Справа № 240/2224/19
14 серпня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
судді: Мацького Є.М. Франовської К.С.
за участю:
секретаря судового засідання: Колісниченко Ю.В.,
позивача: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду І інстанції та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2019 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року.
01 липня 2019 року на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив про те, що Верховний Суд відкрив провадження у зразковій справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19). Оскільки дана справа відповідає ознакам типової, то відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі.
Перевіривши доводи заяви та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі, виходячи з наступного.
Згідно з п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до п.п.21-22 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Верховний Суд ухвалою від 23 травня 2019 року відкрив провадження у зразковій справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19).
Вказаною ухвалою визначено ознаки типових справ:
- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахунком та невиплатою пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).
Тобто, позовні вимоги у типових справах пов'язані з бездіяльністю відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з моменту втрати чинності п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. № 103.
В свою чергу з адміністративного позову ОСОБА_1 судом встановлено, що позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% сум підвищення пенсій, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року в повному обсязі.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються періоду перерахунку та виплати пенсії за період з 01 січня 2018 року, тобто спірні правовідносини у даній справі виникли з інших підстав, аніж у зразковій справі №160/3586/19.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що дана справа не відповідає ознакам типових справ, визначених в ухвалі Верховного Суду від 23 травня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19.
Отже, підстави для зупинення провадження у справі відсутні, тому в задоволенні заяви позивача слід відмовити.
Керуючись ст.ст.236, 243, 325, 328, 329 КАС України, суд
в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Мацький Є.М. Франовська К.С.