Справа № 2-а-28\10
11 лютого 2010 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі головуючого - судді Пивоварової Ю.О., при секретарі Карабанові Д.О,, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної ради м. Донецька про стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, вказавши, що він є інвалідом 3 групи ЧАЕС та відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат у 2005-2006 роках. Однак Управління праці та соціального захисту Пролетарської районної ради у м. Донецьку (УТСЗН) виплачувало йому у 2005-2006 роках допомогу на оздоровлення у розмірі 90 грн.. Вважає, що УТСЗН недоплатило йому щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 2748 грн. за період 2005-2006 роки, яку і просив стягнути з відповідача на його користь.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та просив су, крім того, стягнути з відповідача недоплачену допомогу на оздоровлення за 2007-2009 року у розмірі 7236 грн.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 у судове засідання не з»явилась, надавши до суду заперечення проти позовних вимог, згідно яких позов не визнала у зв»язку з тим, що фінансування щорічної допомоги на оздоровлення проводиться із державного бюджету. УПСЗН є органом виконавчої влади, у своїй діяльності керується в тому числі Постановами та Розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а саме: № 836 від 26.07.96 року та № 562 від 12.07.05 року, якими встановлений розмір щорічної допомоги на оздоровлення.
Суд, вислухавши пояснення позивача, з»ясувавши позицію представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи, що підтверджується копіями відповідних довідок та оспорювали сторони у судовому засіданні, у зв”язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Ст. 48 вказаного вище Закону передбачена щорічна компенсація на оздоровлення, зокрема інвалідам 3 групи у розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Відповідно до ст.83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» розмір мінімальної заробітної плати становив з 01.01.2005 року-262 грн. на місяць, з 01.04.2005 року- 290 грн., з 01.07.2005р.-310 грн., з 01.09.2005р.-332 грн.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» розмір мінімальної заробітної плати становив з 01.01.2006 року - 350 грн. на місяць, з 01.07.2006 року - 375 грн., з 01.12.2006 року - 400 грн.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» розмір мінімальної заробітної плати становив з 01.01.2007 року - 400 грн. на місяць, з 01.04.2007 року - 420 грн., з 01.10.2007 року -460 грн.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить з 1 січня 2008 року 515 гривень, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень на місяць.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить з 1 січня 2009 року 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 01 липня 2009 року - 630 грн., з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень та з 1 грудня 2009 року - 669 гривень на місяць.
Зі змісту вказаних вище Законів не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих від ЧАЕС», крім Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», відповідно до п.37 ст. 77 якого зупинена дія аб. 3 ч. 4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплат компенсації і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Рішень Конституційного Суду України щодо визнання вказаних положень Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» неконституційними не виносилось. Оскільки, діючим законодавством суду першої інстанції не надано право вирішувати питання щодо відповідності законів Конституції України, а відповідно до ст.. 9 Кодексу адміністративного судочинства суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині стягнення заборгованості за 2006 рік необхідно відмовити.
Доводи представника відповідача з приводу того, що призначаючи допомогу на оздоровлення необхідно керуватись Постановами Кабінету Міністрів № 836 від 26.07.96 року та № 562 від 12.07.05 року, які передбачають порядок застосування Закону України “Про статус та соціальний захист громадян ...” у 2005-2009 роках суд вважає необгрунтованими, оскільки діючі на той період часу закони (крім 2006 року) не містили обмежень щодо застосування ст.48 вказаного вище Закону України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд вважає, що застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 року та № 562 від 12.07.05 року.
Таким чином, враховуючи момент фактичної виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення, що підтверджується довідкою (а.с.7), з відповідача на користь позивача необхідно стягнути заборгованість по виплаті щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2005 рік у розмірі 1410 грн. (375*4-90), за 2007 рік - у розмірі 1970 грн. (515*4-90), за 2008 рік - у розмірі 2330 грн. (605*4-90), за 2009 рік - у розмірі 2586 грн. (669*4-90), а всього 8296 грн.
На підставі викладеного, ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законів України «Про Державний бюджет на відповідний рік», Законів України «Про встановлення мінімальної заробітної плати на відповідний рік», керуючись ст. 9, 10, 11, 69, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної ради м. Донецька про стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної ради м. Донецька м. Донецьк, пл.. ОСОБА_3, 1, рр 35212019001512 ГУДКУ Донецькій області МФО 834016 ОКПО 25968228 на користь ОСОБА_1, яий мешкає за адресою: м. Донецьк, вул.. Щетініна, 25\134, суму недоотриманої допомоги на оздоровлення за 2005 рік у розмірі 1410 грн., за 2007 рік у розмірі 1970 грн., за 2008 рік у розмірі 2330 грн., за 2009 рік у розмірі 2586 грн., а всього 8296 грн.
У стягненні решти суми щорічної допомоги на оздоровлення відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя