15 березня 2010 р. № 10/249
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого
суддівКота О.В.
Шевчук С.Р. (доповідач)
Демидової А.М.
розглянувши касаційну скаргу Акціонерного товариства відкритого типу "Акціонерна компанія "Інтерторг"
на ухвалуЛьвівського апеляційного господарського суду від 21.12.2009 р.
у справі №10/249 господарського суду Львівської області
за позовомПублічного експортно-імпортного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в особі Філії публічного експортно-імпортного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в м. Львові
доАкціонерного товариства відкритого типу "Акціонерна компанія "Інтерторг"
провизнання недійсним акту ненормативного характеру
В судовому засіданні взяли участь представники:
- позивача: Літкевич В.С. дов. № 010-01/4095 від 04.06.2009р.
- відповідача: не з'явились
Ухвалою господарського суду Львівської області від 06.11.2009 р. (суддя Довга О.І.) прийнято позовну заяву публічного експортно-імпортного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в особі Філії публічного експортно-імпортного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в м. Львові до розгляду та порушено провадження у даній справі.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.12.2009р. (головуючого Кордюк Г.Т., суддів Давид Л.Л., Мурська Х.В.) Акціонерному товариству відкритого типу "Акціонерна компанія "Інтерторг" відмовлено у прийнятті апеляційної скарги на зазначену ухвалу суду.
Не погоджуючись із зазначеними судовими актами, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм процесуального права, просить їх скасувати.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарським судом норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, до яких віднесено забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем у ст.12 Закону України "Про судоустрій України", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться у залежність від положень процесуального закону.
Тобто, Господарський процесуальний кодекс України (далі -ГПК України) повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках учасники судового процесу та інші особи мають право на апеляційне та касаційне оскарження ухвали суду першої інстанції.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 106 та ст. 11113 ГПК України ухвали місцевого або апеляційного господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному чи касаційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, оскарженню підлягають лише ті ухвали, про можливість оскарження яких прямо зазначено у відповідній статті ГПК України або Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Приписами статей 61, 64, 65 ГПК України не передбачено можливості оскарження ухвали суду про порушення провадження у справі.
Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відмову в прийнятті апеляційної скарги на ухвалу місцевого господарського суду, оскарження якої не передбачено Господарським процесуальним кодексом України, а тому відсутні підстави для задоволення касаційної скарги.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу Акціонерного товариства відкритого типу "Акціонерна компанія "Інтерторг" залишити без задоволення, а ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21.12.2009 р. у справі №10/249 залишити без змін.
Головуючий Кот О.В.
С у д д я Шевчук С.Р.
С у д д я Демидова А.М.