-44-3,7) рекомендується встановлювати в зборі та не комплектувати з запчастинами інших виробників, тоді як предметом закупівлі є редуктори 32кВт, які конструктивно не мають такого обмеження.

Таким чином, Редуктори АКГ 45 (ГС-44-3,7) мають конструктивні особливою шо суттєво обмежують їх можливе застосування Замовником при ремонті вагонів і накладаються додаткові вимоги при їх експлуатації та подальшому обслуговуванні.

Надана пропозиція, а саме Редуктор АКГ 45 - це привід вагонного генератора, що включає декілька складальних одиниць. Однією з одиниць, які входять до складу приводу АКГ 45 - є редуктор ГС-44-3,7 . Про це свідчить лист № 16X107 від 17.03.2017 ПАО «Укрзалізниця» із переліком документації, та п. 1 технічних умов «Одноступенчатый редуктор с коническойперседачей 4161-001-09308403-2008».

Отже, суд приходить до висновку, що ТОВ «Компанія-Ірбіс» подала пропозиція на комплект всього приводу вагонного генератору АКГ 45, включаючи редуктор, еластичну муфту, карданний вал, що порушує вимоги тендерної документації Замовника.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи учасників справи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 6, 8, 9, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та сувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №4705-р/пк-пз від 17.07.2017.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Головуючий суддя І.В. Смолій

Судді С.К. Каракашьян

О.М. Чудак