13 серпня 2019 рокуЛьвів№ 857/6913/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судових засідань - Пильо І.І.
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 травня 2019 року (головуючий суддя: Дору Ю.Ю., місце ухвалення - м. Ужгород, дата складення повного тексту рішення - 27.05.2019) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 05.02.2019 звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 90%; надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 10%; надбавку за особливі умови служби, пов'язаних із ризиком для життя - 15%; премію від посадового окладу 120%. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати позивачу пенсію з врахуванням: додаткових видів грошового забезпечення; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 90%; надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 10%; надбавку за особливі умови служби, пов'язаних із ризиком для життя - 15%; премію від посадового окладу 120%.
Обґрунтовує позов тим, що Адміністрація Державної прикордонної служби відмовляє у видачі довідки із врахуванням усіх складових грошового забезпечення з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вказує, що на його звернення від 29.12.2018 про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області 04.01.2019 надало відповідь за вих. № 250/03, яким повідомило, що при перерахунку пенсії ГУ ПФУ враховано довідку Держприкордонслужби про грошове забезпечення № 11/2656 від 31.03.2008, проте не враховано премію. Крім того, при перерахунку пенсії ГУ ПФУ у Закарпатській області не враховані складові грошового забезпечення, отримання яких підтверджено довідками Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 травня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві.
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Адміністрація Державної прикордонної служби України подали відзиви на апеляційну скаргу, в якому просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може, з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Позивач, 29.01.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби від 12.06.2012 № 11/12745. На вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області надано відповідь, відповідно до якої позивачу роз'яснено, що на підставі вказаної довідки № 12745 від 12.06.2012, у 2012 році відповідачем визначалось максимальний розмір підвищень до пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсійним органом зазначено, що на виконання п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Адміністрацією Державної прикордонної служби України була надана довідка № 11/2656 від 31.03.2018 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018 та на підставі вказаної довідки позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018 згідно Постанови № 103.
ОСОБА_1 , 27.06.2018 звернувся із заявою до Державної прикордонної служби України з проханням надати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення. На вказану заяву Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано відповідь про відсутність правових підстав для зміни форм довідок виданих та включення до них будь-яких інших видів грошового забезпечення.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити, оскільки Адміністрацією Держприкордонслужби правомірно виготовлено довідку від 15.03.2018 № 11/3394, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з включенням до неї трьох складових: 1) окладу за посадою; 2) окладу за військовим званням; 3) відсоткової надбавки за вислугу років. Проведений перерахунок пенсії та встановлена виплата перерахованої пенсії здійснені пенсійним органом у межах повноважень та у спосіб, які встановлені чинним законодавством України.
З цими висновками суду першої інстанції, погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (зі мінами та доповненнями, далі-Закон № 2262-ХІІ), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ).
Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Вказаною нормою Закону № 2262-ХІІ, Кабінету Міністрів України делеговані повноваження для встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд апеляційної інстанції зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі Порядок № 45). На час проведення перерахунку пенсії діяв цей Порядок із змінами внесеними Постановою Кабінетом Міністрів України № 103 від 21.02.2018 (далі Постанова № 103), яка набрала чинності з 24.02.2018.
Відповідно до п. 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено, що перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З системного аналізу зазначених норм права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки Порядок № 45 та Постанова № 103 не передбачає, що при перерахунку пенсії враховуються надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливі умови служби, пов'язаних із ризиком для життя, премію від посадового окладу, то ці види додаткового грошового забезпечення не можуть використовуватися при перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Крім цього, слід зазначити, що при такому перерахунку, повинні застосовуватися тільки наступні види грошового забезпечення, зокрема: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно матеріалів справи, Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлено довідку від 15.03.2018 № 11/3394, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103. У вказану довідку включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3170 грн; оклад за військовим званням - 950 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 1648 грн.
Таким чином, вимоги позивача щодо визнання бездіяльності щодо ненадання довідки є безпідставними, оскільки така, виготовлена Адміністрацією Державної прикордонної служби України у відповідності до вимог чинного законодавства на момент проведення перерахунку пенсії позивача.
Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що виплати перерахованої пенсії в порядку, встановленому Постановою № 103, якою внесено зміни в Порядок № 45, не ставить під сумнів право апелянта на перерахунок пенсії, а лише встановлює відповідний порядок проведення таких виплат.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати позивачу пенсію з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, то суд апеляційної інстанції вважає їх такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З системного аналізу вищенаведених норм суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що пенсійний орган в межах визначених повноважень здійснює перерахунок пенсії не інакше ніж на підставі довідки, виданої уповноваженим органом, з якого особа була звільнена із служби, та відомостей зазначених у ній.
Суд апеляційної інстанції вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в межах визначених повноважень здійснило перерахунок пенсії позивачу, оскільки такий перерахунок пенсії був проведений з врахуванням видів грошового забезпечення, які включені у довідку про розмір грошового забезпечення від 15.03.2018 № 11/3394. Оскільки, як встановлено під час судового розгляду, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, органом з якого був звільнений позивач із служби, вказану довідку виготовлено у відповідності до вимог законодавства.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в задоволенні позову необхідно відмовити, оскільки перерахунок пенсії позивача здійснений з урахуванням посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, відсоткової надбавки за вислугу років, тобто на умовах та в порядку передбаченому постановами Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року та № 103 від 21 лютого 2018 року.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди при розгляді справ, практику Європейського Суду з прав людини, застосовують як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 травня 2019 року у справі № 260/138/19 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, постанова суду може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді О. Б. Заверуха
В. В. Ніколін
Повне судове рішення складено 14.08.2019.