Постанова від 14.08.2019 по справі 1740/2508/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 серпня 2019 року

Київ

справа №1740/2508/18

адміністративне провадження №К/9901/17632/19, №К/9901/17733/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шевцової Н.В.,

суддів: Бевзенка В.М., Уханенка С.А.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 1740/2508/18

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління ДФС у Рівненській області

на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року у складі головуючого судді: Зозулі Д.П. та

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючий суддя - Гудима Л.Я.,

суддів - Довгополова О.М., Судової-Хомюк Н.М.,

УСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог

1. В жовтні 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - відповідач, Головного управління ДФС у Рівненській області), в якому просив:

1.1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС в Рівненській області щодо відмови у визначенні ОСОБА_1 календарної вислуги років на день звільнення - 02 квітня 2018 року з врахуванням періоду з 17 серпня 1995 по 30 червня 1996 роки (1 рік 13 днів) праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, а також відмови з врахуванням зазначених періодів праці та періоду навчання у вищому навчальному закладі з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року з розрахунку, у відповідності до абзацу першого пункту 2 наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі постанова КМУ № 393) - один рік за шість місяців (2 роки 6 місяців), здійснити перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні згідно статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та пункту 10 постанови КМУ № 393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, а саме за 23 (двадцять три) календарні роки.

1.2. Зобов'язати Головне управління ДФС в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок календарної вислуги років на день звільнення - 02 квітня 2018 року з урахуванням періоду з 17 серпня 1995 року по 30 червня 1996 року (1 рік 13 днів) праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, а також з врахуванням зазначених періодів праці та періоду навчання у вищому навчальному закладі з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року з розрахунку, у відповідності до абзацу першого пункту 2 наведеної постанови КМУ № 393 - один рік за шість місяців (2 роки 6 місяців), здійснити перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні згідно статті 9 Закону № 2262-ХІІ та пункту 10 постанови КМУ № 393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, а саме за 23 (двадцять три) календарні роки.

1.3. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління ДФС в Рівненській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року (4 роки 10 місяців) він навчався у вищому навчальному закладі - Українському інституті інженерів водного господарства, при якому пройшов курс військової підготовки та наказом Міністерства освіти України від 18 червня 1995 року йому присвоєно військове звання лейтенант. Із розрахунку один рік за шість місяців (2 роки 6 місяців), вказаний термін навчання врахований в наказі при визначенні календарної вислуги років - 17 (сімнадцять) років 03 (три) місяці 13 днів, однак при виплаті одноразової грошової допомоги до уваги не взятий. Загалом, з урахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі та періоду праці в органах Державної податкової інспекції та Державної податкової адміністрації вислуга на день звільнення в календарному обчисленні складає 23 роки та 16 днів. Вказані обставини підтверджуються записами в його трудовій книжці. Однак, відповідач наведені обставини залишив без уваги, та не врахував періоди праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області та Державній податковій інспекції у Рівненській області, а також відмовив врахувати періоди навчання у вищому навчальному закладі.

2.1. Таким чином, на думку позивача, відповідач зобов'язаний провести перерахунок та виплату належної йому грошової допомоги при звільненні згідно статті 9 Закону № 2262-ХІІ та пункту 10 постанови КМУ № 393 у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, а саме за 23 (двадцять три) календарні роки.

3. Головне управління ДФС в Рівненській області проти задоволення позову заперечувало та зазначило, що згідно із частини першої статті 11 Закону № 2262-ХІІ, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

3.1. Відповідач також зазначив, що відповідачем обчислено вислугу років ОСОБА_1 для призначення пенсії як особі рядового і начальницького складу податкової міліції, відповідно до вимог постанови КМУ № 393, а відтак є необґрунтованою вимога позивача провести йому перерахунок календарної вислуги років з врахуванням періодів праці в податкових органах. Поміж тим, період навчання у вищому навчальному закладі позивачу враховано до календарної вислуги років, що становить 17 років 03 місяці 13 днів, а тому позовні вимоги в цій частині теж є безпідставні.

ІІ. Установлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи

4. Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 29 березня 2018 року № 9-о «По особовому складу податкової міліції» (далі - наказ про звільнення від 29 березня 2018 року №9-о), 02 квітня 2018 року звільнено з посади та з органів податкової міліції в запас Збройних сил України за пунктом 64 підпунктом «а» (за віком) підполковника податкової міліції ОСОБА_1 , начальника штаба оперативного управління Головного управління ДФС у Рівненській області.

5. Вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 17 (сімнадцять) років 03 (три) місяці 13 днів, в пільговому обчисленні 17 (сімнадцять) років 11 (одинадцять) місяців 14 днів. В органах податкової міліції - 14 (чотирнадцять) років 10 (десять) місяців 12 днів.

6. ОСОБА_1 вирішено виплатити грошову допомогу при звільненні згідно статті 9 Закону № 2262-ХІ1 та пункту 10 постанови КМУ № 393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 14 (чотирнадцять) календарних років служби в органах податкової міліції з дня останнього зарахування на службу.

7. Згідно із записів копії трудової книжки НОМЕР_1 , в період з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року, позивач навчався у вищому навчальному закладі - Українському інституті інженерів водного господарства.

8. Відповідно до копії військового квитка Серії № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 пройшов курс військової підготовки при Українському інституті інженерів водного господарства та наказом Міністерства освіти України від 18 червня 1995 року № 266 йому присвоєно військове звання лейтенант.

9. В період з 17 серпня 1995 року по 30 серпня 1996 року позивач працював у Державній податковій інспекції по Рівненській області на посаді державного податкового інспектора оперативно-ревізійного відділу управління податкових розслідувань. 02 липня 1996 року присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу.

10. 16 вересня 1997 року призначений на посаду старшого державного податкового ревізора-інспектора юридично-методологічного відділу управління податкових розслідувань Державної податкової адміністрації в Рівненській області та до 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) працював у вказаній державній установі обіймаючи різні посади.

11. З 22 травня 2003 року ОСОБА_1 прийнятий на службу в управління податкової міліції Державної податкової адміністрації в Рівненській області, а 02 квітня 2018 року звільнений з посади та з органів податкової міліції в запас Збройних сил України за пунктом 64 підпунктом «а» (за віком).

12. Судами установлено, що на день звільнення 02 квітня 2018 року, позивачу не було зараховано у вислугу років, роботу в органах Державної податкової інспекції та адміністрації, а виплату одноразової грошової допомоги при звільненні проведено тільки за 14 календарних років без урахування періоду навчання у вищому навчальному закладі та періоду роботи в податковій службі України, у зв'язку із чим ОСОБА_1 14 серпня 2018 року звернувся до Головного управління ДФС у Рівненській області щодо визначення календарної вислуги років на день звільнення - 02 квітня 2018 року, з врахуванням періоду роботи з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року (1 рік 13 днів) та періоду роботи з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) у Державній податковій інспекції по Рівненській області, а також з урахуванням зазначених періодів праці та періоду навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1990 по 01.07.1995 роки з розрахунку, у відповідності до абзацу першого пункту 2 Постанови КМУ № 393 - один рік за шість місяців ( 2 роки 6 місяців), здійснити перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні згідно зі статтею 9 Закону № 2262-ХІІ та пункту 10 постанови КМУ № 393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, а саме за 23 (двадцять три) роки.

13. Листом від 10 вересня 2018 року № 7169/10/17-00-04-211 Головне управління ДФС в Рівненській області відмовило позивачу у зарахуванні періодів роботи до строку календарної вислуги та відповідно, проведенні виплати одноразової грошової допомоги при звільненні передбаченої пунктом 10 постанови КМУ № 393.

14. Свою відмову Головне управління ДФС у Рівненській області мотивувало положеннями Наказу МВС України від 22 листопада 1993 року № 748, яким затверджено перелік посад працівників апарату Адміністрації Президента України, апарату Секретаріату та Управління справами Верховної ради України, Верховної Ради Республіки Крим, обласних, міських районних Рад народних депутатів, апарату Кабінету Міністрів України, міністерств та державних комітетів, облдержадміністрацій, держадміністрацій м. Києва і Севастополя, районних держадміністрацій у разі переходу з яких на службу, зараховується час роботи в державних органах для призначення пенсій відповідно до Закону. Зарахування часу роботи на посадах державних службовців в Державний фіскальній службі України (ДПА, ДПС, Міндоходах), інших державних установах до вислуги років для призначення пенсій відповідно до Закону, чинним законодавством не передбачено.

ІІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

15. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року адміністративний позов задоволено частково.

15.1. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 проводити виплату належної грошової допомоги при звільненні, згідно зі статтею 9 Закону № 2262-XII та пунктом 10 постанови КМУ № 393, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року, у відповідності до абзацу першого пункту 2 постанови КМУ № 393.

15.2. Зобов'язано Головне управління ДФС у Рівненській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні, згідно зі статтею 9 Закону № 2262-XII та пунктом 10 постанови КМУ № 393, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року, у відповідності до абзацу першого пункту 2 постанови КМУ № 393.

15.3. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

16. Відмовляючи частково в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що перелік посад центральним органом виконавчої влади не затверджувався, що виключає можливість зарахування позивачу до вислуги років для призначення пенсії, періоду роботи з 17.08.1995 року по 30.08.1996 року (1 рік 13 днів) у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, а до розрахунку одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, у відповідності до Закон № 2262-XII та постанови КМУ № 393, доказів включення вказаного періоду навчання ОСОБА_1 , з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року відповідачем не надано.

17. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року задоволено частково апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління ДФС у Рівненській області, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково.

17.1. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС в Рівненській області щодо відмови у визначенні ОСОБА_1 календарної вислуги років на день звільнення - 02 квітня 2018 року з врахуванням періоду з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року (1 рік 13 днів) праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, а також відмову з врахуванням зазначених періодів праці, здійснити перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні згідно зі статтею 9 Закону № 2262-XII та пунктом 10 постанови КМУ № 393, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 Постанови КМУ № 393.

17.2. Зобов'язано Головне управління ДФС в Рівненській області провести ОСОБА_1 перерахунок календарної вислуги років на день звільнення - 02 квітня 2018 року з врахуванням періоду з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року (1 рік 13 днів) праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року (4 роки 08 місяців 21 день) праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, здійснити перерахунок та виплату належної грошової допомоги при звільненні згідно зі статтею 9 Закону № 2262-XII та пунктом 10 постанови КМУ № 393, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, обчисленої згідно з пунктами 1 і 2 Постанови КМУ № 393.

17.3. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

18. Задовольняючи частково апеляційні скарги суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відмова у визначенні позивачу календарної вислуги років на день звільнення з врахуванням періоду з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області є неправомірною. Вказані періоди підлягають включенню до строку календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги та із врахуванням пункту 10 постанови КМУ № 393 підлягає перерахунку та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням зазначених періодів в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.

18.1. При цьому, судом апеляційної інстанції наголошено на тому, що період навчання позивача у вищому навчальному закладі не є періодом служби в розумінні пункту 10 постанови КМУ № 393, відтак позовна вимога щодо перерахунку та виплати грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за період навчання позивача у вищому навчальному закладі з 01 вересня 1990 року по 01 липня 1995 року задоволенню не підлягають.

18.2. Також, судом апеляційної інстанції зазначено, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

ІV. Касаційне оскарження

19. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, позивачем подано касаційну скаргу до Верховного Суду, яку зареєстровано у суді 25 червня 2019 року.

20. Головне управління ДФС у Рівненській області також подано касаційну скаргу до Верховного Суду, яку зареєстровано у суді 24 червня 2019 року.

21. Посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, позивач просить скасувати оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, а відповідач просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.

22. В обґрунтування вимог касаційної скарги позивач серед іншого зазначає, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку, щодо відмови у визначенні позивачу календарної вислуги років на день звільнення з врахуванням періоду з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року праці у Державній податковій інспекції у Рівненській області та періоду з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року праці у Державній податковій адміністрації у Рівненській області, що також було встановлено судом апеляційної інстанції. Проте, в свою чергу суд апеляційної інстанції помилково дійшов висновку в частині, що період навчання позивача у вищому навчальному закладі не є періодом служби в розумінні пункту 10 постанови КМУ № 393.

23. В обґрунтування касаційної скарги відповідач серед іншого вважає, що рішення судів попередніх інстанції є передчасними, оскільки позивач не оскаржив до суду наказ відповідача, яким йому передбачена виплата за грошової допомоги при звільненні, а звернувся безпосередньо за визнанням протиправними дій та зобов'язанням здійснити перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги.

24. Ухвалою Верховного Суду від 04 липня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача та витребувано із Рівненського окружного адміністративного суду справу № 1740/2508/18. Ухвалою Верховного Суду від 05 липня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача та витребувано із Рівненського окружного адміністративного суду справу № 1740/2508/18.

25. 12 серпня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року № 1218/0/78-19 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад суду: Шевцова Н.В. - головуючий суддя, судді Бевзенко В.М., Уханенко С.А.

V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування

26. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

27. Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (в редакції до 05 травня 2018 року).

27.1. Абзацом першим преамбули визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

27.2. Відповідно до частини першої статті 1 особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

27.3. Згідно з пунктом б статті 12 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

27.4. Статтею 9 визначений перелік осіб, яким виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби.

27.4.1. Поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

27.5. Так, у відповідності до пункт «и» частини 1 статті 17 особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики.

27.6. Відповідно до частини другої статті 17, до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

27.7. Статтею 17 визначений порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом.

27.6.1. Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

27.6.2. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

27.6.3. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

28. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції до 04 червня 2019 року).

28.1. Згідно з пунктом 10 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби:

28.1.1. Які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

28.1.2. Які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;

28.1.3. Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

28.1.4. Абзацом 12 пункту 1 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу, на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки за направленням Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Республіки Крим, Представника Президента України в області, містах Києві та Севастополі згідно з переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки.

28.2. Пунктом 2 передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

VІ. Позиція Верховного Суду

29. Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційних скарг на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд зазначає таке.

30. Верховний Суд звертає увагу на тому, що питання виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, перелік осіб, яким здійснюються такі виплати та порядок обчислення строку календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги регулюється приписами Закону №2262-XII та Постанови № 393.

31. Аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстав для висновку, що особам, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи внутрішніх справ, податкову міліцію на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державної фінансової політики.

32. З матеріалів справи, встановлено, що відповідач не заперечує, що час роботи позивача на займаних посадах відноситься до часу роботи в державних органах. Проте свою відмову Головне управління ДФС у Рівненській області мотивує тим, що перелік посад, у разі переходу на які до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги зараховується час роботи в державних органах, не затверджений центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики. У зв'язку з цим, відсутні підстави для зарахування позивачу до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги стажу роботи в у Державній податковій інспекції у Рівненській області з 17 серпня 1995 року по 30 жовтня 1996 року та у Державній податковій адміністрації у Рівненській області з 16 вересня 1997 року по 07 червня 2002 року.

33. Разом з тим, Верховний Суд зазначає, що Законом №2262-XII для осіб начальницького складу податкової міліції передбачені гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для осіб начальницького складу податкової міліції як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

34. Позиція аналогічного змісту наведена у постанові Верховного Суду від 04 жовтня 2018 року у справі № 819/1695/16 і Верховний Суд не вбачає підстав відступати від неї, виходячи з такого.

35. Отже, неправомірним є посилання відповідача у касаційній скарзі на відсутність затвердженого переліку посад, як на підставу відмови позивачу у зарахуванні до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги часу попередньої роботи в державних органах.

36. Також, судом апеляційної інстанції досліджено докази по справі та встановлено, що відповідачем при календарному обчисленні вислуги років, для виплати відсоткової надбавки за вислуги років зараховано період навчання ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі.

37. Верховний Суд звертає увагу, що предметом спірних правовідносин є питання виплати одноразової грошової допомоги при звільненні та серед іншого питання врахування до строку календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги періоду навчання у вищому навчальному закладі.

38. Відповідно до приписів пункту 10 та 2 Постанови № 393 особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які звільняються із служби за віком, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Строк такої календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 Постанови № 393.

39. Верховний Суд звертає увагу, що станом на дату звільнення позивача (наказ про звільнення від 29 березня 2018 року №9-о) серед переліку осіб та органів які визначені у пунктах 1 і 2 Постанови № 393 відсутні особи рядового і начальницького складу податкової міліції.

40. За таких обставин, Верховний Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що період навчання позивача у вищому навчальному закладі не є періодом служби в розумінні пункту 10 Постанови КМУ № 393.

41. При цьому Верховний Суд вважає безпідставними доводи позивача у касаційній скарзі, стосовно неврахування судом апеляційної інстанції положень частини другої статті 17 Закону України № 2262-XII при розгляді питання зарахування періоду навчання ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі до строку календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільнення позивача, оскільки у приписах частини другої статті 17 Закону України № 2262-XII визначено перелік осіб та органів до вислуги років яким, при призначенні пенсії відповідно до Закону України №2262-XII, додатково зараховується час навчання у вищому навчальному закладі, а не визначено розмір одноразової грошової допомоги.

42. Також, Верховний Суд вважає безпідставними доводи касаційних скарг позивача та відповідача щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального права, як на підставу для його скасування, оскільки рішення суду першої інстанції від 23 січня 2019 року скасовано постановою суду апеляційної інстанції від 21 травня 2019 року, а отже в розумінні приписів КАС України не підлягає оцінці судом касаційної інстанції.

43. Крім того, Верховний Суд звертає увагу, що приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

44. Решта доводів касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції.

45. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

46. За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в ньому повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційних скарг його не спростовують.

VIІ. Судові витрати

47. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення.

2. Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року по справі № 1740/2508/18 залишити без змін.

3. Судові витрати не розподіляються.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Н. В. Шевцова

Судді: В. М. Бевзенко

С. А. Уханенко